PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Gegužės 15 d. 15:22

Tymai plinta ir Šiaulių apskrityje

Šiauliai

Lolita StrazdauskienėŠaltinis: Etaplius.lt


83835

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas informuoja, kad gegužės 13 dienos duomenimis Šiaulių apskrityje yra 10 patvirtintų tymų atvejų (2-Šiaulių m., 3- Šiaulių raj., 2- Akmenės raj., 3- Radviliškio raj.). Iš jų 8 yra suaugę asmenys ir 2 vaikai. Vienas iš susirgusių vaikų yra mažas ir skiepas nuo tymų nepriklausė. Net 5 suaugę asmenys yra medikai, kurie užsikrėtė tymais darbe. Dar 12 asmenų, kuriems tymų diagnozė yra įtariama, o laboratorinių tyrimų rezultatų laukiama. Didžiają susirgusiųjų dalį sudaro Šiaulių rajono gyventojai.

Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji

Iki 90-95% imlių, imuniteto neturinčių asmenų, kontaktavusių su sergančiuoju tymais, suserga. Imliose populiacijose nuo vieno kontakto su tymais kyla iki 18 naujų susirgimų. Jeigu asmuo yra imlus tymams, užsikrėsti užtenka 15 min. ir daugiau, jeigu bendraujama artimai (veidas į veidą) arba būnama toje pačioje patalpoje. Tymais sergantis asmuo gali užkrėsti kitus 4 dienas iki ir 4 dienos po bėrimo atsiradimo.

Skiepai efektyviausia apsaugos priemonė

Vaikai, pagal šiuo metu galiojantį Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, turėtų būti paskiepyti dviem tymų, raudonukės ir epideminio parotito (MMR) vakcinos dozėmis 15-16 mėn. ir 6-7 metų amžiaus. Šie skiepijimai vykdomi Valstybės biudžeto lėšomis, tai yra už skiepijimą mokėti nereikia. Vaikams, kurie dėl įvairių priežasčių nebuvo paskiepyti, sudaromi individualūs skiepijimo planai, atsižvelgiant į skiepijamo asmens amžių ir skiepijimo indikacijas, nurodytas imuninio vaistinio preparato charakteristikų santraukoje.

Suaugusiesiems rekomenduojama įsivertinti skiepijimų ar sirgimo būklę

Skiepytiems tik viena tymų vakcinos doze ar dviem, bet seniai, nežinantiems ar sirgę tymais, rekomenduojama įsivertinti savo specifinį imunitetą prieš tymus, t.y. atlikti kraujo ėminio serologinį tyrimą dėl tymų antikūnų kiekio nustatymo. Jeigu imuninis atsakas nepakankamas ar visai jo nėra, rekomenduojama pasiskiepyti savo lėšomis viena MMR vakcina.

Rekomenduojama pasiskiepyti būsimoms mamoms

Jeigu planuojamas šeimos pagausėjimas, siekiant apsaugoti būsimą naujagimį, taip pat rekomenduojame paskiepyti MMR vakcina. Tačiau nėščiųjų skiepyti šia vakcina negalima, o paskiepytoms moterims rekomenduojama 1 mėnesį saugotis nėštumo.

Svarbus teisingas susirgusio asmens elgesys

Jeigu įtariate, kad prieš 2-3 sav. buvo kontaktas su sergančiu tymais ar išbertu asmeniu, buvote kelionėje po Europą – visada reikėtų pagalvoti apie galimą susirgimą tymais, kai ligos pradžioje 2-4 dienas karščiuojama, skauda gerklę, parausta akys, išberiama burnos gleivinė, o galvos srityje atsiradęs bėrimas palaipsniui leidžiasi žemyn. Tokiu atveju būtina konsultuotis telefonu su šeimos gydytoju, ar kviestis greitąją medicinos pagalbą informuojant apie simptomus. Svarbu sergančiam asmeniui neiti į darbą, mokslo įstaigą, nevažinėti visuomeniniu transportu, nesilankyti masinio susibūrimo vietose, uždarose patalpose.

Jeigu tektų pačiam vykti į polikliniką ar ligoninę

Rekomenduojama dėvėti medicininę kaukę ar kvėpavimo takus prisidengti nosine. Registratūroje dirbančiam personalui aiškiai apibūdinti ligos simptomus, buvusį kontaktą, keliones ir atsiradusį bėrimą. Ši informacija labai svarbi tam, kad medikai galėtų Jus trumpam izoliuoti atskiroje patalpoje, duotų medicininę kaukę, iškviestų gydytoją. Šios saugos priemonės būtinos tymų infekcijos plitimo ribojimui.

Kontaktavę asmenys skiepijami valstybės lėšomis įsigyta vakcina.

Turėjus sąlytį su sergančiuoju namuose, darbo ar mokslo kolektyve rekomenduojant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistams per 72 val. nuo kontakto pradžios pasiskiepyti viena MMR vakcinos doze. Svarbu laiku kreiptis į šeimos gydytoją.