Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pakruojo žydų sinagoga yra bene seniausia medinė sinagoga Lietuvoje, todėl traukia besidominčius žydų paveldu. (A. Šukienės nuotr.)
Asta ŠukienėŠaltinis: Etaplius.LT
Akmenės rajone turizmas – sezoninis
Akmenės krašto muziejus vykdo turizmo ir informacijos centro funkcijas Akmenės rajone. Jo atstovės Sigitos Sprainaitytės teigimu, per šiuos metus rajone sulaukta 4 800 keliautojų. Didžioji dalis lankėsi Akmenės krašto muziejuje bei jo padaliniuose – Lazdynų Pelėdos ir Simono Daukanto muziejuose. Kiti dalyvavo renginiuose ar edukacijose.
Iš visų apsilankiusių keliautojų, apie 5 proc. – užsienio svečiai. Labiausiai Akmenės kraštu domėjosi latviai. Po kelis lankytojus sulaukta iš Norvegijos, Ukrainos, Ispanijos, Italijos. Daugiausia lankytojų sulaukta rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais.
Rugpjūčio mėnesį dažniausi svečiai buvo atostogaujančios šeimos, mažos grupelės ar pavieniai asmenys. O rugsėjo mėnuo buvo turtingas mokinių grupių apsilankymu. Iš lietuvių keliautojų dažni lankytojai – vietiniai, iš Akmenės rajono. Jie sudaro 25–35 proc. Šiemet itin gausiai važiavo kauniečių grupės.
S. Sprainaitytė pastebi, kad turizmas Akmenės rajone yra labai sezoninis: „Kelionių patrauklumą lemia orai ir atostogų laikas, kuomet kartu pramogauti gali visi šeimos nariai. Svarbu ir tai, jog didelė dalis lankomų objektų yra gamtoje. Šaltuoju metu jie arba neįspūdingi, arba kai kuriais atvejais ir sunkiau pasiekiami.“ Čia turimi omenyje Akmenės regione labiausiai lankomi objektai: Kamanų pelkė, Šaltiškių molio karjeras, Menčių klinčių karjeras.
Anot Akmenės r. atstovės, šiais metais Akmenės krašto muziejus pasiūlė naujų edukacinių programų. Privačių gidų iniciatyva mėginta organizuoti grupines dviejų dienų keliones, įtraukiant vietos menininkus ir bendruomenes. Ilgesnių turų metu geriau pristatomas Akmenės krašto paveldas, aplankomos vietovės, kurios netelpa į įprastinius vienos dienos maršrutus.
Vietos verslininkai įrengė ir pasiūlė trumpalaikio apgyvendinimo vietų pačiame Akmenės miestelyje, ko anksčiau nebuvo. Tačiau rajono svečiai pasigenda įdomesnio maisto, didesnės suvenyrų įvairovės. S. Sprainaitytė pasidžiaugė, kad kitąmet traukos objektų gretas papildys takas Kamanų gamtiniame rezervate ir Dabikinės dvaras, kurie šiemet buvo renovuojami.
Šaltiškių molio karjeras yra vienintelė Baltijos šalyse gavybos vieta, kur išgaunamas toks senas (Triaso) laikotarpio molis. (Sigitos Sprainaitytės nuotr.)
Užbaigtas Saulės mūšio memorialas tapo nauju traukos objektu
Joniškio turizmo ir verslo informacijos centro direktorės Jurgitos Bučinskienės teigimu, šiemet Joniškio rajonas sulaukė didesnio turistų skaičiaus nei 2023 m. – 6 700 asmenų. Daugiausia, kaip ir praėjusiais metais, sulaukta svečių iš Latvijos, Estijos, Vokietijos.
„Populiarus ir tikrai labai gyvas Šv. Jokūbo piligrimų kelias“, – pasigyrė
J. Bučinskienė. Didžioji dalis į turizmo centrą užsukusių turistų ir buvo keliautojai, einantys „Camino“ keliu, kai kurie į Joniškį atkeliavo net iš Suomijos, Anglijos.
Pasak turizmo profesionalės, Joniškio kultūros centras, Istorijos ir kultūros muziejus šiemet turizmo pasiūlą praturtino naujomis edukacinėmis programomis, ypatingą dėmesį skirdami rajono istorinio ir kultūrinio paveldo sklaidai bei pažintinių takų lankymui.
„Naujas objektas, kuriuo labai didžiuojamės – Saulės mūšio memorialo kalvoje įrengtas Baltų karybos pažinimo centras. Čia įrengta Baltų karybos pažinimo ekspozicija. Lankytojai turėjo galimybę dalyvauti Saulės mūšio vietos atidarymo renginyje, kuris sulaukė didelio susidomėjimo“, – sako pašnekovė.
J. Bučinskienė apgailestavo, kad Joniškio rajone keliaujantieji pasigedo dviračių takų, SPA vandens pramogų, pirčių bei aktyvesnių pramogų vaikams.
Pagaliau užbaigtas ir šių metų rugsėjo mėn. atidarytas Saulės mūšio memorialas tapo nauju traukos objektu Joniškio rajone. (Astos Šukienės nuotr.)
Kelmės rajone laukiama atsinaujinusio muziejaus atidarymo
VšĮ Kelmės turizmo ir verslo informacijos centro konsultantė Lina Urbutytė dalinasi džiuginančia Kelmės rajono turizmo statistika. Ji skelbia, kad per tris šių metų ketvirčius čia apsilankė 24 455 lankytojai, iš kurių didžioji dalis – Lietuvos turistai. Sulaukta tik 465 užsienio šalių svečių iš Latvijos, Lenkijos, Vokietijos.
Linos Urbutytės teigimu, turizmo profesionalai šiemet pristatė naujus maršrutus po Kelmę ir jos rajoną. Kelmės mažasis teatras pradėjo rengti teatro edukacijas vaikams ir moksleiviams, siūlydamas susipažinti su teatru iš žiūrovams nematomos pusės bei išbandyti aktoriaus profesiją.
„Naujienų nedaug, laukiame atsinaujinusio muziejaus atidarymo“, – pasakojo konsultantė. Kelmės rajono svečiai dažniausiai pasigedo įvairesnio aktyvaus laisvalaikio pasirinkimo bei maitinimo galimybių rajone: Kražiuose, Užventyje, Šaukėnuose.
Naujovė Pakruojo rajone – ekskursijos dolomito karjeruose
Pakruojo verslo informacijos centro turizmo vadybininkė Rūta Kukienė tikslaus turistų srauto negalėjo įvertinti, nes didžią dalį turistų priima populiarus savo renginiais Pakruojo dvaras. Turistų sulaukiama iš įvairiausių šalių: Latvijos, Danijos, Vokietijos, JAV. Būtent turistai iš JAV keliauja susipažinti su žydų paveldu Pakruojo rajone. „Iš Lietuvos mus daugiausia lanko didieji miestai – Vilnius ir Kaunas. Taip pat sulaukiame turistų iš Šiaulių ir Panevėžio apskrities“,– sakė ji.
Rūta Kukienė pastebėjo, kad šį sezoną Pakruojo rajono turizmo sektorius didelį dėmesį skyrė ekskursijoms dolomito karjeruose grupėms. Taip pat buvo siekiama, kad „kuo daugiau turistų atrastų naują Martyno Gaubo skulptūrą, skirtą miesto datai įamžinti „1531”, kuri pastatyta miesto centre, šalia miesto laikrodžio.“
Dar viena naujovė – atidaryta Pakruojo ugniagesių draugijos stoginė, kur galima susipažinti su interaktyvia ekspozicija. Anot vadybininkės, jokių Pakruojo rajono turizmo trūkumų svečiai nėra išsakę, tik pastebėjo, kad į šį kraštą reikia atvykti bent dviems dienoms, iš kurių vieną dieną galima praleisti Pakruojo dvare.
Kitąmet – laukiamiausias Radviliškio krašto turizmo įvykis
Radviliškio turizmo informacijos centro turizmo vadybininkė Kristina Šapytė informavo, kad centras šiais metais sulaukė 1 222 lankytojų, iš kurių 67 svečiai iš užsienio. Į Radviliškį užklysta turistai iš Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Latvijos, JAV, Ukrainos, Vokietijos, Izraelio, Ispanijos, Suomijos, net iš tolimosios Australijos. „Daugiausia turistų sutraukia Burbiškyje vykstanti „Tulpių žydėjimo šventė“, Šeduvos „Aviacijos šventė“, Pakiršinyje vykstantis „Šaltibarščių čempionatas“, – pastebėjo ji.
K. Šapytė pasidžiaugė, kad šiemet atnaujintas Radviliškio miesto simbolis-garvežys, kuris pasitinka visus atvykstančius: „Kadangi kitąmet bus minimos garvežių (lokomotyvų) depo 155-osios įkūrimo metinės, išleidome stalo žaidimą, skirtą tam jubiliejui paminėti. Žaidimas dalinamas nemokamai turizmo informacijos centre.“
Turizmo centras taip pat prisidėjo prie Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekos projekto „Eksponatus rankomis liesti“, pasiūlė maršrutų „Action Bound“ programėlėje. Kitų metų pavasario pabaigoje planuojama pakviesti lankytojus į žydų istorijos muziejaus „Dingęs štetlas“ atidarymą Šeduvoje. Tai laukiamiausias turizmo įvykis Radviliškio krašte.
Turizmo vadybininkės teigimu, keliautojai išsakė pastabų, kad rajone nėra vietinio patiekalo, kaip Panevėžyje yra Čičinsko kepsnys ar Kėdainiuose – Kėdainių blynai. Turistai pasigedo Radviliškio krašto muziejaus dviračių nuomos paslaugos, kuri, beje, jau planuose.
„Šiaulių rajonas gali nustebinti!“
Būtent toks šio regiono turizmo šūkis šiemet. O labiausiai stebina pagrindinio rajono traukos objekto – Kryžių kalno – išaugęs lankomumas. Lankytojų statistika pasidalino Šiaulių rajono turizmo ir verslo centro, įsikūrusio šalia Kryžių kalno, turizmo vadybininkė Ieva Daknytė. Jos teigimu, per tris šių metų ketvirčius Kryžių kalną aplankė virš 170 tūkst. lankytojų. Tai yra 50 proc. daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį.
Lietuviai lankytojai sudaro 30 proc. turistų, o 70 proc. yra užsienio svečiai. Ir praėjusiais metais užsienio keliautojų skaičius buvo ženkliai didesnis nei vietinių turistų.
Anot I. Daknytės, pagal geografinę padėtį didžiausia užsienio klientų dalis atvyko iš Europos šalių. Pirmoji vieta čia tenka Latvijai, antroji – Lenkijai, trečioji – Vokietijai. „Taip pat labai daug lankytojų į Kryžių kalną atvyksta iš Azijos šalių. Didžiausia dalis jų yra iš Pietų Korėjos, antroje vietoje Kinija, trečioje – Japonija“, – teigė pašnekovė.
Traukos objektais rajone šiemet buvo ir atsinaujinęs Kuršėnų dvaras su pėsčiųjų tiltu ir unikaliu Kuršėnų vyniotiniu, Naisiai, Kurtuvėnai, Bubių alaus bravoras. Turizmo vadybininkė džiaugiasi, kad Šiaulių rajonas tampa vis populiaresne turistų lankoma vieta, o augantys jų skaičiai yra puikus ženklas šalies turizmo sektoriui.
Kuršėnų vyniotinis garsina miestą ir kepyklą, apie jį parašyta ir knyga. (Šiaulių rajono TIC archyvo nuotr.)
Turistai sugrįžta į Šiaulius
Šiaulių turizmo informacijos centras, įkūręs unikalų regione Baltų centrą, 2022 m. buvo įvertintas ir apdovanotas LR Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kaip darniausias Lietuvos turizmo informacijos centras. Turizmo profesionalai gali tik pasidžiaugti augančiu lankytojų srautu.
Centro turizmo vadybininkės Indrės Vozgirdienės pateikti skaičiai – iškalbingi: per tris šių metų ketvirčius Šiauliuose apsilankė 38 332 turistai, iš kurių 34 293 vietiniai keliautojai, 4 039 – užsienio svečiai. Patys aktyviausi buvo gegužės–rugsėjo mėnesiai. Pernai per visus metus sulaukta 37,5 tūkst. lankytojų.
Akivaizdu, kad šiemet bus užfiksuotas didesnis lankytojų skaičius, nes šaltuoju metų laiku Šiauliai gali pasiūlyti aplankyti gausybę muziejų bei įvairių kultūros ir sporto renginių. Belieka tik pasvajoti, kad pamažu į Šiaulius grįš iki pandemijos užfiksuotas turistų skaičius – 2019 m. buvo 64 460 lankytojų.