PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Lapkričio 16 d. 18:56

Tragiškas Žeimelio žemės ūkio mokykos likimas – nežinioje palikti mokiniai, be darbo likę mokytojai ir slapta išvežamas turtas

Šiauliai

L. Kazakevičienės nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


154168

Renovuotas pastatas, sutvarkytas bendrabutis, išpuoselėta aplinka, atnaujinta mokymosi priemonių bazė – atrodytų, buvusi Žeimelio technologijų ir paslaugų mokykla turėtų gyvuoti ir ruošti įvairių profesijų atstovus. Deja, situacija yra visai kitokia. Daugiau nei prieš metus tapusi Joniškio žemės ūkio mokyklos filialu, ugdymo įstaiga buvo palikta merdėti, o šiemet parengtas projektas ją galutinai uždaryti. Kas kaltas dėl tokio mokyklos likimo?

Į Etaplius.lt redakciją kreipėsi viena Joniškio žemės ūkio mokyklos Žeimelio filialo mokinė. Danutės teigimu, jau trečią mėnesį visa mokyklos bendruomenė gyvena nežinioje ir tyliai stebi, kaip griaunama tai, kas liko iš jų brangintos mokyklos. „Kadaise, kai baigiau siuvėjos kursus, niekas net nereikalavo būti baigus dvylika klasių. Gyvenu mažame kaimelyje, netoli mažo miestelio, vidurinio išsilavinimo taip ir neprireikė. Bet pernai gerai viską apmasčiusi įstojau į Žeimelio žemės ūkio mokyklą. Tiesa, ji jau buvo reorganizuojama į Joniškio žemės ūkio mokyklos filialą“, – pasakojo moteris. 

Sumaištis prasidėjo vos pravėrus mokyklos duris

Danutės teigimu,  sumaištis prasidėjo vos tik įžengus pro mokyklos duris: „Sumaištis kilo nuo pat pirmų dienų: savo noru iš darbo išėjo visi mokytojai (rugsėjo pirmąją paskirta klasės vadovė taip pat išėjo iš darbo). Gavome naują klasės vadovę, susigyvenome, prasidėjo normalus mokymasis. Atrodė, kad situacija stabilizavosi,“ – tęsė moteris. 

Deja, lūkesčiai, kad dabar jau viskas bus gerai, greitai subliuško. Vasarą prasidėjęs naujų mokinių priėmimas atskeidė skaudžią tiesą  – Žeimelio filialo nerodė LAMA BPO sistema ir įstoti mokytis nebuvo galima, nors norinčiųjų, pasak moters, tikrai buvo. 

Šių metų rugsėjo pirmąją mokykloje liko vos 22 mokiniai. Nerimas dėl ateities dar labiau išaugo. Mokyklos bendruomenę kamavo klausimai, kas bus toliau, ar išliks mokykla? Visgi ugdymo procesas dar vyko, mokiniai ir toliau ruošėsi egzaminams, kol spalį visus pasiekė žinia, kad mokyklos kompleksui paskelbtas nuomos konkursas. Situacija tapo dar labiau miglota. 

dsc0799.JPG

Išvežė kompiuterius su visais mokytojų duomenimis

Pasak Danutės, didžiausia painiava prasidėjo mokinių atostogų metu: išvaryta mokyklos žemės ūkio technika, atlaisvinti garažai, kuriuose mokydavosi automechanikai. „Galiausiai bendruomenę pasiekė žinia, kad mokyklos pastatas išnuomotas, o atvykę naujieji savininkai liepė atlaisvinti pirmojo aukšto klases – griausią sienas, darysią siuvimo cechą,“ – su neslepiamu liūdesiu balse kalbėjo moteris. 

Ilgai laukti neketo. Vos prasidėjus lapkričiui, imta tuštinti ir kitas mokyklos patalpas. „Vieną dieną, atėjusi į mokyklą, auklėtoja pamatė, kad visų kabinetų durys atviros. Niekam apie tai nežinant, atjunginėjami bei ruošiami išvežti kompiuteriai su visa mokytojų ten sukelta medžiaga. Patys mokytojai vienas per kitą sužinojo, kad daugelio jų paruošta dėstymo medžiaga ir informacija liko išvežtuose kompiuteriuose. Niekas apie tai jų neinformavo, niekas nesiteikė pasakyti, kas bus daroma,“ – pasakojimą tęsia Danutė. 

Darbo Joniškyje atsirado ne visiems

Moters žiniomis, dar spalio viduryje buvo gautas raštas, jog specialybių mokytojams suteikiama galimybė dirbti Joniškio žemės ūkio mokykloje. O bendrojo lavinimo mokytojai esą turi darbus gimnazijoje, todėl bedarbiais neliksiantys. Visgi, tai ne visai tiesa. Gimnazijoje dirba ne visi mokytojai, todėl dalis jų liks be darbo. Tad nežinia kamuoja ne tik mokinius, bet ir mokykloje dirbusius pedagogus. „Jaučiamės išduoti mūsų valdžios, nes viskas daroma taip, kad mokslas būtų tolinamas nuo paprastų žmonių. O reikalavimai įsidarbinant keliami tokie, kad vidurinis išsilavinimas būtinas. Pradėję viską naikinti, užmirštame sustoti. Kas kitas – Žeimelio gimnazija? Žeimelio daugiafunkcinis centras?“ –  atsakymų ieškojo Danutė.

Žeimelio filialo vadovas: Stebime, kas bus toliau

Joniškio žemės ūkio mokyklos Žeimelio filialo vadovo A. Indriulio teigimu, mokykla dar 2019 metais buvo prijungta prie Joniškio žemės ūkio mokyklos. Švietimo mokslo ir sporto ministerija tikino, kad viskas bus gerai, nors jau tada bijojome, kad ir mūsų mokyklos neištiktų Gruzdžių žemės ūkio mokykos likimas. „Vykdomų permainų išsigando ir mokiniai, todėl tais metais priėmėme vos 30 pirmakursių. O kitais metais vykdyti priėmimo išvis nebegalėjome. Kreipėmės į visas institucijas, užvertėme jas raštais, ieškojome teisybės,“ – tvirtino A. Indriulis. 

Žeimelio filialo vadovo teigimu, šiuo metu mokykloje likę 22 mokiniai. „Jie pasimetę, nežino, ką daryti. Patalpos išnuomotos, viskas vežama, mes tik stebime, kas bus toliau. Nors oficialaus rašto, kad mokykla galutinai uždaroma dar negavome,“ – pokalbį tęsia A. Indriulis.

Situacija mokykloje išties nepavydėtina. A. Indriulio teigimu, dėl to kalta Joniškio žemės ūkio mokykla, kuri ir iniciavo tragišką Žeimelio filialo likimą. „Tai pasityčiojimas! Pasiėmė mūsų jaunus mokytojus, išsivežė visas mokymo bazes, visą atnaujintą techniką! Nebėra nei sekretorės, nei skyriaus vadovo, mokytojai atleisti,“ – piktinosi A. Indriulis. 

Pasak Žeimelio filialo vadovo, mintis, kad dalį mokyklos patalpų reikia išnuomoti jam pačiam jau seniai buvo kilusi. Ją išsakė ir Ministerijai, bet išgistas nebuvo. „O Joniškis visas patalpas išnuomojo už 40 tūkst. eurų. Argi ne gera proga pasipelnyti?“ – retoriškai klausė jis.

dsc-1023.JPG

Joniškio žemės ūkio mokyklos direktorius ramina: pas mus sąlygos geresnės

Joniškio žemės ūkio mokyklos direktoriaus (l. e. p.) S. Dauparo teigimu, nežinomybėje gyvena visa įstaiga. „Mes irgi negalime nieko pasakyti. Žinau tik tiek, kad 2020 metų lapkričio 9 dieną Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje buvo sudarytas projektas ir parengtas tinklo optimizavimo planas, kuriame įrašyta, kad Žeimelio filialas 2020 metais likviduojamas. Šis raštas išsiųstas visoms atsakingoms institucijoms. Pastabas galima pateikti iki lapkričio 16 dienos,“ – teigė Joniškio žemės ūkio mokyklos direktorius.

Visgi direktorius pripažįsta, kad mokykla uždaroma jo iniciatyva: „Ministerijai pateikėme protokolą su prašymu imtis priemonių ir mokyklą uždaryti. Mokinių vos du–trys, o personalą išlaikyti reikia! Pastatus nuspręsta išnuomoti. Ministerijai žinant, paskelbtas viešasis konkursas, kurį laimėjo UAB „Žeimelio trikotažas“. Iki šio mėnesio pabaigos turime atiduoti visas patalpas. Tad nusprendėme visą įrangą perkelti į Joniškį,“ – teigė S. Dauparas.

Direktorius nustebo, kad mokyklos bendruomenė nežinojo apie tai, jog bus išvežamas jos turtas. Esą, apie tai buvo kalbėta su Žeimelio filialo vadovu A. Indriuliu. „Dar rugsėjį vykusio susirinkimo metu pristačiau mokyklos situaciją, ypatingą dėmesį skyriau filialo reikalams. Be to, jis ir taip žinojo visą situaciją. Aišku gal buvo padaryta klaidų. Tie mokytojai, kurių duomenys liko kompiuteriuose, turės galimybę viską išsisaugoti,“ – patikino Joniškio žemės ūkio mokyklos direktorius. 

Jis taip pat nuramino tuos 22 išsigandusius ir likimo valiai paliktus mokinius. Pasak S. Dauparo, tiems, kurie norės mokytis, bus sudarytos visos sąlygos. „Planuojame organizuoti pavežėjimą. Dalį galėsime apgyvendinti bendrabutyje. Jeigu bus motyvacija, mes sąlygas turime netgi geresnes,“ – pokalbį baigė S. Dauparas.