PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2025 m. Gegužės 19 d. 13:28

Tradicinėse etnožaidynėse varžėsi daugiau nei šimtas dalyvių

Šiauliai

Autoriaus nuotr.

Zigmas RipinskisŠaltinis: Šiaulių r. savivaldybė


362678

Gegužės 16 d. Naisiuose įvyko Lietuvos Etnosporto komiteto suorganizuotos IV etnožaidynės. Tradicija rengti tokias žaidynes prasidėjo 2017 metais Kaune, kai jas organizavo tuometinis A. Stulginskio universitetas, o šie metai žymi etnosporto 100-metį, kai jis Lietuvoje pradėtas kultivuoti Šiauliuose ir Kaune.

Nors orai nelepino, į Naisių Baltų areną susirinko per šimtą žaidynių dalyvių iš įvairių Lietuvos vietovių. Kaip ir dera naisiškiams, žaidynių atidarymo eisenos pradžioje puikavosi trys raitelės, jojančios ant Naisiuose puoselėjamos Žemaitukų veislių žirgų

Žaidynių dalyvius pasveikino Šiaulių rajono savivaldybės meras Česlovas Greičius, Lietuvos etninės kultūros globos tarybos pirmininkė Dalia Urbonavičienė, Naisių bendruomenės pirmininkė Rita Žukauskienė, Turkijos ambasados Lietuvoje atstovas, kiti sveikintojai.

Po iškilmingo žaidynių atidarymo prasidėjo įvairių rungčių varžybos. Į IV etnožaidynių programą buvo įtrauktos keturios sporto šakos – „Ripka (Lietuviškas ritinis), „Kyla“ (Piemenėlių žaidimas), „Lazdos traukynės“ ir „Ristynės“. Beje, „Ripka“ ir „Ristynės“ yra įtrauktos į Lietuvos nematerialaus paveldo sąvadą.

Kad žaidynės sklandžiai vyktų, didelį dėmesį ir daug triūso įdėjo Elmyra Baljanaitė-Stanevičienė, VšĮ „Žaidimai Visiems“ vadovė, Mamos² - kvadratu vedlė ir Lietuvos etnosporto komiteto generalinė sekretorė. Ji pasistengė, kad šalia rungčių žaidynių dalyviai galėtų užsiimti ir neįprastais įdomiais stalo žaidimais.

„Mūsų partneriai ir draugai padeda puoselėti tokius stalo žaidimus, kaip „Vikingų kaimas“, „Kvirkatas“ (senovinės šaškės), „Tvirtovė“ ir „Lapė ir žąsys“,“ – kalbėjo Elmyra Baljanaitė-Stanevičienė.

Lietuvos ritinio federacijos prezidentas Rimantas Diržius džiaugėsi, jog ritinis yra įtrauktas į IV etnožaidynes. Ši sporto šaka vis populiarėja, nors ištakos siekia 17 amžiaus pabaigą, kada prūsų kunigas Teodoras Lepneris yra aprašęs lietuvių žaidimus ir pramogas. Vėliau šį žaidimą yra aprašęs Simonas Daukantas ir Motiejus Valančius, kaip kaimuose ant vieškelių, sodžiuose kaimas prieš kaimą ripką žaisdavo.

Tarpukaryje sporto entuziastas Karolis Dineika ėmėsi organizuoti ripkos žaidimą įvairiuose festivaliuose, susėjimuose. Nuo 1964 metų jau pradėti vykdyti Lietuvos ripkos čempionatai.

Varžybas stebėjusi Lietuvos etninės kultūros globos tarybos pirmininkė Dalia Urbonavičienė pažymėjo, jog 2028 metais sukanka 130 metų nuo ritinio sporto šakos populiarintojo Karolio Dineikos gimimo, tad vertėtų tuos metus paskelbti Tautinių žaidimų atmintinais metais. Tai būtų gera proga populiarinti šią lietuvišką sporto šaką.

Visą dieną vyko IV etnosporto žaidynės, o vakarop buvo išdalinti medalių komplektai. Visiems buvo smagu, kad etnožaidynės sukvietė pabendrauti, parungtyniauti ir praleisti laiką linksmai, sportuojant.

Penktosios etnožaidynės įvyks Trakuose.


Foto galerija:


#ETNOŽAIDYNĖS#NAISIAI#BALTŲ ARENA