PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Liepos 24 d. 08:28

Trišalė taryba, nenusprendusi dėl MMA, iš naujo aiškinasi jos formulę

Vilnius

Alfa.lt nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


46255

Trišalė taryba antradienį renkasi į pasitarimą, kuriame diskutuos dėl to, kokie skaičiai turi būti naudojami formulėje, pagal kurią nustatomas minimalus mėnesio atlyginimas (MMA).

„Kadangi praėjusį Trišalės tarybos posėdį Vyriausybė pateikė naują vidutinio darbo užmokesčio (VDU) apibrėžimą ir pasisakė, kad skaičiuojant MMA reikia imti VDU ne taip, kaip tai apibrėžia Vyriausybės nutarimas ir Darbo kodeksas, bet kažkaip kitaip - be priedų, be priemokų - mes tuo suabejojome“, - Eltai sakė Trišalės tarybos pirmininkė Inga Ruginienė.

Į pasitarimą pakviesti Lietuvos banko, Statistikos departamento atstovai.

„Jie galėtų detaliau paaiškinti tą skaičiavimo metodiką, kaip, iš kur jie gauna skaičius. Lietuvoje, kaip žinome, yra tik vienas VDU, kitokio niekas neskelbia“, - teigė I. Ruginienė.

Pasak jos, galutinį sprendimą dėl siūlomo MMA dydžio Trišalė taryba turėtų priimti rugpjūčio 28 d. posėdyje.

ELTA primena, kad prieš kiek daugiau nei du mėnesius vykusiame Trišalės tarybos posėdyje preliminariai sutarta, kad nuo kitų metų sausio MMA reikėtų didinti iki 420 eurų. Tai sudarytų apie 47 proc. šiuo metu esančio VDU.

Tačiau posėdyje, vykusiame kiek daugiau nei prieš mėnesį, nuomonės išsiskyrė. Darbdavių atstovai palaikė 420 eurų dydį, darbuotojų atstovai teigė, kad MMA turėtų būti 450 eurų - remiantis kitais metais prognozuojamu VDU.

Kadangi taryba dėl minimalios algos nepriėmė bendro sprendimo, Vyriausybei pateikė atskirąsias nuomones, kokio dydžio MMA Vyriausybei rekomenduoti tvirtinti - pagal reglamentus tai vis tiek turėjo padaryti iki birželio 15 dienos.

Po to Vyriausybė galėjo priimti savo sprendimą, tačiau to irgi nepadarė - pratęsė derybų laiką, grąžino klausimą svarstyti tarybai.

Tačiau Trišalė taryba liepos 10 d. posėdyje dėl 2019 metų MMA dydžio vėl nenusprendė, nes neišsiaiškino, pagal kokią formulę turi būti skaičiuojamas MMA ir VDU santykis.

Bet kuriuo atveju - ar taryba galiausiai vėl teiktų atskirąsias nuomones, ar pasiūlytų bendrą sprendimą - atsižvelgdama į jos siūlymus, Vyriausybė rudenį turėtų apsispręsti, kokio dydžio MMA turėtų būti nuo kitų metų.

Trišaliame nacionaliniame susitarime sutarta, kad Lietuvoje MMA negali būti mažesnė kaip 45 proc. VDU ir didesnė kaip 50 proc. VDU.

Nuo šių metų sausio MMA padidinta 20 eurų, iki 400. VDU - 895 eurai, tad MMA sudaro apie 45 proc. VDU.

Trišalė taryba yra socialinių partnerių susitarimu iš centrinių profesinių sąjungų, darbdavių organizacijų ir Vyriausybės atstovų sudaryta institucija. Tarybos nariai bendrai ieško būdų spręsti gyventojų užimtumo, darbuotojų saugos, nelegalaus darbo, mokesčių sistemos, sveikatos apsaugos ir kitas problemas.

ELTA