PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Kovo 12 d. 13:47

Ukmergės savivaldybės pavyzdžiu bus siekiama formuoti visuotinį pasirengimą gynybai

Ukmergė

Roberto Dačkaus nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Ukmergės raj. savivaldybės inf.


294580

„Ukmergės rajono savivaldybė dalyvaus Lietuvos kariuomenės, Nacionalinės mobilizacijos pratybose, rengs stalo pratybas, sinchronizuos pajėgumus ir kt. Šalies Prezidentūra sieks, kad ši savivaldybė taptų geruoju pavyzdžiu visuotinės gynybos pasirengime“, - teigė Lietuvos Respublikos Prezidento patarėjas Tomas Godliauskas, paprašytas pakomentuoti kovo 8-ąją Ukmergėje įvykusį Nacionalinės visuotinės gynybos koordinavimo tarybos (NVGKT) posėdį.

NVGKT posėdis buvo surengtas Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos vizito metu ir buvo vienas iš svarbiausių tos dienos jo darbotvarkės susitikimų. O Ukmergės kraštotyros muziejus buvo antroji vieta po šalies Prezidentūros, kur įvyko šios Tarybos posėdis. NVGKT buvo suformuota pernai lapkritį Prezidento dekretu, tą patį mėnesį įvyko ir pirmasis jos posėdis.

Posėdyje Ukmergėje, kuriam pirmininkavo Prezidentas G. Nausėda, buvo apžvelgtas Tarybos sprendimų dėl visuotinės gynybos plano įgyvendinimas, konkretus Tarybos narių įsitraukimas.

Viena iš NVGKT pranešėjų buvo ir Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorė Inga Pračkailė. Ji pristatė savivaldybės sumanymą dėl visuotinio gynybos principo įgyvendinimo Ukmergės rajone.

Ukmergės rajono savivaldybės teritorijoje šiuo metu gyvena 34 tūkst. gyventojų (20,9 tūkst. mieste ir 13,1 tūkst. rajone). Iš jų 946 asmenys yra su negalia, 2 tūkst. 191 vaikas iki 7 metų amžiaus, 109 socialinę globą gaunantys senyvo amžiaus asmenys. Rajone veikia 1064 įvairūs ūkio subjektai, 153 Nevyriausybinės organizacijos (NVO), savivaldybės teritorijoje yra 4 tiltai, 2 magistraliniai keliai.

Pasak I. Pračkailės, esant reikalui, savivaldybė užtikrintų visuotinės gynybos dalyvių integravimą į valstybės gynybos valdymą.
„Savivaldybė veikia pagal Valstybės mobilizacijos planą bei savo mobilizacijos planą, taip pat valstybines mobilizacines užduotis, vykdo numatytas strategines užduotis. Į jų įgyvendinimą bus įtrauktos seniūnijos, bendruomenės ir kitos savivaldos bei regioniniais pagrindais išsidėsčiusios organizacijos, ūkio subjektai, NVO, piliečiai“, - pabrėžė I. Pračkailė.

Posėdžio dalyviai taip pat aptarė valstybės rezervo resursų planavimą ir sudarymą, transporto infrastruktūros parengtį. Posėdyje buvo pristatytos Lietuvos Raudonojo kryžiaus inicijuotos pratybos nevyriausybinių organizacijų įsitraukimui ir sąveikai su valstybės gynyba stiprinimui, Lietuvos verslo konfederacijos narių apklausos dėl pramonės prisidėjimo prie gynybos užduočių galimybių rezultatai, Pasaulio lietuvių bendruomenės pateiktas diasporos įsitraukimo į visuotinę Lietuvos gynybą sumanymas.

Prezidentas G. Nausėda pažymėjo, kad valstybės institucijos, įsitraukusios į visuotinės gynybos principo įgyvendinimą, turėtų aktyviau siekti, kad verslo, nevyriausybinės organizacijos jungtųsi į bendrą pasirengimą valstybės gynimui.

Pastarajame NVGKT posėdyje dalyvavo šie jos nariai: Lietuvos Nacionalinės nevyriausybinių organizacijų koalicijos direktorė Gaja Šavelė, Lietuvos Raudono kryžiaus generalinė direktorė Ingrida Damulienė, Lietuvos Caritas generalinė sekretorė Deimantė Bukeikaitė, Lietuvos Šaulių sąjungos vadas Linas Idzelis, žurnalistas, visuomenininkas, gynybos ekspertas Edmundas Jakilaitis, karybos ekspertas, mokslininkas Deividas Šlekys, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis, Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius, Lietuvos Prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė, laikinai einantis Lietuvos savivaldybių asociacijos direktoriaus pareigas Audrius Klišonis, Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas, Lietuvos kariuomenės atstovas Žilvinas Gaubys, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Apie Nacionalinės visuotinės gynybos koordinavimo tarybą (NVGKT):

- NVGKT yra valstybės ir visuomenės atstovų patariamoji, ekspertinė grupė, kurioje svarstomas Valstybės gynybos plane iškeltų tikslų įgyvendinimas ir numatytų priemonių bei dalyvių pasirengimas;

- iš skirtingų valstybės ir savivaldybių institucijų, ūkio subjektų, NVO bei pilietinės visuomenės atstovų, sudaryta NVGKT siekia visuotinio dalyvavimo rengiantis valstybės gynybai;

- įgalindama Valstybės gynybos plane įtvirtintą visuotinės gynybos principą, NVGKT savo veiklos pradžioje visų pirma siekia daugiau aiškumo ir įsitraukimo – kad kiekvienas pilietis žinotų ir galėtų rasti savo vietą įgyvendinant pasirengimą valstybės gynybos užduočių vykdymui.