PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2023 m. Vasario 21 d. 12:24

Ūkininkai prie ŽŪM surengė protestą ir dalino pieną: nori gauti didesnį pelną, kviečia įsitraukti premjerę

Lietuva

BNS / Fotobankas nuotr.

Ignas DobrovolskasŠaltinis: ELTA


259719

Antradienį prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vyko protesto akcija. Jos metu, ūkininkai gyventojams nemokamai dalino pieną. Ūkininkai reiškia nepasitenkinimą dėl rekordiškai nukritusių pieno supirkimo kainų ir siekia derybinių galių pusiausvyros su perdirbėjais ir prekybininkais.

Prie vietos, kurioje buvo dalinamas pienas, buvo galima matyti plakatus „Žemės ūkis esam mes visi!“, „Nemokamo pieno (ne)būna“.

Taip pat viename iš plakatų buvo išreikštas palaikymas akcijai „Radarom!“, jame rašoma „Nori padėkoti už nemokamą pieną Lietuvos žemdirbiui? Paskambink 1482 ir paaukok 5 Eur akcija RADAROM“.

Proteste dalyvavęs ūkininkas Aurimas tvirtino, kad labiausiai ūkininkus yra nuskriaudę perdirbėjai ir supirkėjai.

„Mus labiausiai nuskriaudė supirkėjai, perdirbėjai, nes didžiausią pelną dalinasi perdirbėjai ir prekybininkai. Ūkininkas gauna 20 proc., o 80 proc. dalinasi jie“, – teigė piketo dalyvis.

„Mes norime sąžiningų derybų, kad ūkininkas gautų bent 40 proc., o kitas dalis po 30 proc. pasidalintų prekybininkais ir supirkėjas“, – pridūrė jis.

Tuo tarpu kitas protestuotojas Martynas Puidokas aiškino, kad į derybas, vyksiančias vasario 24 d. turėtų įsijungti ir premjerė, nes ŽŪM nėra pajėgi sureguliuoti pieno krizės.

„Kviečiame premjerę įsijungti aukščiausiu lygmeniu į pieno krizės valdymą 24 d. Čia pagrindinis akcentas, derybos bus 24 d. Vyriausybėje yra atsakymas, kaip sureguliuoti pieno krizę, Žemės ūkio ministerijoje nėra to“, – sakė M. Puidokas.

ELTA primena, kad ŽŪM tvirtina ketinanti spręsti susidariusią padėtį ir padėti pieno ūkiams papildomomis reguliavimo ir pagalbos priemonėmis.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sakė, kad daliai ūkininkų argumentų ministerija pritaria bei yra parengusi planą, kaip jų naudai koreguoti įstatymus.

Pasak jo, visų pirma reikia susieti žaliavinio pieno ir produkcijos kainas, taip pat stiprinti ūkininkų derybines galias. Ministras, be kita ko, pažymėjo, kad ypatingai sudėtingoje padėtyje atsidūrė ūkiai, pradėję savo modernizavimą, taip pat – pavieniai, smulkūs ūkiai, kurie nesiburia į kooperatyvus.

Artimiausiu metu ŽŪM žada inicijuoti teisės aktų keitimus, kuriais žaliavinio pieno supirkimo kainos būtų indeksuotos pagal pieno produkcijos pardavimų kainas, o kartu su bazine pieno supirkimo kaina mokami priedai būtų skaidrūs ir sąžiningi.

Taip pat pakeitimai numatytų, kad žaliaviniu pienu būtų galima prekiauti pieno aukcionuose, kai pieno kainas būtų galima stebėti realiu laiku, o ne po mėnesio, kaip yra dabar.

Taip pat ministerija artimiausiu metu turėtų peržiūrėti ir pieno ūkių investicinius projektus – kad dėl susidariusios padėties projektai nebūtų stabdomi ir įgyvendinami numatytu laiku.

Be to, ŽŪM teigia jau parengusi įsakymo projektą, numatantį, kad jau įgyvendinantys investicinius projektus ir su finansinėmis problemomis susiduriantys ūkiai galės kreiptis lengvatinės paskolos apyvartinėms lėšoms.

Negavusiems investicinės paramos, galės būti teikiama tokio paties dydžio lengvatinė paskola investiciniams projektams įgyvendinti ar apyvartinėms lėšoms.