PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Liepos 22 d. 11:02

Tyrimas: lietuviai girtauja vis jaunesni

Vilnius

Etaplius.lt nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


139302

Šalies gyventojų, kurie dažnai ir gausiai vartoja alkoholį, dalis išlieka stabili ir sudaro 5 proc. visų apklaustųjų, rodo Vilniaus universiteto (VU) mokslininkų atliktas tyrimas.

Tiesa, nurodoma, kad suvartojamo alkoholio kiekis, tenkantis vienam geriančiajam, yra sumažėjęs.

Tyrimo duomenimis, girtaujančių grupėje 90 proc. yra vyrai, iš jų trečdalis – 60 metų ir vyresni. 59 proc. yra kaimo gyventojai, dauguma respondentų turi vidurinį ir žemesnį išsilavinimą.

Tyrimas taip pat atskleidžia, kad per ketverius metus girtaujančių grupė jaunėjo – vartotojų iki 30 metų dalis išaugo nuo 10 iki 21 proc.

Taip pat didėjo progomis alkoholį vartojančių grupė – ji 2019 metais sudarė daugiau negu pusę visų apklaustųjų.

„Kalbant apie gėrimo dažnumą, matome, kad kiekvieną savaitę geria apie 25 proc. visų apklaustųjų. Lygiai taip pat geria tik kelis kartus per metus. Tačiau, jei pažiūrėtume, kiek yra geriančiųjų ne kiekvieną savaitę, bet kiekvieną mėnesį ar dažniau nei kartą per mėnesį, matome didėjančius skaičius“, – žurnalistams trečiadienį sakė VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto dėstytoja Vita Karpuškienė.

Pasak jos, girtaujantys gyventojai išgeria 28 proc. viso suvartojamo alkoholio, o reguliariai vartojantys – apie 18 proc. Progomis vartojantys išgeria truputį daugiau negu pusę.

Tuo metu fakulteto dėstytoja Aušrytė Rastenienė pažymėjo, kad respondentai palankiausiai vertina amžiaus ribojimo ir alkoholio reklamos draudimo priemones. Nepalankiausiai vertinamas akcizo didinimas.

Anot jos, iš užsienio šalių įvežamo alkoholio kiekis yra labai mažas.

„Nė karto iš užsienio neįsivežė nuo 88 iki 93 proc. apklaustųjų. Kai kalbame apie įvežimą ir jo tendencijas, turime galvoje mažiau kaip 10 proc. respondentų. Daugiausia įvežama iš Lenkijos, šiek tiek daugiau iš Latvijos. Didėja įvežamo alaus ir stipriųjų gėrimų kiekis“, – sakė A. Rastenienė.

VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto dėstytojas Algirdas Bartkus sakė, kad Lietuvai reikėtų susikurti objektyviais kriterijais ir bendra ES akcizų praktika paremtas akcizų nustatymo taisykles.

„Jeigu sukurtume akcizų nustatymo metodiką, kuri būtų paremta kriterijais, kurie būdingi ES šalims, kaimynams, kokias pajamas mes turime ir papildytume keletu mums svarbių veiksniųų, kaip sveikatingumo komponentas, jei tai svarbu daliai gyventojų, tai gautume kitokius skaičius nei turime dabar“, – sakė A. Bartkus.

ELTA