PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Rugpjūčio 11 d. 12:32

„Torpedų“ uždraudimas griauna šiauliečio gyvenimą

Šiauliai

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


11807

Nuo birželio mėnesio Lietuvoje nebegalima vykdyti vadinamojo kodavimo nuo alkoholizmo. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad tai yra abejotinas gydymo metodas, net šarlatanizmas, tačiau kelerius metus kodavęsis 40-metis neįgalus šiaulietis Marius jaučiasi sugniuždytas. „Kodas“ mane stabdė, o dabar kad prisidirbau, tai prisidirbau“, – sako vyras, liepos pradžioje „užgėręs“ savaitę...

Po kodavimo gyveno santarvėje ir laimėje

Prieš trejus metus „Etaplius“ rašė apie šiaulietį Marių, ieškojusį galimybės nemokamai koduotis nuo alkoholizmo vaistu „Torpedo“. Tuo metu daugelio šalies savivaldybių socialinės paramos skyriai žmonėms, kurie norėdavo nebevartoti alkoholio, net kompensuodavo vaistų sušvirkštimą, o šiauliečiai tokios praktikos dar netaikė.

Marius ilgą laiką kodavosi už savo pinigus – gydytojo konsultacija ir vaistai „Torpedo“ jam kainuodavo apie 30 Eur. Sūnų su gyvenimo drauge auginantis šiaulietis kelerius metus koduodavosi pusmečiui ir labai džiaugėsi pasikeitusiu gyvenimu. Susitvarkė namus, įsigijo baldus, gyveno taikoje ir santarvėje.

„Etaplius“ pradėjus domėtis, kodėl Šiauliuose socialiai remtiniems žmonėms nekompensuojama kodavimo nuo alkoholio paslauga, situacija pasikeitė. Marių socialiniai darbuotojai informavo, kad kodavimo procedūra jam bus kompensuota.

Dvejus metus vyras naudojosi šia paslauga, tačiau pastaruosius pusantrų metų nebesikodavo. Ir atsitiko, kaip atsitiko – Marius per Mindaugo karūnavimo dieną – liepos 6-ąją – parsinešė „brendžiuko“ ir išgėrė. To pakako, kad išgertuvės užtruktų savaitę.

Girtas rašė laišką Sauliui Skverneliui

„Prisidirbau, tai prisidirbau“, – sakė Marius, prisipažindamas, kad užgėrė dėl susikaupusių problemų. Vyras sužinojo, kad jam sumažinta neįgalumo pašalpa ir labai dėl to išgyveno.

„Užėjo kažkoks bizas ir viskas. Galvojau, kad nieko nebus baisaus, bet įvyko... Prisiblūdijau kaip visuomet. Pusę kaimynų iškoliojau, visiems viską išaiškinau, pasakiau, kur teisybė, kas kur turi eiti. Iškeikiau ir politikus, girtas laišką pradėjau Sauliui Skverneliui rašyti. Čia mūsų alkoholikų sistema. Reikia gi ant kažko išsilieti... Bet dabar viskas gerai, tik baisu pagalvoti, kaip man per pagirias buvo blogai. Savaitę paslikas gulėjau, žegnojausi, maniau, kad mirsiu“, – sakė vyras.

Tiesa, labiau nei dėl baisių pagirių Marius išgyvena dėl to, kad pagalbos – „torpedų“ – nebėra. Po užgėrimo jis paskambino medikams, pasisakė, kad nori pusei metų vėl užsikoduoti. Tada ir išgirdo, kad „torpedos“ uždraustos.

„Sakė, kad jei užgersiu, nuveš į ligoninę, lašines pastatys, „atpumpuos“ ir paleis. Bet juk iš to nieko gero nebus. Išeičiau iš ligoninės, sutikčiau draugą su buteliuku, ir prasidėtų ta pati melodija... Galėtų ir nebūti tos kompensacijos, sumokėčiau pats, bet juk nebėra kodų net ir už pinigus“, – piktinosi vyras.

Mariaus nuomone, mūsų valdžia su alkoholiu kovoja ne nuo to galo. Jis žinąs du „taškus“, kur gali paskambinti ir vidury nakties nusipirkti, ko tik nori: vyno, alaus, sidro ir pan.

„Kodai buvo gerai. Psichologiškai jausdavausi saugesnis. Dabar nesijaučiu saugus, nežinau, kas man šaus į galvą. Galiu vėl paimti butelį. Juk mes, alkoholikai, esame silpnos valios. Užsikoduodavai, žinodavai pasekmes, bijodavai ir nebegalvodavai apie gėrimą“, – sakė jis.

Alkoholis

Iš ligonių politikai atėmė „ramentus“

Marius sako, kad dabar, po kodavimo uždraudimo, pagalbos neteko tūkstančiai Lietuvos žmonių. Be to, seniau socialiniai darbuotojai, lankantys alkoholikų šeimas, turėdavo ką pasiūlyti sergantiems – rekomenduodavo koduotis, žadėjo kompensuoti vaistą. Dabar jie alkoholikui pagelbėti negali niekaip.

„Padaugės tokių, kuriems dėl girtavimo atims vaikus. Žinau ne vieną užsikodavusią šeimą, kurie atsistojo ant kojų. Ką jie dabar darys? Įsigyti vaistų, skirtų atkurti sveikatą po užgėrimo, gali ne kiekvienas. Beliks vėl vyno nusipirkti. Paprasta čia politika“, – sakė vyras.

Marius įsitikinęs, kad naujoji šalies valdžia, atėmusi iš ligonių „ramentus“ – kodavimą, net neįsivaizduoja, ką reiškia būti alkoholiku. „Aš visą gyvenimą būsiu alkoholikas ir mirsiu alkoholikas. Aš sergu, su ta liga kovoju. Liga neišgydoma, tik apgydoma“, – kalba Marius.

Kodavimas – ne šamanizmas

Respublikinės Šiaulių ligoninės Poūmių būsenų bendros psichiatrijos skyriaus vedėjas, gydytojas psichiatras Arūnas Rimkus sako, kad kodavimas nuo alkoholio pacientams tikrai padėdavo.

„Esu turėjęs ne vieną alkoholiką, kuris po „torpedos“ negėrė pusę metų ir ilgiau. Kita vertus, būna, kad „nulaužus kodą“, alkoholizmo eiga pablogėja, geriama dar smarkiau. Vieno vaisto nuo alkoholizmo nėra. Kiekvienam reikia surasti jam priimtiną ir padedantį gydymo būdą“, – aiškina
A. Rimkus.

Psichiatras mano, kad jei „kodavimas“ laikomas šarlatanizmu, reikia Lietuvoje panaikinti ir psichoterapiją. Nes nemažai psichoterapijos metodų yra paremti įtaiga. „Taip, „kodai“ yra įtaiga, bet ji veikia nepriklausomai nuo to, ar tuo tiki, ar ne. Pats esu jaunystėje taikęs hipnozės praktiką, žmonės sakė, kad nieko nejaučia, tačiau vėliau patyrė, kad poveikis yra. Sakyti, kad „kodavimas“ – šarlatanizmas, gali tik tas, kuris neturi praktinės patirties“, – teigia gydytojas.

Arunas Rimkus

„Šokti“ aplink alkoholiką – negalima

Vis dėlto A. Rimkus sako, kad reiškinys, kai socialiai remtini žmonės koduojami nemokamai, yra blogis. Nes „šokti“ aplink alkoholiką negalima.

„Žmogus yra toks padaras, kad nenori keisti savo elgesio, kai aplink jį šokinėjama. Jei manimi rūpinasi, koks tikslas negerti? Be to, nemokamas daiktas yra nevertinamas, todėl ir jo poveikis yra kitas“, – sako psichiatras.

Kaip pavyzdį A. Rimkus pateikia žmogaus kovą su rūkymu. Vienetai yra atsisakę cigaretės dėl sąmoningumo. Didžioji dauguma atsikrato rūkymo tik tada, kai sunkiai suserga, prastėja jų sveikata.

A. Rimkus sako, kad kodavimo paslauga psichiatrijos ligoninėje buvo gana populiari, žmonės, patekę į skyrių po abstinencijos būklių, delyrų, sakydavo, jog vėl eina koduotis. „Jis užsikoduoja ir gauna pastiprinimą, tad kodas jam veikia. Nori tikėk, nori netikėk, bet tai veikia. Žinoma, yra keli procentai žmonių, kuriems kodavimas neveikia. Yra žmonių, kuriems iš viso niekas neveikia“, – teigia jis.

„Kiekvienas metodas yra geras, kuris padeda sveikti“

Šiaulių priklausomybių ligų centro vadovas Elmantas Pranas Zevertas:

– Nėra nė vieno vaisto, kuris išgydytų alkoholiko smegenis. Kodavimo metodas buvo psichoterapinis metodas, nes kodavimas yra hipnozė, įtaiga, o „Torpedo“ įvedimas irgi yra psichoterapinis metodas. Bet nė vienas metodas nuo alkoholizmo neišgydo, nes tai yra smegenų liga. Jei pakenkta smegenų dalis, kuri tvarko mąstymą, emocijas, atmintį, džiaugsmą, liūdesį, žmogui padės tik grabas. Jis gyvens slaugomas ir prižiūrimas, kol numirs nuo komplikacijų ar gavęs neįgalumo grupę. Dėl to socialinės globos ir rūpybos sritis šalyje plečiasi, o visi sunerimę, kad žmonės mušasi, smaugia vienas kitą, padeginėja namus. Dėl to, kad smegenys susisukusios. Jei alkoholis ardo smegenis, tai nebėra ir laimės, meilės, džiaugsmo – nieko.

Valdžia jokio naujo metodo nesukūrė, o priėmė sprendimą, kad kodų nereikia, kad metodas netikęs. Gal reikėjo, kad profesoriai pasiūlytų, kuo ir kaip išgydyti alkoholizmą, narkomaniją, rūkymą, kaip pakeisti smegenis?

Uždraudus kodavimą, žmonės bus priversti pirkti brangius vaistus. Kuris lietuvis gali nusipirkti vaistą, kai 28 tabletės kainuoja per 100 Eur? Vaistai sukelia pasišlykštėjimą alkoholiu, bet nuo alkoholizmo neišgydo. Alkoholizmas – lėtinė liga, kuri tęsiasi iki mirties. Kuris žmogus žino, kiek gyvens? Tai jau geriau nueis šiandien į parduotuvę ir nusipirks degtinės už 30 centų...

Turiu pacientų, kurie koduojasi 30, 20, 18, 17, 3 ir pusę metų. Alkoholikui, narkomanui ar rūkoriui viena diena blaivybės yra puikus rezultatas. O kai žmogus negeria tiek metų, pailsi šeimos – žmonos, vaikai. Ką dabar žmonės darys?

Visada sakiau ir sakysiu, kad kiekvienas metodas yra geras, jei jis padeda žmogui sveikti.