Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
A. Rutkausko nuotr.
Asta ŠiukšterienėŠaltinis: Etaplius.lt
Laikomasi skaidrios politikos
Pavasarį išrinkti Šiaulių rajono tarybos nariai surengė vizitą į pavojingų atliekų deginimo įmonę „Toksika“, kuri įsikūrusi Aukštrakiuose. Daugelis čia lankėsi nebe pirmą kartą, bet buvo ir naujų politikų, kuriems svarbu pamatyti, kaip jų teritorijoje vykdoma veikla pavojingų atliekų tvarkymo įmonėje, juolab kad Šiaulių rajono savivaldybė yra viena iš įmonės akcininkų. Pažintinį susitikimą inicijavo pati UAB „Toksika“ vadovybė.
„Norėjome pasikviesti į svečius, prisistatyti naujai Šiaulių rajono tarybai, pakalbėti apie investicijas, plėtrą. Pagrindinis klausimas, žinoma, aplinkosauga. Parodėme savo teršalų matavimo dūmuose stoteles, atsakėme į klausimus, supažindinome su Aplinkos apsaugos departamento patikros rezultatais“, – kviestinio susitikimo tikslą įvardijo generalinis bendrovės „Toksika“ direktorius Arūnas Dirvinskas.
Tokie svečių vizitai įmonėje – įprasta tęstinė „Toksikos“ skaidrumo politikos dalis.
„Norėjome, kad nauji tarybos nariai susipažintų su įmonės, kuri buvo įvairiai linksniuojama, veikla. Kad nebūtų jokių baimių, parodėme, kaip tvarkomos atliekos, supažindinome su savo veikla, kas mes tokie ir kodėl čia esame“, – sakė Dangirutis Janušas, UAB „Toksika“ valdybos pirmininkas.
Prioritetas – saugumas
Pavojingų atliekų deginimo įmonė „Toksika veikia visoje Lietuvoje, bet padalinys Šiaulių rajone – pats didžiausias iš keturių. Jame ne tik surenkamos, bet ir tvarkomos pavojingos atliekos: medicininės atliekos iš ligoninių, pasibaigusio galiojimo vaistai iš vaistinių, dažai, tepalai, gamybinės pavojingos atliekos.
Nuo pat „Toksikos“ pavojingų atliekų deginimo jėgainės atsiradimo Aukštrakiuose pradžios tiek vietos gyventojams, tiek vietos valdžiai viena didžiausių abejonių yra tarša. Todėl svarbiausia Šiaulių rajono tarybos nariams buvo įsitikinti, kad vykdoma veikla saugi aplinkai.
„Toksika“ nuolat tobulina atliekų tvarkymo ir emisijų stebėjimų technologijas. Šiuo metu visas procesas yra sureguliuotas taip, jog tarša yra beveik dvigubai mažesnė nei leistina norma. Tą patvirtina ir nuolatinių stebėjimų duomenys. Pasak įmonės vadovų, jiems svarbu, kad vietos politikai susidomėjo, atvažiavo ir pamatė, kad nėra ko bijoti.
„Politikai, praėję gamyklos teritoriją, pamatė, kad taršos parametrai nuolat matuojami. Yra priemonių planas, jei bent vienas matuoklis sugestų. Matavimo prietaisai yra dubliuoti: jei vienas išeina iš rikiuotės, visada veikia alternatyvus. Visada viskas yra sekama, porą kartų per metus samdomi ir nepriklausomi matuotojai. „Toksikoje“ tuos procesus valdome protingai ir taršos ribos nesiekia net 60 procentų leistino taršos kiekio. Žmonės, ir aplink gyvenantys, ir čia dirbantys, gali jaustis saugūs“, – tikino UAB „Toksika“ valdybos narys Normantas Marius Dvareckas.
Taršos atsakomybė tenka ir žmonėms
Specialistai primena, kad viskas prasideda nuo žmogaus, nuo to, kaip atsakingai jis atliekas rūšiuoja, nes ir dabar dar pasitaiko, kad pavojingos atliekos patenka į buitinių atliekų konteinerius arba deginamos ten, kur nėra patikimų filtrų, ir tuomet nuodai patenka į aplinką.
Todėl visos pavojingos atliekos turėtų būti atskirtos nuo bendro srauto. Juolab kad iš gyventojų jos dažniausiai surenkamos nemokamai, seniūnijose dažnai skelbiamos nemokamos surinkimo akcijos.
Tą patvirtina ir Šiaulių rajono savivaldybės meras Česlovas Greičius. Pasak jo, rūšiavimas tebėra problema, kai atvažiuoja sumaišytos atliekos, neįmanoma nustatyti nei šeimininko, nei sudėties. Tokias „Toksika“ privalo priimti ir tvarkyti, savivaldybei tai didina kaštus.
Socialiai atsakingas verslas
Įmonėje viešėję politikai įsitikino, kad čia vykdoma didžiulė saugumo ir taršos emisijų kontrolė. Įmonės veiklos atsvara – socialiai atsakingas požiūris į darbuotojus ir gretimų vietovių gyventojus.
„Suprantame, kad tokia įmonė yra ir ji turi būti. Nors jos veikla ir nėra visiškai ekologiška, įmonė tai rajone kompensuoja kitais būdais. Džiaugiamės kontaktais su Bridų bendruomene, kaip „Toksikos“ kolektyvas padėjo sutvarkyti parką, įrengė pasivaikščiojimo takelius. Įmonė taip pat nupirko Šiaulių rajonui nenaudingą žemės sklypą ir apsodino jį mišku“, – naudą Šiaulių rajonui mato savivaldybės meras Č. Greičius.
Taip pat pristatyta ir vidinė socialinė įmonės politika, darbuotojų darbo sąlygos, užmokestis. „Toksikos“ vadovai džiaugiasi, kad darbuotojų kaita nėra didelė, žmonės dirba po 8–10 metų ir daugiau, o darbo užmokestis vienas didžiausių regione, mat jis sudaro apie 2 600 eurų, neatskaičius mokesčių.
Statomas saulės parkas
„Toksika“ šiemet numato įmato veiklos plėtrą Šiaulių rajone. Tačiau tai nėra siekis atsivežti ir sudeginti dar daugiau atliekų. Ši veikla, pasak bendrovės generalinio direktoriaus A. Dirvinsko, yra gana griežtai apribota.
Priešingai – įmonė pradeda labai gražų, aplinkai draugiškų technologijų projektą – Šiaulių rajone ji statys saulės parką.
„Mūsų žinioje senas odų atliekų sąvartynas, kuris netinkamas jokiai kitai veiklai. Tai būtent šitame 4 hektarų plote ketiname statyti didžiulį 4 MW (megavatų) saulės parką, kurį pavadinome „Erelio rėksnio“ vardu. Taip įdarbinsime niekam nereikalingą teritoriją. Tam projektui gavome Šiaulių rajono tarybos narių pritarimą“, – būsima plėtra džiaugiasi generalinis „Toksikos“ direktorius A. Dirvinskas.
Teritorija jau aptverta, bet kol kas parko statybos darbai neprasideda, nes įmonė „Toksika“ rūpestingai laukia, kol baigsis erelio rėksnio perėjimo periodas.
Reklama.