Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Brigita AlijošienėŠaltinis: Etaplius.LT
Į Etaplius.lt redakciją kreipėsi 55 metų Violetos dukra Vaida. Abi moterys gyvena Šiauliuose, ilgąjį Žolinių savaitgalį jos svečiavosi Šventojoje, kur ir įvyko nelaimė. Pasak Vaidos, rugpjūčio 14 dieną, apie 11 val. moterys ėjo prie jūros, kai netikėtai mama suklupo ir griuvo.
„Mamai susipynė kojos ir ji tiesiog krito visu kūnu ant smėlio. Iš pradžių pagalvojau, kad gal nieko rimto. Bet tada pamačiau, kad mama nesikelia. Pasigirdo jos verksmas, dejonės, kad skauda ranką. Matėsi, kad skausmas yra nepakeliamas, nes ji tarsi atsijunginėjo, alpo“, – įvykį prisiminė Vaida.
Kvietė greitąją – sulaukė instruktažo
Moteris iš karto surinko bendrosios pagalbos numerį ir suskubo kviesti greitąją. Sunkiai sekėsi paaiškinti, kur konkrečiai jos yra, nes paplūdimyje nėra gatvių, namo numerių, todėl moteris nurodė, kad jos pasuko prie jūros taku, esančiu netoli „Žemaičių alkos“.
„Greitosios laukėme 45 minutes. Skaudu buvo žiūrėti į iš skausmo alpėjančią mamą. Aplink susirinko kokių dešimties žmonių būrelis. Siūlė pagalbą, bet mama klykė jos nejudinti. Buvo neaišku, ką ji susižeidė, tai nesinorėjo jai ir pakenkti“, – prisiminimais dalijosi Vaida.
Pasak jos, nesusipratimai prasidėjo tada, kai greitosios pagalbos medikė paskambino pasitikslinti moterų buvimo vietos.
„Išgirdusi, kad reikės privažiuoti prie įėjimo į paplūdimį, nes mama negali paeiti, felčerė ėmė priekaištauti, reiškė nepasitenkinimą, kad reikėjo kviesti gelbėtojus, jie į paplūdimį važiuoti negali ir pan. Galiausiai įtikinau, kad privažiavimas yra patogus, kelias laisvas ir jie sutiko atvažiuoti.
Mūsų visų nuostabai, atvykusi felčerė pagalbos teikti neskubėjo, ėmė piktu tonu dėstyti paskaitą apie tai, kad jie paplūdimyje suteikti pagalbos neprivalo! Sako, klausykite visi ir įsidėmėkite, jeigu atsitinka nelaimė ant smėlio, reikia kviesti ne greitąją pagalbą, o gelbėtojus, dabar visi žinokite ir pan. Visi likome šokiruoti tokio instruktažo: mama guli parkritusi, aimanuoja, verkia, o atvažiavusi medikė mums paskaitą skaito! Vienas žmogus sako, jūs moteriai padėkit, o ne pasakokit! Žmogus nesikelia!“, – tęsė jauna moteris.
Liepė eiti pačiai
Papasakojusi taisykles, medikė nenoromis Violetą apžiūrėjo. Buvo aišku, kad moteriai lūžo rankos kaulas. Lūžis ir sukėlė nepakeliamą skausmą, moteris neturėjo jėgų atsikelti, jai buvo labai silpna.
„Paprašėme, kad atneštų neštuvus. Vyrai pasisiūlė jais nunešti mamą iki greitosios automobilio. Bet felčerė buvo neperkalbama – jokių neštuvų į paplūdimį jie neprivalo nešti. Ji tiesiog piktai įsakė mano mamai keltis ir eiti pačiai. Apsvaigusi mama sunkiai kėlėsi, prilaikėme ją už parankės. Buvo sunku stebėti, kaip ji vargingai eina iki automobilio. Juo labiau, kad po to priimamajame ji visą laiką praleido invalido vežimėlyje, ji išties buvo be jėgų“, – sakė Vaida.
Nustebino abejingumas
Jauna moteris pripažįsta pati tą dieną labai išsigandusi. Baimė dėl mamos sveikatos buvo tokia stipri, kad ir dabar dar negali atsigauti.
„Ik šiol dar skauda širdį, kad taip nutiko. Lengviau atsikvėpiau tik priimamajame. Ten padarė rentgeno nuotrauką, paaiškėjo, kad lūžo stipinkaulis, pasislinko kaulas. Gydytojai kaulą atstatė, ranką sugipsavo, bet dar neaišku, kaip sugis, galbūt reikės ir operacijos“, – įvykių tęsinį pasakojo Vaida.
Moteris pripažįsta, kad labiausiai šioje situacijoje ją sukrėtė greitosios pagalbos medikės abejingumas.
„Nei aš, nei mano mama, nei tas dešimtis žmonių, kurie mums padėjo – niekas nežinojome, kad įvykus nelaimei paplūdimyje, reikia kreiptis į gelbėtojus. Kai nelaimė atsitinka vandenyje, viskas suprantama, bet dabar žmogus susižeidė eidamas taku link jūros! Natūralu, kad sutrikus sveikatai, skambiname greitajai. Kur informacija apie tokius reikalavimus? Iš kur eiliniam žmogui tas taisykles žinoti? Ar iš tikrųjų jos egzistuoja?
Galų gale, kur medikų Hipokrato priesaika? Jeigu jau atvyko teikti pagalbos, tai kodėl delsia ir dėsto taisykles? O jeigu mama būtų patyrusi rimtesnių sužalojimų, kai svarbi būna kiekviena minutė? Net baisu pagalvoti“, – svarstė Vaida.
SAM atstovė: Tokio reikalavimo nėra
Etaplius.lt pasidomėjo, ar iš tiesų egzistuoja tokios taisyklės, kurios nurodo, kad nutikus nelaimingam atsitikimui paplūdimyje, pirmiausia reikia kviesti gelbėtojus.
Situaciją sutiko pakomentuoti SAM Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėja Viktorija Buzytė:
„Vadovaujantis Greitosios medicinos pagalbos (GMP) paslaugų teikimo reikalavimais, GMP įstaigos būtinosios pagalbos paslaugas teikia šiais atvejais: ūmiai susirgus, įvykus nelaimingam atsitikimui, pervežant pacientus, kuriems pervežimo metu reikia teikti būtinąją medicinos pagalbą, nustatant gimimo ar mirimo faktą.
Teisinio reglamentavimo, kad susižeidus paplūdimyje pirmiausia turėtų būti kviečiami gelbėtojai, nėra.
Sveikatos apsaugos ministerija susilaiko nuo šio konkretaus atvejo komentavimo dėl galimo detalios ir objektyvios informacijos trūkumo, tačiau atkreipia dėmesį, kad pirmąją pagalbą nelaimingo atsitikimo atveju taip pat turėtų teikti ne tik gelbėtojai, bet ir asmenys, vairuojantys motorines transporto priemones, ar asmenys, išklausę pirmosios pagalbos kursus“, – teigiama laiške.
Įvykis tiriamas
Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties vyr. gydytojas Rimvydas Juodviršis įvykio plačiau nekomentavo. Sakė, kad vyksta tyrimas. Medikas tik paprašė gyventojų nepiktnaudžiauti greitosios pagalbos tarnyba.
„Gyventojų prašoma nepiktnaudžiauti GMP tarnyba, kuriai neretai tenka vykdyti „taksi“ paslaugas , nes pacientų sveikatai ir gyvybei grėsmės nebūna ir į ligoninių skubios pagalbos – priėmimo skyrius gali kreiptis patys ir nuvykti ten savo ar kitu transportu.
Pasak jo, dėl GMP užimtumo vykdant „taksi" paslaugas kiti pacientai , kuriems tuo metu tikrai reikalinga GMP, gali jos ir nesulaukti“,– teigiama laiške.