PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Lapkričio 30 d. 12:34

Beveik pusė gyventojų mano, kad Lietuvoje yra paplitęs seksualinis priekabiavimas prie moterų

Lietuva

Seksualinis priekabiavimas. Freepik.com nuotr.

ELTAŠaltinis: ELTA


331803

43 proc. Lietuvos gyventojų mano, jog šalyje vis dar yra paplitęs vyrų priekabiavimas prie moterų, rodo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užsakymu atlikta apklausa.

Tyrimo metu nustatyta, kad seksualinio priekabiavimo paplitimą skirtingų lyčių atstovai vertina nevienodai. Daugiau kaip pusė moterų (54 proc.) ir tik trečdalis (33 proc.) vyrų mano, kad šis reiškinys Lietuvoje yra paplitęs.

„Nors seksualinį priekabiavimą gali patirti visi, nepriklausomai nuo lyties, moterys su juo susiduria kur kas dažniau. Todėl ir seksualinio priekabiavimo paplitimas dažniau įvardijamas moterų, nei vyrų. Tai, kad daugiau vyrų šiuo klausimu nuomonės neturi, sufleruoja, jog tema jiems apskritai mažiau žinoma, mažiau aktuali“, – pastebėtas tendencijas aiškina Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ekspertė Mintautė Jurkutė.

„O moterys, net jei pačios priekabiavimo nepatiria, yra labiau linkusios sekti, pastebėti naujienas ta tema, išgirsti draugių, artimųjų patirtis“, – priduria specialistė.

Be to, atliktos apklausos rezultatai atskleidė, kad vyrai yra dažniau linkę kaltinti pačias moteris dėl patiriamo seksualinio priekabiavimo. Su šia mintimi sutinka 43 proc. apklausoje dalyvavusių vyrų. Tokios pozicijos laikosi tik 20 proc. moterų.

„Toks teiginys reiškia seksualinio priekabiavimo aukų kaltinimą. Dažnai tokiais atvejais girdimos priežastys – neva moteris buvo seksualiai apsirengusi, pasidažiusi, buvo dėmesį traukiančios išvaizdos, todėl seksualinio priekabiavimo „prisiprašė“ pati“, – tarnybos pranešime cituojama M. Jurkutė.

Naujausiais Europos Sąjungoje (ES) atlikto tyrimo duomenimis, viena iš penkių Lietuvos moterų darbe yra patyrusi seksualinį priekabiavimą. Pastebima, kad su šia problema dažniausiai susiduria 18-29 metų darbuotojos.

Skaičiuojama, kad 16 proc. nukentėjusiųjų priekabiavimą patyrė iš bendradarbio, 7 proc. – iš vadovo, o dar 9 proc. – iš kito vyro, kliento ar pirkėjo.

Reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa atlikta 2024 metų liepos 19-29 dienomis. Ją Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užsakymu atliko „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu buvo apklausti 1007 vyresni nei 18 m. amžiaus asmenys. Tyrimo paklaida – 3,1 proc.

#SEKSUALINIS#PRIEKABIAVIMAS#TYRIMAS