Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
J. Zailskienė / Julius Kalinskas/ELTA
Augustė JanuškaitėŠaltinis: Alfa.lt
Kilus triukšmui, atisakyta ketinimų priimti pataisas skubos tvarka, tačiau parlamentarai susikompromitavusių kolegų gelbėjimo operaciją mėgins tęsti rudenį.
Šias skandalingas baudžiamojo kodekso pataisas pateikė nacionaliniu mastu beveik nežinoma Seimo narė socialdemokratė Jūratė Zailskienė. Kas ji tokia?
J. Zailskienė – ilgametė Prienų politinio gyvenimo dalyvė: 2019–2020 m. ėjo savivaldybės administracijos direktorės pareigas, o vėliau tapo vicemere. Šiuo metu ji yra Lietuvos socialdemokratų partijos narė bei Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotoja Seime.
Jos buvusi politinė aplinka Prienuose taip pat purtoma vadinamojo „čekiukų“ skandalo, kaip ir ne vienas socialdemokratų meras ir kitų partijų atstovas.
Nors tai pristatoma kaip „proporcingumo ir žmogiškojo požiūrio“ priemonė, kontekstas, kuriame J. Zailskienės iniciatyva pasirodė, kelia visuomenės nepasitikėjimą.
Po „čekiukų“ kauke slepiama realybė?
J. Zailskienės politinis žingsnis, nors ir pristatomas kaip sisteminis teisingumo atstatymas, gali būti matomas ir kaip subtili pastanga sumažinti pasekmes jau įvykusiems nusižengimams. Iniciatyvos laikas, kontekstas ir politinė aplinka kelia pagrįstų klausimų – ar įstatymai tarnauja teisingumui, ar tampa patogiomis politinėmis priemonėmis nepatogiai realybei švelninti?
Pati socialdemokratė atsisakė komentuoti, kodėl pristatė šias neabejotinai triukšmą visuomenėje turėjusias sukelti pataisas. Alfa.lt portalui telefonu ji teištarė: „Šia tema aš jau viską pasakiau“.
Viešojoje erdvėje jau kurį laiką aptarinėjamas „čekiukų skandalas“ – virtinė atvejų, kai savivaldybių tarybų nariai klastojo išlaidų ataskaitas, piktnaudžiavo degalų kvitais ar naudojo svetimus dokumentus.
Prienų rajono savivaldoje tokių atvejų netrūko – būtent čia J. Zailskienė daugelį metų ir dirbo.
Prienų rajono savivaldybės tarybos narys Regionų partijos atstovas Egidijus Visockas jau pralaimėjo bylą – šių metų birželio mėnesį jam priteista grąžinti 14,6 tūkst. eurų. Kitas Prienų rajono savivaldybės tarybos ir partijos Demokratų sąjunga „Vardas Lietuvos“ narys Cezaras Pacevičius taip pat nuteistas – jam skirta 8 tūkst. eurų bauda ir trejų metų draudimas dirbti valstybės tarnyboje. Jei atsakomybę švelninantis įstatymo projektas įsigaliotų, E. Pacevičius išvengtų trejų metų apribojimo dirbti valstybės tarnyboje.
Prienų rajono meras taip pat „čekistas“. Baudžiamosios bylos duomenimis, 2019–2023 m. kadencijos laikotarpiu socialdemokratas Alvydas Vaicekauskas, eidamas Prienų rajono savivaldybės tarybos nario pareigas, manoma, suklastojo 17 tarybos nario išlaidų ataskaitų, jose pateikdamas tikrovės neatitinkančius duomenis apie tariamai patirtas degalų įsigijimo išlaidas, kaip susijusias su tarybos nario veikla.
Kadencijos laikotarpiu A. Vaicekauskas įgijo kiek virš 1 tūkst. eurų. Kaltinamasis aktas perduotas nagrinėti šių metų birželį. Įsigaliojus minėtam įstatymo projektui Prienų meras taip pat išvengtų atsakomybės už savo veiksmus, kadangi gauta nauda siekė 1 tūkst. eurų.
Šie asmenys – vieno rajono, vienos politinės kultūros dalis. Rajono, kurio politiniame gyvenime aktyviai dalyvavo ir J. Zailskienė.
Įtarimo šešėlis
Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) partijos Prienų rajono skyriaus pirmininkas ir savivaldybės tarybos narys Jovydas Juocevičius sakė nemanantis, kad sprendimas atsirado visiškai atsitiktinai. Jo teigimu, pats laikas, kada šis pasiūlymas pasirodė, neišvengiamai kelia klausimų.
„Viskas atrodo labai neskaniai, kai politikai piktnaudžiavo, nepagrįstai praturtėjo, juos prigavo ir dabar jau bandoma visa tai dekriminalizuoti. Dabar gaunasi taip: sukčiavo, pagavo ir bando ištaisyti – atrodo mažų mažiausiai keistai“, – kalbėjo J. Juocevičius.
Pasak politiko, įstatymo autoriai stengiasi paaiškinti, kad kalba tik apie nedideles sumas, tačiau tai neišsklaido pagrindinės abejonės – kodėl šis klausimas sprendžiamas tik po to, kai pažeidėjai jau įvardyti viešai?
„Įstatymo projekto iniciatoriai bando pasiaiškinti dekriminalizaciją tuo, jog sumos nėra tokios jau didelės, ne, tarkime, 20 tūkst. eurų, bet aš manau, jei būtų nuoširdus noras tai padaryti, tai jau būtų inicijuota įgyvendinti anksčiau“, – pastebėjo TS–LKD partijos narys.
Pasak J. Juocevičiaus, J. Zailskienė aiškiai išdėstė savo argumentus, tačiau visuomenės nuomonė susidaro ir iš konteksto – o šiuo metu jame yra ir teisminių procesų, ir politinių sąsajų su Prienų savivaldos veikėjais.
„Nenoriu konkretizuoti tam tikrų Prienų savivaldos narių, kurie galimai galėjo ar negalėjo turėti įtakos. Aš į šią situaciją žvelgiu kiek plačiau, matosi, kad nemažai socialdemokratų yra papuolusių į tą vadinamąjį čekiukų skandalą“, – minėjo politikas.
Kalbėdamas apie galimus kontekstus, J. Juocevičius siūlo nevengti ir platesnio partinio fono. Jis pabrėžia – tai nėra kaltinimas, o vienas iš logiškai kylančių svarstymų.
„Žinoma, neatmeskime to partinio – politinio ryšio, tačiau negaliu ir teigti, jog tai yra pagrindinis motyvas J. Zailskienei inicijuoti šį įstatymo projektą. Norėčiau tikėti, kad tai tik vienas iš galimų variantų motyvui“, – sakė J. Juocevičius.