PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Kovo 14 d. 16:28

Tūkstantis ukrainiečių pabėgėlių Šiauliuose, pusė jų – vaikai ir srautas didėja

Šiauliai

A. Rutkausko nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


208705

Šiauliuose ruošiamasi atverti karo pabėgėlių registracijos centrą. Vienoje vietoje bus vykdoma migracijos registracija, dalinami humanitariniai daviniai, sprendžiami apgyvendinimo ir kiti klausimai. Šiauliuose jau užsiregistravo arba laukia savo eilės per tūkstantis ukrainiečių, pusė jų – vaikai. Šiauliečių prašoma čia humanitarinės paramos nevežti, ją renka atitinkamos organizacijos.

Bendromis jėgomis

Kaip informavo Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius, artimiausiu metu šią savaitę turėtų pradėti veikti karo Ukrainoje pabėgėlių registracijos centras Šiaulių arenoje. Dar pirmadienį buvo derinamos kompiuterinės sistemos, kabinami stendai.

Patalpų nuoma Savivaldybei kainuos, kiek, kol kas nėra atskleista. Derinama sutartis. Koordinavimo centras yra jungtinė kelių institucijų pagalba: Migracijos departamentas vykdys registraciją, Šiaulių policija suteikė naujus kompiuterius, Savivaldybė – papildomus žmogiškuosius išteklius.

„Maisto bankas“ suteiks maisto davinius, „Raudonasis kryžius“ – higienos reikmenis. Žmogiškaisiais ištekliais prisidės ir kitos valstybinės institucijos: „Sodra“, Valstybinė mokesčių inspekcija, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Lietuvos sienų apsaugos pareigūnai, kurie padės migracijos darbuotojams registruoti dokumentus.

Iš viso centre dirbs iki 40-ies darbuotojų ir savanorių nuo 8 iki 22 val.

V. Urbonavičius pabrėžė, kad šiauliečiai į šį centrą humanitarinės paramos nevežtų, čia vykdoma tik karo pabėgėlių registracija.

„Labdaros iš žmonių čia nepriėminėsim. Ją priiminėja visos labdaringos organizacijos, kaip „Caritas“ „Raudonasis kryžius“, „Karpatai“ ir kitos, būtent paramą daiktais ar maistu reikia nešti toms organizacijoms, bet ne čia“, – pabrėžė V. Urbonavičius.

Raudonojo kryžiaus savanoriai. A. Rutkausko nuotr.

Darbo daug

Jokios išankstinės registracijos. Darbo bus tikrai daug. Pirmadienio duomenimis Šiauliuose jau užsiregistravo per 380 karo pabėgėlių. Dar apie 400–500 yra laukiančių eilėje – Migracijos departamento Šiaulių skyriaus darbuotojai užsirašė tik jų kontaktus ir pradės registruoti, kai darbą pradės koordinavimo skyrius.

Ir atvykstančių skaičius tik auga. Rusijos karo veiksmai Ukrainoje nesiliauja jau trečia savaitė, pabėgėlių srautas iš šios šalies į Lenkiją ir Lietuvą plūsta.

Pasak V. Urbonavičiaus, jeigu kas atvyks į Šiaulius po 22 val., laikinai bus apgyvendinti turimose patalpose Tiesos g. nakvynės namuose, Jaunųjų turistų centre ar kitur. Taip pat reikalui esant, apie šimtas vietų paruošta Šiaulių arenoje.

Atvykusiems galima skambinti visą parą veikiančiu Miesto koordinavimo skyriaus telefonu 1863 – jis nemokamas skambinant iš lietuviškų numerių. Mobiliojo ryšio tiekėjai Ukrainos pabėgėliams nemokamai suteikia SIM korteles. Jos bus išduodamos ir registracijos centre Šiaulių arenoje.

Raudonasis kryžius. A. Rutkausko nuotr.

Pusė – vaikai

Pasak Migracijos departamento atstovų, vieno asmens dokumentų sutvarkymas užtrunka nuo 20 minučių iki pusvalandžio. Čia pat bus įrengtas ir kampelis vaikams, kad jie turėtų kuo užsiimti, kol tėvai tvarkysis dokumentus. Pasak miesto valdžios – pusė iš atvykusių ir atvykstančių pabėgėlių yra vaikai. Sprendžiami ne tik suaugusių integracijos į darbo rinką klausimai, bet ir vaikų ugdymo.

Pirmadienio ryto duomenimis jau 80 vaikų pradėjo lankyti Šiaulių mokyklas, 28 vaikai – darželius. Iš viso laisvų vietų Šiaulių miesto mokyklose yra 280, dar 120 – darželiuose.

Lietuvių pedagogų trūksta, kol kas nėra duomenų, kiek ukrainiečių galėtų dirbti mokytojų padėjėjais, informacija dar renkama ir sisteminama.

Praėjusią savaitę vyko pasitarimas su Užimtumo tarnyba ir verslo atstovais – jau galima verslui registruotis, kas galėtų priimti dirbti ukrainiečius (į darbo vietas, kuriose nereikalaujama kalbos žinių) arba priimti darbuotojus bendra tvarka.

Vaikų kampelis. A. Rutkausko nuotr.

Ieško lėšų

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pažymėjo, kad ruošiami įstatymo pakeitimai Seime, savo teisės aktus keičia ir Šiaulių miesto savivaldybės administracija – tai teisės aktų pakeitimai, kurie leis tinkamai panaudoti valstybės ir rezervo lėšas skirstant humanitarinę pagalbą tiek pačiai Ukrainai, tiek atvykusiems karo pabėgėliams.

Jau atidaryta atskira banko sąskaita, iš kurios Šiaulių miesto savivaldybė apmokės paramą į Šiaulius atvykusiems ukrainiečiams. Pasak direktoriaus, iš Savivaldybės biudžeto ir turimo rezervo tokių mokėjimų daryti teisiškai negalima.

Sąskaitoje jau paaukota 1700 Eur, kuriuos paaukojo 33 fiziniai asmenys.

„Būtų labai gerai, jeigu galėtume kiekvieną mėnesį prisidėti ir padėti pabėgėliams iš šios sąskaitos. Atsiranda žmonių, kurie sutiktų priimti pabėgėlius, suteikti jiems kambarį ar būstą, bet prašo solidariai kompensuoti komunalines išlaidas. Tokių ir panašių išlaidų yra daug, kurias galėtume padengti iš šios sąskaitos“, – pažymėjo A. Bartulis.

Kaip buvo skelbta anksčiau, 50 tūkst. eurų rezervą turi Savivaldybės administracijos direktorius. Šio rezervo lėšos galimos naudoti esant ekstremalioms situacijoms.

Kai kurie Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nariai atkreipė dėmesį, kad 14 tūkst. Eur rezervą metams turi ir Šiaulių miesto meras – tai reprezentacinės lėšos, už kurias meras neprivalo atsiskaityti. Tačiau redakcijos žiniomis, šių lėšų panaudoti kol kas nėra skubama.

Migracijos kompiuteriai ir policija. A. Rutkausko nuotr.

Socialinis gyvenimas

Taip pat direktoriaus teigimu, jau suteikiama pagalba ir miesto poliklinikose. Sistemose yra sveikatos kodai. Vaistus kompensuos valstybė. Tačiau yra klausimų ne tik dėl sveikatos ar darbo, bet ir socialinė integracija.

„Duotas signalas miesto sporto, kultūros, sveikatos skyriams, įstaigoms, suformuoti programas, ką galėtų pasiūlyti muziejai, galerijos, visas miesto kultūrinis, socialinis gyvenimas, kuriuo galėtų pasinaudoti ukrainiečiai“, – teigė A. Bartulis.

Dalis miesto kultūrinių įstaigų jau parengė nemokamas edukacines programas vaikams ir suaugusiems.