PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Liepos 10 d. 12:16

Trauma... Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje

Marijampolė

Regina KulbokaitėŠaltinis: Etaplius.lt


8809

Į Marijampolės ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių Greitosios pagalbos medikų atvežta garbaus amžiaus pacientė patyrė traumą: norėjo nueiti į tualetą, krito ir susilaužė ranką.

img-7646.JPG

Pasak marijampolietės ponios Rasos, jos motina Stanislova Marija Motuzienė, nors ir garbaus amžiaus sulaukusi, buvo dar guvi ir gana aktyvi. Kaip ir beveik kiekvienas perkopęs aštuntą dešimtį, sveikatos problemų turėjo, ir čia moteris neįžvelgia kažko išskirtinio ar ypatingo: diena geriau, diena blogiau – toks gyvenimas garbaus amžiaus sulaukus, ir nieko nepakeisi.

Joninių rytas irgi tarsi nieko ypatingo nežadėjo. Tačiau poniai Rasai pasirodė, kad motina „šiek tiek kitokia“, nei ankstesnėmis dienomis: gal kiek vangesnė, lėtesnė. Ilgai nedelsdama ponia Rūta iškvietė greitąją medicinos pagalbą.

„Atvažiavę medikai tikrai labai rūpestingai ir atidžiai mamą apžiūrėjo, sakė, kad pakilęs kraujospūdis, reikėtų vežti į ligoninę. Neprieštaravau. Mama dar pati nuėjo iki automobilio...“– prisiminė pašnekovė.

Motiną išvežė „greitukė“, o ji į Marijampolės ligoninės Priėmimo ir skubios medicinos pagalbos skyrių atvažiavo kiek vėliau.

„Norėjau būti prie mamos, bet manęs į vidų neįleido, liepė palaukti vestibiulyjė, - pasakojo ponia Rūta. - Nesiveržiau, bet to, kas atsitiko vėliau, buvau tikrai sukrėsta“.

Kai moteris pagaliau medikų pakviesta užeiti vidun, sužinojo, kad „mama krito ir susilaužė ranką“.

„Atvažiavome pagalbos ieškoti – ir štai trauma... Sakė, kad operuoti nereikės, sugis savaime, bet dėl kitų sveikatos bėdų medikai nusprendė mamą paguldyti į ligoninę. Deja, po trijų dienų mamos gyvybė užgeso, - kalbėjo moteris. - Tikrai nenorėčiau priekaištauti gydytojams: jie buvo atidūs, rūpestingi. Suprantu, kad ir stebuklo nerealu tikėtis. Neramu tik dėl vieno: kaip ligoninės Priėmimo skyriuje žmogus galėjo griūti ir susilaužyti ranką? Ir kodėl man nebuvo leista su mama būti, prireikus jai padėti: juk ne vien senas senas žmogus ligai užklupus kartais savo galimybių neįvertina. Suprantu, kad ji – ne vienintelė pacientė, kuriai medikų dėmesio reikia, bet kodėl to daryti neleidžiama artimiesiems?..“

„Suvalkiečio“ prašymu incidentą Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje pakomentavo Marijampolės ligoninės vyriausioji slaugos administratorė Rita Kepalavičienė.

„Labai apgailestaujame ir atsiprašome artimuosius, - sakė R.Keplavičienė. - Kol kas vyksta šio incidento tyrimas, renkame darbuotojų paaiškinimus. Apibendrintai galiu pasakyti tik tiek, kad pacientė užsimanė į tualetą, mėgino eiti ir parkrito. Deja, skubios pagalbos skyriuose ne visuomet pavyksta panašių nelaimių išvengti, kad ir kaip besistengtume. Ligoniai kartais pervertina savo jėgas, o personalo, deja, yra gerokai mažiau nei pacientų... Aišku, tai – ne pasiteisinimas dėl traumos, bet atsitiko taip, kaip atsitiko, ir dėl to galime tik dar kartą atsiprašyti“.

Kitas klausimas – ar visuomet teisingai elgiasi personalas? Kad ir šiuo konkrečiu atveju, neleidęs dukrai būti šalia motinos ir palikęs ją laukti Priėmimo skyriaus vestibiulyje, bet neužtikrinęs pacientės saugumo?

Formaliai vertinant, taisyklės lyg ir nepažeistos. Bendražmogiškąja prasme, ne visuomet taisyklės yra tokios „geležinės“, kad nebūtų galimos nedidelės išimtys. Tai, beje, patvirtino ir vyriausioji slaugos administratorė R.Kepalavičienė.

„Būtų nenormalu, jei paciento artimieji sukiotųsi šalia, kai atliekamos tam tikros procedūros ar manipuliacijos, trikdydami medikų darbą, - sakė pašnekovė. - Visgi šiuo konkrečiu atveju to nebuvo. Manau, kad jei dukra būtų buvusi šalia motinos, apie šį tikrai nemalonų incidentą šiandien nereikėtų kalbėti ir dėl jo aiškintis. Taip, taisyklės visiems vienodos, jų reikia laikytis, tačiau kiekvieną konkrečią situaciją reikėtų ir konkrečiai įvertinti. O jei žmogus nori medikams padėti, nevertėtų vien aklai taisyklėmis vadovautis...“

Vyriausioji slaugos administratorė dar kartą patvirtino, kad minimas atvejis šiuo metu yra, analizuojamas Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje, siekiant suprasti ir išsiaiškinti ar sveikatos priežiūros specialistai priėmė teisingus sprendimus ir ką galbūt galėjo padaryti kitaip.

Visgi griuvimai, R.Kepalavičienės, teigimu, yra viena iš aktualiausių problemų vyresniame amžiuje, galintys sukelti rimtų fizinių sužalojimų, bloginantys gyvenimo kokybę ir didinantys socialinę izoliaciją bei priklausomybę nuo kitų. Apie 50 proc. tokių griuvimų yra susiję su sveikatos problemomis.

Vyresnio amžiaus žmonės, kurie gydosi ligoninėje ar yra slaugos įstaigose, griūva gerokai dažniau, nei tie, kurie gyvena namuose, kadangi susiduriama su nepažįstama aplinka.

„Mūsų ligoninėje visi tokie atvejai registruojami, analizuojami, išnagrinėjami, siekiant sumažinti riziką ir padėti išsaugoti paciento savarankiškumą, autonomiją, geresnę gyvenimo kokybę. Deja, ne visuomet pavyksta to išvengti“, - sakė R.Kepalavičienė. - Ligoninės priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje dirba tikrai kvalifikuoti sveikatos priežiūros specialistai pasirengę suteikti skubią ir kokybišką pagalbą ūmių sveikatos sutrikimų atvejais. Deja, tenka apgailestauti, kad pasitaiko atvejų, kai pritrūksta tiesiog žmogiško lankstumo, gebėjimo įsiklausyti į artimųjų prašymą ar pastebėjimą, neįvertinant, kad būtent artimiausi pacientui žmonės gali labai padėti ir net perspėti medikus apie paciento būklę, nes dažnai pats pacientas to padaryti negali,“ - vyriausioji slaugos administratorė R.Kepalavičienė.

Regina KULBOKAITĖ

Redfos Brazytės nuotrauka