PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Sausio 30 d. 12:59

Toliau dėliojama Kalniškės mūšio vietos įamžinimo vizija

Lazdijai

Etaplius.LTŠaltinis: Lazdijų rajono savivaldybė


257816

Įvykusiame jau antrajame rajono savivaldybės darbo grupės Laisvės kovoms įamžinti narių, rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Sauliaus Petrausko ir atsakingų darbuotojų susitikime su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro atstovais – vyresniuoju patarėju prof. Algiu Vyšniūnu, Strateginio vystymo ir komunikacijos skyriaus vedėju Ramūnu Kalvaičiu bei Memorialinio meno ir ekspertizės skyriaus vedėju Vitu Karčiausku toliau buvo diskutuojama dėl Kalniškės mūšio vietos įamžinimo vizijos.

Susitikime taip pat dalyvavo Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento Pilietiškumo ugdymo skyriaus vyr. specialistas Donatas Mazurkevičius.

„Kalniškės mūšio vietos sutvarkymas ypač svarbus ir skirtas tam, kad labiau reprezentuotų rajoną ir Lietuvą, būtų dažniau lankoma ir labiau pagerbta. Ypač ruošiantis artėjančiai svarbiai datai – mūšio 80-osioms metinėms, kurias minėsime 2025 metais. Kalbėdami apie mūšio vietos įamžinimo viziją, turime sudėlioti ir pagrindinius akcentus – pritaikyti ją didesniems lankytojų srautams, atsižvelgti į įvairaus amžiaus lankytojus, taip pat – į žmones su negalia, numatyti vietas iškilmingiems renginiams, jaunųjų šaulių ir kitoms stovykloms, numatyti objektus, priemones, kurių dėka būtų galima kuo išsamiau sužinoti šio mūšio eigą, svarbiausias jo vietas, lemiamus etapus“ – sakė pradėdamas susitikimą administracijos direktorius Saulius Petrauskas.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vyresnysis patarėjas prof. Algis Vyšniūnas pristatė galimus Kalniškė mūšio vietos įamžinimo darbų etapus, analogiškų žymiausių memorialų Lietuvoje, Europoje ir pasaulyje pavyzdžius. Jis akcentavo, jog turi būti išsaugota nepaliesta centrinė šiuo metu esanti vieta – paminklas ir žuvusių artimųjų čia pastatyti kryžiai. Jo siūlymu į pagrindinę kalvą šalia kryžių galėtų būti perkelta ir simbolinė palaidojimo vieta, kurioje vietos gyventojai po mūšio yra palaidoję po mūšio surastus daiktus, taip suteikiant jiems didesnės svarbos ir pagarbos.

Savo pageidavimus bei siūlymus išsakė susitikime dalyvavę jaunieji rajono šauliai, kuriems ši vieta yra tapusi nuolatinių renginių ir stovyklų vieta, taip pat Laisvės kovų įamžinimo komisijos, savivaldybės tarybos nariai.

Pasitarimo metu pasiūlyta pasirašyti trišalę bendradarbiavimo sutartį tarp Lazdijų rajono savivaldybės, Lietuvos kariuomenės bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, kurioje būtų numatytos bendrų darbų kryptys ir terminai tvarkant Kalniškės mūšio vietą.