Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Trakų viešosios bibliotekos archyvo nuotr.
EtapliusŠaltinis: Trakų viešoji biblioteka
Paskaita „Kaip abejoti?“
Gegužės 9 d. minėjome Europos dieną. Tai proga įvertinti Europos vienybės ir Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES) svarbą, taip pat prisiminti ir puoselėti ES vertybes, tokias kaip taika, žmogaus teisės, laisvė, demokratija ir lygybė.
Šįmet Europos diena ypatinga – šventėme 75-ąsias Šumano deklaracijos metines! 1950 m. sukūrėme pamatą taika, demokratija ir vieningumu pagrįstai šių dienų Europos Sąjungai.
Šia proga Trakų viešojoje bibliotekoje apsilankė svečias – ryšių su visuomene specialistas, tinklaraštininkas Liutauras Ulevičius, kuris skaitė paskaitą apie kritinį mąstymą „Kaip abejoti?“. Jos metu L. Ulevičius pabrėžė, kad abejoti – nereiškia viską neigti ar atmesti. Priešingai – tai reiškia kelti klausimus, tikrinti šaltinius, analizuoti, iš kur ir kaip sklinda informacija. Pasak jo, „kritinis mąstymas yra ne įgimta savybė, o nuolat lavinamas gebėjimas – kaip raumuo, kurį stiprini, kai treniruojiesi“.
Kalbėdamas apie šiandienos iššūkius, L. Ulevičius analizavo, kodėl informacinėje erdvėje taip lengva pakliūti į emocinio turinio spąstus, kaip algoritmai formuoja mūsų informacinį burbulą ir kodėl viešoji nuomonė neretai formuojama ne faktais, o pojūčiais. Jis pateikė praktinių patarimų, kaip vertinti informaciją internete, kaip pastebėti manipuliacijas, bei kaip ugdyti kritinį mąstymą.
Paskaita virto aktyvia diskusija – klausytojai kėlė klausimus apie žiniasklaidos patikimumą, propagandos atpažinimą, dirbtinio intelekto poveikį informacijos vartojimui ir netgi apie tai, kaip ugdyti kritinį mąstymą šeimoje ar mokykloje. Paskaitoje dalyvavo Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos 9a kl. mokiniai, lydimi mokytojos Julijos Lavrinovič.
„Turbūt geriausias įrankis prieš melą – tai klausimas: iš kur tai žinai?“, – teigė bibliotekos svečias, ragindamas nebijoti klausti nei savęs, nei kitų.
Šis susitikimas tapo prasmingu Europos dienos minėjimo akcentu – primindamas, kad demokratija ir laisvė yra ne tik teisės, bet ir atsakomybė – mąstyti, domėtis, abejoti ir ieškoti tiesos.
Trakų viešosios bibliotekos archyvo nuotr.
Knyga „Pinigų laiškai“ – apie pinigus, ir ne tik...
Minint Europos dieną, šventės išvakarėse, Trakų viešojoje bibliotekoje įvyko išskirtinis susitikimas su Timu Petraičiu – psichologu psichoterapeutu, taip pat dirbančiu ir maisto kurjeriu, kuris savo neeiline gyvenimo istorija įkvepia finansiniu sąmoningumu ir drąsa išdrįsti, bandyti ir keistis. „Psichoterapeutu tapau iš dalies todėl, kad turiu plepią mamą ir išmokau klausytis“, – pasakojo Timas Petraitis.
Į susitikimą atkeliavo smalsūs lankytojai, ieškantys motyvacijos asmeniniam pokyčiui ir ne tik. Timas Petraitis – neeilinė asmenybė. Dirbamas psichologu psichoterapeutu, jis pasirinko netikėtą gyvenimo posūkį – vietoje prakaito liejimo už dyką sporto salėje, jis sėdo ant dviračio ir laisvu nuo darbo metu tapo maisto kurjeriu. Per penkerius metus jis sukaupė 70 tūkstančių eurų asmeninių santaupų, neturėdamas nei verslo, nei aukštų investavimo įgūdžių. Visa tai jis pasiekė taikydamas savitą, nuoseklų ir praktišką taupymo modelį, kuriuo dalijasi savo neseniai išleistoje knygoje „Pinigų laiškai“.
Susitikimo metu vakaro svečias atvirai dalijosi savo gyvenimo istorija: apie sunkiai išgyventas skyrybas su žmona, apie sūnų, kuris tuo metu buvo tarsi inkaras šioje Žemėje, apie perdegimą profesinėje srityje, kasdienybės pokyčius ir kelionę finansinės laisvės link. Jis kalbėjo apie tai, kaip svarbu suprasti savo santykį su pinigais, kaip elgsena ir emocijos daro įtaką finansiniams sprendimams, ir kodėl paprastas gyvenimas gali būti raktas į vidinę ramybę.
„Žmonės galvoja, kad reikia labai daug uždirbti, kad būtum turtingas. Aš galvoju kitaip – reikia labai sąmoningai išleisti“, – teigė autorius. Jis pabrėžė, kad finansinė nepriklausomybė nebūtinai reiškia milijonus sąskaitoje – kartais tai tiesiog gebėjimas rinktis, kaip ir kur gyventi, ką veikti, kiek laiko skirti darbui.
Knygoje „Pinigų laiškai“ T. Petraitis surinko ne tik praktinius patarimus apie biudžeto planavimą, išlaidų mažinimą ar emocinį taupymą, bet ir kvietimą permąstyti vartotojišką gyvenimo būdą, ieškoti prasmės paprastuose dalykuose ir prisiminti, kad vis tik ne piniguose slypi tikroji laimė.
Susitikimui baigiantis dalyviai turėjo galimybę užduoti klausimus, įsigyti knygą su autoriaus parašu ir pabendrauti neformaliai.
Trakų viešosios bibliotekos archyvo nuotr.
Gegužės 9-oji – Europos diena
Šiemet jau 15 metus Trakų viešoji biblioteka organizavo Europos dienos šventę. Nuo 10.00 val. aikštėje prie bibliotekos šurmuliavo šventiškai nusiteikę šventės dalyviai. Trakų vaikų lopšelių-darželių „Ežerėlis“ ir „Obelėlė“, Trakų gimnazijos darželio „Boružėlė“ ir „Bitutės“ auklėtinius pasitiko personažai – Gaidys, Kiškis, Peliukas.
Nuskambėjus Lietuvos ir Europos Sąjungos himnams, sveikinimo žodį tarė Trakų rajono savivaldybės meras Andrius Šatevičius. Nuotaikingus šokius susirinkusiesiems dovanojo Trakų kultūros ir meno centro jaunimo liaudies šokių grupė (vad. Vida Bagdonienė) bei linijinių šokių kolektyvas „Nendrė“ (vad. Loreta Kiškiūnienė), o smagias dainas atliko Trakų pradinės mokyklos ansamblis (vad. Inta Steponavičienė, Sandra Stasiūnaitė-Luskevičienė).
Po nuotaikingo koncerto darželių auklėtiniai dalyvavo akcijoje „ES žiedų pieva“ – spalvotomis kreidelėmis spalvino aikštėje nupieštus gėlių žiedus ES vėliavų spalvomis.
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka šventės dalyvius pakvietė į COOKIE TRUCK furgonėlį. Jame lankytojai galėjo dalyvauti viktorinoje ir laimėti saldžių prizų, žaisti stalo žaidimus, domėtis knygomis medijų, melagienų temomis, išsirinkti temas iš siūlomo meniu.
Trakų viešosios bibliotekos darbuotojos kvietė į edukacijas „Taikos paukštė“, „Aitvaras iš tvarių medžiagų“, „ES simbolių dekoravimas“.
Šventėje taip pat dalyvavo LR Seimo narė Edita Rudelienė, Trakų rajono savivaldybės vicemerė Jolanta Abucevičienė, Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Asta Lipkevičienė, Trakų seniūnė Vilma Puišienė ir kt.
Visos dienos metu Trakų viešojoje bibliotekoje norintieji galėjo dalyvauti ir patikrinti savo žinias Europos egzamine.
Dėkojama Trakų kultūros ir meno centro direktorei Joanai Giedraitytei ir visam kolektyvui bei meno kolektyvams ir jų vadovams už ilgametę draugystę ir paramą organizuojant šią šventę. Taip pat nuoširdūs padėkos žodžiai skiriami Trakų ikimokyklinėms bei švietimo įstaigoms, Lietuvos šaulių sąjungos Karaliaus Mindaugo šaulių 10-os rinktinės Trakų 6-osios kuopos šauliams.
Džiugu, kad Europos diena Trakų viešojoje bibliotekoje šiemet buvo pažymėta prasmingai – skatinant bendruomeniškumą, sąmoningumą ir dialogą apie tai, kas iš tiesų svarbu mūsų kasdienybėje.
A. Aziulevičiaus nuotr.