PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Gruodžio 18 d. 20:06

Tyrimas: darbe kolegą su negalia Lietuvoje turi tik 7 proc. žmonių

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


283901

Daugiau nei pusė (57 proc.) Lietuvos gyventojų savo artimoje aplinkoje turi žmonių su negalia, tačiau tik 7 procentai jų susitinka darbo aplinkoje. Du trečdaliai apklaustų lietuvių mano, kad visuomenė galėtų padaryti daugiau priimdama ir įtraukdama neįgaliuosius, atskleidė „Telia“ inicijuota gyventojų apklausa.

Naujausios apklausos duomenimis, 21 proc. Lietuvos gyventojų žmonių su negalia turi giminėje, 18 proc. šeimoje, o 15 proc. – draugų rate, o tik 7 proc. respondentų su negalią turinčiais asmenimis susiduria darbe. 8 proc. apklaustųjų atskleidė patys turintys negalią.

Maždaug trečdalis (31 proc.) apklausos respondentų mano esantys pakankamai gerai susipažinę su neįgaliųjų poreikiais, o tik 7 proc. – į juos labai gerai įsigilinę. 27 proc. gyventojų išreiškė poziciją, kad visuomenė nesupranta neįgaliųjų ir nemoka jų priimti. Priešingai mano tik 8 proc. apklaustųjų.

„(...) Nuo paprasčiausio infrastruktūros trūkumo iki visuomenėje gajų stereotipų, nežinojimo ir solidarumo stokos – kliūčių žmonėms su negalia pilnavertiškai įsilieti į visuomenę yra išties apstu. (...)“, – sako bendrovės „Telia“ įvairovės ir įtraukties partnerė Julija Markeliūnė.

J. Markeliūnė taip pat pažymi, kad žmonių su negalia įtrauktyje svarbu ne tik fizinės infrastruktūros, viešųjų erdvių pritaikymas, bet ir nuo šiuolaikinio pasaulio neatsiejamų paslaugų prieinamumo didinimas.

„Galiausiai, svarbu ir tai, kaip fizinę ar regėjimo negalią turintis žmogus yra pasitinkamas parduotuvėse, paslaugų teikimo vietose, įvairiose įstaigose. Juose dirbančių darbuotojų žinių trūkumas, neretai sutrukdo neįgaliesiems gauti jų poreikius atitinkantį aptarnavimą ir paslaugas. (...)“, – sako J. Markeliūnė.

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą bendrovės „Telia“ iniciatyva tyrimų kompanija „Rait“ atliko šių metų lapkritį. Iš viso apklausoje dalyvavo 1030 respondentų iš visos Lietuvos. Apklausos dalyvių amžius siekė nuo 15 iki 74 metų amžiaus.