PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Balandžio 16 d. 14:39

Trakuose startavo „Tautų avilio“ projektas – susipažinta su menininku M. Dobužinskiu

Trakai

Trakų rajono savivaldybės nuotr.

Viktorija ŠamatovičienėŠaltinis: Trakų rajono savivaldybė


356546

Nuo balandžio 9 d. Trakuose pradėjo dūzgėti Trakų kultūros ir meno centro projektas „Tautų avilys“, kurį finansuoja Tautinių mažumų departamentas bei Trakų rajono savivaldybė. Projektu siekiama tęsti tautinių mažumų kultūrų puoselėjimą, tapatybės išsaugojimą, tradicijų tęstinumą, tobulinti meno kolektyvų veiklą, didinti integraciją visuomenėje, plėsti tautų kultūrų sklaidą Lietuvoje ir užsienyje. Numatytų veiklų metu minimos 2025 m. svarbios datos bei supažindinama su žymiomis asmenybėmis.

Pirmieji projekto dalyviai dalyvavo pažintinėje ekskursijoje Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje, kuriame aplankė parodą „Išvykstu! Mstislavo Dobužinskio kelionių vadovas“, skirtą scenografo, grafiko, tapytojo, knygų iliustratoriaus Mstislavo Dobužinskio 150 metų sukakčiai paminėti.

Su menininko gyvenimo ir kūrybos keliu susipažino Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos mokiniai, lydimi mokytojų – Gintarės Padvelskienės bei Dariaus Dumčiaus. Ekspoziciją pristatė muziejaus gidas. Paroda sudaryta iš Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje saugomo Dobužinskio darbų rinkinio. Tai – didžiausia šio dailininko teatro dailės kūrinių kolekcija Lietuvoje. 2009 m. ši kūrinių kolekcija įtraukta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Parodą sudaro net 7 dalys, ji parengta pagal M. Dobužinskio kelionių dienoraščius.

Įsijausti į kelionių temą ir skirtingas šalis leidžia ne tik scenografijos eskizai, bet ir įvairiomis priemonėmis kuriama atmosfera. Visose salėse, užsidėjus ausines, girdimi autentiški, įgarsinti M. Dobužinskio atsiminimai. Įkomponuoti suoleliai leido pasijusti lyg traukinių stotyje ir prisėsti poilsio akimirkai, nestigo ir charakteringų traukinių stoties garsų. Parodoje gausu veiklų vaikams. Lagaminuose galima atrasti įdomių, įtraukiančių užduočių: skaičiuoti pilis kūriniuose, statyti savas pilis, dėlioti spektaklių kostiumus, kurti savus, ieškoti personažų vardų, kurti giminės medžius ir išrasti fantastinius padarus.

Mstislavas Dobužinskis (1875–1957) – senos lietuvių bajorų Januškevičių-Dobužinskių giminės palikuonis. Jis buvo tapytojas, grafikas, teatro ir kino dailininkas, knygų iliustruotojas, urbanistinio peizažo puoselėtojas, portretistas, porceliano dirbinių dekoruotojas, memuarų autorius. Lietuvoje jis geriausiai žinomas kaip vienas ryškiausių ir aktyviausių XX a. pradžioje profesionaliame Lietuvos teatre dirbusių dailininkų.

M. Dobužinskis sukūrė scenografiją 38-iems Valstybės teatro (Kaune) spektakliams. Yra apipavidalinęs Peterburgo, Maskvos, Paryžiaus, Londono, Romos, Neapolio, Briuselio, o vėliau ir Niujorko teatrų pastatymus. Nuo XX a. 3-iojo deš. rašytuose prisiminimuose dailininkas daug dėmesio skyrė kelionėms – nuo išvykų pas senelius į Naugardą iki pirmųjų savarankiškų kelionių į Vokietiją, Prancūziją, Italiją ir Lietuvą.

Kelionė Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje buvo įdomi ir įtraukianti. Jaunieji lankytojai išsinešė visą lagaminą žinių ir puikių įspūdžių apie žymų menininką, keliautoją Mstislavą Dobužinskį, kuriam buvo džiugu keliauti, bet ne mažiau džiaugsmo išgyvendavo grįžus namo, į Lietuvą.

#TRAKAI#MSTISLAVAS DOBUŽINSKIS#KULTŪRA