PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Vasario 24 d. 12:07

Tulžies pūslė nieko negamina, bet ir kaupti nieko nemėgsta

Šiauliai

Svarbu. Žavėjimasis dietomis dažniau atneša žalos nei naudos. Subalansuota mityba žmogaus kasdienybėje turi būti nepertraukiamas procesas. (Rawpixel nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


73008

Kodėl susergama tulžies pūslės akmenlige, vieningos nuomonės, kaip ir aiškių šios ligos priežasčių, nėra. Didžioji dalis žmonių nė nenumano tulžies pūslėje turintys akmenų ir apie savo sveikatą sužino tik patekę į ligoninę, iškankinti didelių skausmų.

Kaupiasi ilgus metus

Gydytoja Danutė Bakštienė sako, jog net apie 80 proc. žmonių savo tulžies pūslėje turi akmenų, tačiau apie tai nežino.

Kepenų funkcijos organizme labai svarbios ir įvairios. Viena pagrindinių kepenų funkcijų – tulžies gaminimas. Iš kepenų tulžis patenka į saugiai po dešiniuoju šonkaulių lanku pasislėpusią tulžies pūslę. Šiai susitraukus, keliauja į dvylikapirštę ir plonąją žarnas, kur padeda virškinti jose iš skrandžio nukeliavusį maistą.

Tulžies pūslė turi savybę silpnėti. Jai susilpnėjus, išstumiama ne visa tulžis, iš užsilikusios ilgainiui ima formuotis akmenukai. Aiškių priežasčių, kodėl formuojasi tulžies pūslės akmenys, iki šiol nėra nustatyta. Kartais tai lemia genetiniai veiksniai, nutukimas arba staigus svorio augimas, sutrikusi hormonų pusiausvyra, specifiniai vaistai ir kt.

Akmenukų būna įvairių dydžių – nuo labai smulkių iki kelių ar net 10 cm dydžio – ir įvairaus kiekio. Gydytoja sako, jog santykinai geriau, kai akmuo didesnis, nes jam sunkiau išsprukti iš pūslės ir užkimšti tulžies latakus.

Daugiausia visų akmenų yra susidarę iš cholesterolio, kuomet kepenyse intensyvėja cholesterolio sintezė ir padidėja jo koncentracija tulžyje. Kai cholesterolio susidaro per daug, jis iškrenta į kristalus, iš kurių ir susiformuoja akmenys.

Mažesnė dalis akmenų susidaro iš tulžies druskų. Tai pigmentiniai akmenys. Jų atsiradimą nulemia infekcija tulžies pūslėje, padidintas bilirubino druskų joje kiekis.

Gydytoja sako, jog kad ir kokie kieti akmenys jums atrodo, ilgam atminimui jų išlaikyti nepavyks – išimti iš tulžies pūslės, jie ilgainiui subyra.

Nepaisant, koks akmuo susidarė, jis gali ilgą laiką ramiai gulėti tulžies pūslėje, kol nepradeda dirginti pūslės sienelės ar migruodamas neužstringa latakuose. Kai tai nutinka, išsivysto vadinamasis kepenų dieglys, kuris sukelia itin stiprius skausmus.

Akmenys dažniau renkasi jaunų moterų organizmą, tačiau išimtis nėra nei vyrai, nei vaikai. Praktiškai visi tulžies pūslės akmenys yra infekuoti, tad, jiems užkimšus latakus, prasideda jų uždegimas, krečia šaltis, pakyla temperatūra, žmogus pagelsta. Tai, anot gydytojos, dar ne pati didžiausia blogybė. Ši būklė gali komplikuotis į dar sunkesnę – uždegimas gali virsti ūminiu, kartu kyla grėsmė žmogaus gyvybei.

Neretai, esant tulžies pūslės akmenligei, didelio skausmo gali ir nebūti, tačiau jeigu po valgio atsiranda sunkumo jausmas, kartėlis, patamsėjo šlapimas arba jame atsirado drumzlių, pašviesėjo išmatos, jaučiate pykinimą, ėmė pūsti pilvą, atsirado gelta arba pradėjo niežėti odą, galite įtarti, jog tai pirmieji akmenligės simptomai. Tad nieko nelaukdami suskubkite pas šeimos gydytoją, kad laiku atliktumėte profilaktinius tyrimus.

Anot gydytojos, tulžies pūslės akmenys neretai pamatomi echoskopinio tyrimo metu, kai dėl kokių nors priežasčių atliekama pilvo organų echoskopija.

Vidurių užkietėjimas irgi turi įtakos akmenims atsirasti

Kad nesiformuotų tulžies pūslės akmenys, gydytoja pataria didžiausią dėmesį skirti mitybai. Ir ne tik. Aktyvus gyvenimo būdas bei sveika gyvensena nuo mažų dienų mažina tikimybę susirgti tulžies pūslės akmenlige.

Nėra dietos, apsaugančios nuo tulžies pūslės akmenligės, tačiau įmanoma sumažinti tulžies pūslės akmenų atsiradimo riziką. Beje, tos pačios taisyklės galioja ir sergant šia liga.

Rekomenduojama vartoti pakankamai skysčių, vengti riebaus, rūkyto, kepto maisto. Toks maistas – grėsmė ne tik virškinimo traktui, bet ir širdies bei kraujagyslių ligoms. Pravartu valgyti po nedaug, bet dažnai. Tuomet tulžies pūslė kiekvieną kartą iki galo išsituština ir tai neleidžia mikroorganizmams, esantiems tulžyje, kauptis ir sukelti uždegimo.

Vertėtų išmokti vengti persivalgymo, kad būtų išlaikytas pastoviai normalus kūno svoris. Pastebėta, jog antsvorio turintys žmonės šia liga serga dažniau. Patartina atsisakyti greitai paruošiamo maisto. Besirūpindami mityba, išvengsite vidurių užkietėjimo, kuris taip pat lemia tulžies pūslės akmenų atsiradimą.

Beje, kai tulžis pasidaro klampesnė, viduriai užkietėja dažnai. Tokiu atveju kasdien reikia suvalgyti ne mažiau kaip pusę kilogramo vaisių ir daržovių. Ypač naudingos morkos, moliūgai, raudonieji kopūstai, melionai, kriaušės, obuoliai. Padeda džiovintos slyvos bei jų skystis. Tulžį gerai veikia sėlenos. Šaukštą sėlenų užpilkite virintu vandeniu, kad pasidarytų tiršta košelė, vėliau porciją galima didinti iki saujelės sėlenų.

Gydytoja sako, jog nuolatinis žavėjimasis dietomis dažniau atneša žalos nei naudos. Subalansuota mityba žmogaus kasdienybėje turi būti nepertraukiamas procesas. Jeigu piktnaudžiaujate baltyminiais produktais, vertėtų žinoti, jog per didelis jų kiekis skatina susidaryti daug cholesterolio tulžyje. Visiškai atsisakyti baltyminių maisto produktų taip pat žalinga. Ypač tulžies pūslei kenksmingas badas, nes tuomet ji nebetenka darbo.

Vienodų taisyklių nėra

Suklusti dėl tulžies pūslės akmenligės turėtų ir smaližiai. Pastebėta, jog gausus saldumynų ir cukraus suvartojimas tiesiogiai susijęs su padidėjusia rizika sirgti nieko gero nežadančia liga.

Gydytoja sako, jog, dar būdami sveiki, turime dažniau valgyti ne keptą, o švelnų, troškintą, garintą maistą, kurį valgyti reikia dažnai, bet po truputį – taip sudarysite galimybę tulžiai tvarkingai nutekėti. Patartina atsisakyti aštrių prieskonių bei riebių padažų.

Mėsą patartina valgyti geriau maltą, neriebią. Jeigu renkatės žuvį, ji taip pat turi būti neriebi. Anot gydytojos, kalakutiena, veršiena bei triušiena turėtų būti ne tik ant šventinio stalo, bet ir kasdienėje žmogaus mityboje. Ne išimtis ir vaisiai, daržovės, rupi duona, kruopos ir kt.

Produktai, kuriuose yra vitamino C, pravartūs visais metų laikais. Vitaminas C dalyvauja procesuose, kurių metu cholesterolis virsta tulžies rūgštimis.

Jeigu labiau pasitikite liaudies medicina, tuomet nepamirškite žolių ir sulčių mišinių. Lygiomis dalimis sumaišykite morkų, agurkų ir burokėlių sultis. Gerkite jas prieš valgį.

Išbandykite mišinį, kuriam paruošti sugaišite vos kelias minutes. Tereikia keturių šaukštų medaus, šaukštelio citrinų sulčių ir dviejų šaukštų alyvuogių aliejaus. Šį mišinį sumaišykite ir kaskart prieš valgį skanaukite po vieną šaukštelį kasdien.

Pavasarį pasirūpinkite kiaulpienių lapais, iš kurių išsispauskite sulčių. Jas praskieskite vandeniu santykiu 2:1. Gerkite pusvalandį prieš valgį. Atsikratyti tulžies akmenų padeda ir ridikų sultys, po lygiai sumaišytos su medumi. Tereikia jų vartoti ryte ir vakare bent 20 min. prieš valgį keletą mėnesių.

Visgi visiems vienodų taisyklių nėra. Pasitaiko, jog vieniems toje pačioje šeimoje gyvenantiems ir taip pat besimaitinantiems žmonėms formuojasi akmenys, kitiems ne.

„Numoti ranka, jog jums negresia tulžies pūslės akmenligė, negalima. Reikia stengtis pasirinkti tokį maistą, kuris suteiktų ne tik malonumą, bet ir duotų naudos organizmui“, – sako gydytoja.

Į pagalbą galite pasitelkti ir kvėpavimo pratimų. Atsisėskite ant kėdės su patogiu atlošu, ištieskite nugarą, atsipalaiduokite, suglauskite kojas. Lėtai įkvėpkite, tuo pačiu metu įtraukdami pilvą, ir iškvėpkite, neskubėdami bei išpūsdami pilvą. Pratimą kartokite kelias dešimtis kartų. Veiksmingi visi pratimai, kurie padeda stiprinti pilvo raumenis. Tinka lankstytis, sukti liemenį kairėn dešinėn.

„Režimas, taisyklinga mityba ilgina kokybišką žmogaus gyvenimą. Tai labai paprasta, bet veiksminga taisyklė“, – sako gydytoja.