PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Balandžio 24 d. 07:00

Triukšmo lygio matavimų Šiaulių mieste rezultatai nedžiugina. Saugokimės patys!

Šiauliai

Pixabay.com nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


80431

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kasmet kviečia miesto gyventojus prisijungti prie visuotinės akcijos „Saugokis triukšmo, paklausyk tylos“, taip minėdamas Tarptautinę triukšmo supratimo dieną (minima paskutinį balandžio trečiadienį) ir siekdamas atkreipti dėmesį į aktualią aplinkos problemą, sukeliančią gana rimtų sveikatos sutrikimų. Veikiant ilgalaikiam nuolatiniam (net nebūtinai labai intensyviam!) triukšmui, visų pirma vystosi klausos, miego ir fiziologinių funkcijų sutrikimai (kraujotakos, virškinimo sistemos), psichikos sutrikimai, gali susilpnėti imuninė sistema, atsiranda socialinių ir elgsenos pakitimų (dirglumas, agresyvumas ir pan.).

Visa tai gali įvykti dar iki klausos sutrikimų atsiradimo ir dažnai klaidina gydytojus nustatant daugelio sunkiai gydomų ligų priežastis. Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Asta Ivoškienė kviečia balandžio 24 dieną įmonėse, įstaigose, organizacijose bei namuose paskelbti tylos pertrauką. „Bent 5-ioms minutėms išjunkite visus nebūtinus garsą skleidžiančius prietaisus, mobiliuosius telefonus ir pasimėgauti tyla,“ - ragina ji ir viliasi, kad tai taps gražia tradicija, prisidėsiančia prie žmonių sveikatos išsaugojimo.

Pasak Astos Ivoškienės, triukšmo šaltinių valdytojai privalo laikytis nustatytų triukšmo ribinių dydžių ir užtikrinti, kad naudojamų įrenginių, inžinerinių statinių ir sistemų, vykdomos ūkinės veiklos ir jos lemiamo triukšmo lygis neviršytų ribinių dydžių. Naudojamos įvairios triukšmo mažinimo priemonės – teisinės, socialinės-ekonominės, teritorijų planavimo ir valdymo, eismo valdymo, šaltinio skleidžiamo triukšmo mažinimo, triukšmo slopinimo jo sklidimo kelyje, triukšmo ties priėmėju mažinimo. Triukšmo problemai mieste vertinti yra reguliariai atliekamas aplinkos monotoringas.Šiaulių municipalinė aplinkos tyrimų laboratorija 2018 m. atliko maksimalaus ir ekvivalentinio triukšmo lygio tyrimus Šiaulių miesto triukšmo prevencijos ir tyliosiose zonose. Triukšmo matavimų rezultatai lyginami su higienos normoje HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ pateiktais triukšmo ribiniais dydžiais.

Įgyvendinant ES triukšmo valdymo direktyvos ir LR triukšmo valdymo įstatymo nuostatas, vykdant Valstybinę triukšmo strateginio kartografavimo programą (2012) Šiauliuose, buvo įsigyta ir naudojama triukšmo matavimo ir kartografavimo įranga, parengti ir patvirtinti Šiaulių miesto savivaldybės kelių transporto, geležinkelio, oro uosto ir pramoninės veiklos triukšmo žemėlapiai. 2018 m. parengtas atnaujintas Šiaulių miesto savivaldybės 2019-2023 metų triukšmo prevencijos veiksmų planas. Triukšmo strateginio kartografavimo 2017 m. rezultatais nustatyta, kad didžiuosiuose Lietuvos miestuose pagrindiniu aplinkos triukšmo šaltiniu yra kelių transportas. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių miestų savivaldybėms atnaujinus strateginius triukšmo žemėlapius nustatyta, kad apie 101 tūkst. ( 18 proc.) Vilniaus miesto gyventojų gyveno pastatuose, kurie yra veikiami vidutinio metinio paros triukšmo rodiklio Ldvn ribinį dydį (65 dB) viršijančio kelių transporto triukšmo, Kauno mieste apie 35 tūkst. (apie 12 proc.) gyventojų, Klaipėdos mieste apie 56 tūkst. (apie 37 proc.) gyventojų, Šiaulių mieste apie 27 tūkst. (apie 26 proc.) gyventojų.

Maksimalaus triukšmo lygis 2018 m. lopšelių-darželių aplinkoje kito nuo 52 iki 83 dBA. Didžiausias maksimalus triukšmo lygis išmatuotas lopšelių-darželių „Auksinis raktelis“, „Žilvitis“, „Ežerėlis“ ir „Salduvė“ aplinkoje. Maksimalaus triukšmo dienos ribinio dydžio (70 dBA) viršijimai gauti trečdalyje tyrimo vietų. Ekvivalentinis triukšmas lopšelių-darželių aplinkoje kito nuo 44 iki 65 dBA. Didžiausias ekvivalentinis triukšmo lygis gautas lopšelių-darželių „Ežerėlis“, „Auksinis raktelis“, „Salduvė“, “Žilvitis“ aplinkoje. 2018 m. gauti 3 ekvivalentinio triukšmo ribinio dydžio (65 dBA) viršijimai lopšelių-darželių aplinkoje. Didžiausią įtaką triukšmo viršijimui lopšelių-darželių aplinkoje daro Vilniaus, Ežero, J.Basanavičiaus ir Statybininkų gatvėmis pravažiuojantys krovininiai automobiliai. Mokyklų aplinkoje maksimalus triukšmo lygis kito nuo 56 iki 80 dBA. Didžiausias maksimalus triukšmo lygis gautas Ragainės progimnazijos aplinkoje pravažiuojant dyzeliniams autobusams ir „Santarvės“ gimnazijos aplinkoje pravažiuojant krovininiams automobiliams. Maksimalaus triukšmo viršijimai gauti maždaug pusėje tyrimo vietų. Ekvivalentinis triukšmas mokyklų aplinkoje kito nuo 43 iki 67 dBA. Didžiausias triukšmo lygis gautas Ragainės progimnazijos ir „Santarvės“ gimnazijų aplinkoje. Ekvivalentinio triukšmo ribinio dydžio viršijimai gauti 3-ose tyrimo vietose. Ligoninių ir gydymo įstaigų aplinkoje maksimalus triukšmo lygis 2018 m. kito nuo 59 iki 78 dBA. Maksimalaus triukšmo viršijimai (71 proc.) gauti 5–iose iš 7 matavimo vietų. Ekvivalentinis triukšmo lygis ligoninių ir gydymo įstaigų aplinkoje neviršijo ribinio lygio ir kito nuo 49 iki 64 dBA. Didžiausias triukšmo lygis išmatuotas Šiaulių priklausomybės ligų centro ir Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro aplinkoje.

Didėjantis triukšmo lygis mūsų mieste verčia rimtai susimąstyti, kaip kiekvienas galime prisidėti prie šios problemos sprendimo. Tyrimų išvados rodo, kad grėsmingiausias triukšmo šaltinis mieste vis dėlto yra automobilių eismas. Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro specialistė Asta Ivoškienė pataria gyventojams asmeniškai rūpintis triukšmo mažinimo priemonėmis artimiausioje savo aplinkoje. Geriausia apsauga nuo gatvės triukšmo – sandarūs langai ir durys. Namų teritoriją apželdinkite medžiais ir krūmais, jie apsaugos nuo gatvės triukšmo ir kietųjų dalelių taršos. Dirbdami triukšmingoje aplinkoje, naudokite ausų apsaugas (specialius ausų kištukus ar apsaugines ausines). Saugokite save ir kitus!