PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Rugsėjo 2 d. 16:41

Ukraina: Nacionalinis bankas siūlo nebevadinti smulkių monetų kapeikomis

Pasaulis

Ukrainos vėliava / Pixabay

Stasys GimbutisŠaltinis: ELTA


316618

Ukrainos nacionalinis bankas inicijuoja smulkios monetos pavadinimo „kapeika“ keitimą ir siūlo ją vadinti „šagu“, siekdamas atkurti istorinį teisingumą ir stiprinti nacionalines Ukrainos pinigų apyvartos tradicijas.

Tai per spaudos konferenciją žurnalistams pranešė Nacionalinio banko vadovas Andrijus Pyšnas, kuriuo remiasi „Ukrinform“.

„Šiandien Nacionalinis bankas inicijuoja smulkios monetos pavadinimo „kapeika“ keitimą istoriniu pavadinimu „šagas“, – pareiškė A. Pyšnas.

Pasak jo, šia iniciatyva siekiama atkurti istorinį teisingumą, skatinti derusifikaciją ir akcentuoti nacionalines Ukrainos pinigų apyvartos tradicijas.

Siekdamas įgyvendinti iniciatyvą, Nacionalinis bankas siūlo atitinkamai pakeisti teisės aktus, pirmiausia – Ukrainos įstatymą „Dėl Ukrainos nacionalinio banko“ ir kitus normatyvinius aktus.

Nacionalinis bankas tikina, kad laipsniškas monetų, pavadintų šagais, paleidimas į apyvartą neatsilieps infliacijai, nes grynųjų pinigų kiekis ekonomikoje nepadidės.

Pasak A. Pyšno, jei visuomenė palaikys iniciatyvą, o Aukščiausioji Rada priims reikiamus teisės aktus, šagai bus pradėti kaldinti kitais metais. Pagal ankstesnius planus 2025 metais Ukrainoje turėtų būti nukaldinta 20 milijonų 50 kapeikų nominalo monetų. Nacionalinio banko vadovas nori, kad tai jau būtų 50 šagų monetos.

Ekspertai ir istorikai pritaria pokyčiams. Pavyzdžiui, Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos Ukrainos istorijos instituto darbuotojas Andrijus Boiko-Gagarinas pažymi, kad smulkios monetos pavadinimas „šagas“ yra tikrai ukrainietiškas, todėl jo grąžinimas į šiuolaikinę pinigų apyvartą yra logiškas ir moksliškai pagrįstas.

Pirmadienį pažymima Grivinos diena. 1996 m. rugsėjo 2 d. Ukrainos nacionalinis bankas paleido į apyvartą griviną – tai buvo baigiamasis pinigų reformos etapas šalyje. Šiais metais Ukraina mini šio svarbaus įvykio, vainikavusio nepriklausomos valstybės pinigų sistemos sukūrimą ir tapusio jos finansinio suverenumo simboliu, metines.