PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Spalio 14 d. 19:41

Tonzilių akmenys – nors nepavojingi, bet erzina

Šiauliai

Pagalvoti apie tonzilėse slypinčius akmenis vertėtų, jeigu burnoje jaučiate tarsi metalo skonį, vargina nuolatinis nemalonus ir su rytiniu burnos kvapu nesusijęs burnos kvapas. Retesniais atvejais signalas, kad turite tonzilių akmenų, – rytais svaigstanti galva. (Tanja Heffner nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


56114

Neretai blogo kvapo iš burnos priežastis – ne suvalgytas svogūnas ar česnakas, bet tonzilių akmenys. Kas jie tokie ir ką daryti, kad nesulauktumėte nemalonios pasalos?

Dažni, tačiau sveikatai nepavojingi

Tonzilės yra imuninės sistemos dalis, padedanti kovoti su kūną užpuolusia liga. Vaikams tonzilės gamina antikūnių, o šie padeda kovoti su kvėpavimo takų ligomis. Iki brandos jos pamažu susitraukia, nors visiškai nesunyksta.

Žmogaus tonzilėse gausu nedidelių ertmių, į kurias be vargo gali patekti bakterijų, negyvų ląstelių, gleivių, maisto dalelių, varvančios nosies sekreto likučių. Kai jų prisikaupia, jie pamažu sukimba, sukietėja ir sudaro tonzilių akmenis. Dažniausiai akmenys būna vieno milimetro skersmens, bet kartais gali susidaryti iki žirnio dydžio. Blogiausia tai, jog jei vieną kartą jau turėjote tonzilių akmenų, jų atsiras vėl ir vėl, kaskart vis daugiau.

Tonzilių akmenys paprastai pasitaiko suaugusiems 20–40 metų žmonėms. Nepaisant, kiek plačiai beišsižiosite, plika akimi pamatyti tonzilių akmenis nėra lengva, nes tonzilės turi daugybę įlinkių bei raukšlių, kuriose jie pasislepia. Tik tuomet, kai jų prisikaupia pakankamai daug, galima pastebėti baltus ar gelsvus darinius.

Tai, anot burnos higienistės Živilės Kazlauskaitės, ganėtinai nemalonu, kadangi gelsvos ar žalsvos spalvos darinukus neretai galima atryti kosėjant. Tonzilių akmenys nėra labai kieti, tad, netyčia prarijus, jokios žalos nepajausite, tačiau tai gali apsunkinti patį rijimo procesą, ypač jeigu akmenys yra dideli arba prasidėjęs tonzilių uždegimas.

Pagalvoti apie tonzilėse slypinčius akmenis vertėtų, jeigu burnoje jaučiate tarsi metalo skonį, vargina nuolatinis nemalonus ir su rytiniu burnos kvapu nesusijęs burnos kvapas. Retesniais atvejais signalas, kad turite tonzilių akmenų, – rytais svaigstanti galva.

Nors net sukietėję tonzilių akmenys gali nesukelti jokių simptomų, retesniais atvejais, priklausomai nuo jų dydžio bei išsidėstymo, jie gali lemti skonio receptorių sutrikimų, sukelti infekcijų, ausų skausmą. Juk tonzilės su ausimis dalijasi vienu taku, tad jeigu tonzilės yra šalia nervo, joms ištinus, ima skaudėti ir ausį.

tomasz-kobosz-nuotr-usg-1.jpg

Burnos higiena turi būti tinkama, bet neįkyri

Anot burnos higienistės, reguliarus dantų valymas ir dantų bei gerklės skalavimas antiseptiniu skysčiu gali padėti pašalinti tonzilių akmenis. Per dieną būtina du kartus valytis dantis bei liežuvį, o po valgio neprošal užgerti šiek tiek vandens, kad nuplautumėte gerklėje likusias maisto daleles.

Jeigu akmenys nėra dideli ir nesukelia didelių nemalonumų, nepatogumo jausmą numalšinkite, gerklę praskalaudami šiltu vandeniu su jame ištirpinta druska. Burnos higienistė perspėja, jog nereikėtų pernelyg perdėtai rūpintis burnos higiena. Kaskart naudodami tarpdančiams valyti kietus siūlus, specialius prietaisus valyti liežuviui ir dantenoms, padidinate riziką atsirasti įtrūkimams. Net ir mikroskopiniuose įtrūkimuose įsikuria bakterijų, gaminančių gyvybinės veiklos atliekas, primenančias sieros junginius. Kova su jais būna varginanti ir ilga.

Renkantis burnos skalavimo skystį, atkreipkite dėmesį, kad jis būtų prisotintas deguonies. Burnos skalavimo priemonės, į kurias įeina spiritas, išdžiovina gleivinę ir slopina seilių išsiskyrimą.

Kruopščiau rūpinkitės varvančia nosimi – ne šniurpščiokite, o valykite nosies ertmes, kurios ypač užsikiša nuo lėtinės ar ūminės slogos. Tokiu atveju žmogus būna priverstas kvėpuoti per burną. Tuomet burnos ertmė išdžiūsta. Paprastai seilės nuplauna ligas sukeliančias bakterijas, nes seilės – natūralus antiseptikas, padedantis išsaugoti normalią burnos ertmės mikroflorą.

Nevartokite pernelyg gausiai pieno produktų, nes juose apstu baltymų, kuriuos ypač mėgsta anaerobinės, t. y. kurioms deguonis nėra būtinas, bakterijos. Draugystė su alkoholiu taip pat nėra tinkama, nes išsausėja burna. Įvairūs saldumynai bei sūrūs produktai: bulvių traškučiai, riešutai ir kt. – puiki terpė daugintis ligas sukeliantiems mikroorganizmams.

Kai sutrikdoma normali burnos ertmės rūgščių ir šarmų pusiausvyra, atsiranda kariesas ir nemalonus burnos kvapas, prasideda dantų, dantenų, minkštųjų audinių ligos, tad, rūpinantis savo sveikata, vertėtų atsisakyti pernelyg dažno užkandžiavimo. Mažiau žavėkitės riebalus ir angliavandenius ribojančiomis dietomis. Dėl tokio mitybos būdo, ypač jeigu jis trunka ilgą laiką, organizme ima gamintis daugiau amoniako, kurio aromatas primena pūvančius vaisius, o tai vargu ar kam kelia malonių jausmų.

Stenkitės patirti kuo mažiau baimės bei streso. Atkreipkite dėmesį – organizmui esant diskomfortinėje būklėje, gerklė ir ryklė džiūsta. Tai ne tik nemalonus jausmas, bet ir itin patogi aplinka bakterijoms, tad jos ima daugintis žaibišku greičiu.

Suprantama, jeigu tonzilių akmenys pas jus apsistoja pernelyg dažnai, be gydytojo specialisto konsultacijos bei pagalbos neišsiversite.