PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Liepos 14 d. 00:00

Tremtis į šalies gilumą – Rusijos vizitinė kortelė, kurios neišvengė ir ukrainiečių tauta

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Alaina ŠtreimikytėŠaltinis: Etaplius.LT


240200

Kai 1940 metų birželio mėnesį sovietai okupavo Lietuvą iškart prasidėjo politinių veikėjų ir visų, kurie priešinosi sovietizacijai, trėmimas. Dabar skaičiuojama, kad į atokias Sovietų Sąjungos vietoves buvo ištremta netoli 130 tūkst. nekaltų Lietuvos Respublikos gyventojų.

Analogišką likimą dabar išgyvena Ukrainiečių tauta. Pasak JAV valstybės sekretorius Antony Blinkeno, Rusija sulaikė ir priverstinai perkėlė į Rusiją nuo 900 000 iki 1,6 milijono žmonių, daugelis iš jų buvo vaikai.

A. Blinkenas prakalbo ir apie pranešimus, kuriuose teigiama, kad vaikai yra atskiriami nuo tėvų arba grobiami iš našlaičių namų. Vėliau pagrobti vaikai yra perduodami įvaikinimui Rusijoje.

JAV valstybės sekretorius teigia, kad daugėja kankinimo ir greitų egzekucijų, kuriomis stengiamasi slėpti įkalčius, įrodymų.

Rusija praeityje ne kartą atmetė visu pranešimus apie „filtravimo“ stovyklas, teigdami, kad tokios kalbos yra neprofesionalus melas.

Blinkenas, kalbėjęs konferencijos Hagoje išvakarėse sakė, kad neteisėtas civilių gyventojų perkėlimas ar deportavimas yra šiurkštus Ketvirtosios Ženevos konvencijos pažeidimas.

Jis taip pat viešai kreipėsi į Rusiją. „Rusijos valdžia privalo paleisti sulaikytuosius ir suteikti galimybę Ukrainos piliečiams, kurie buvo priverstinai išvežti iš savo šalies, greitai ir saugiai grįžti namo“ – sakė jis.

Žvelgiant į Lietuvos istoriją žinome, kad dažnai lietuviai net nesulaukdavo tremties vietos, apsirengę vasariškai rūbais jie mirdavo sukaustyti Sibiro šalčio dar važiuodami traukinių vagonuose. Tuos, kuriems pavyko išgyventi šį pragarą, visą likusį gyvenimą lydėjo tremtinio šešėlis. Už šiuos žiaurus karo nusikaltimus lietuvių tauta niekada nesulaukė net ir paprasčiausio atsiprašymo.

Ar atsiprašymo kada nors sulauks Ukrainiečių tauta, vis dar išlieka ateities klausimu.