Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
needpix.com nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Prasidėjus vasaros karščiams tenka prisiminti ir ne tokius malonius kūno pojūčius kaip gausus prakaitavimas, kojų tinimas. Specialstų teigimu, į batus netelpančios kojos gali būti ir reumatinės ligos požymis, tad jį pastebėjus svarbu nenumoti ranka.
Kojų tinimo priežastys – įvairios
Dažnas žmogus patinusias kojas pastebi atšilus orams, ilgiau pavaikščiojęs, dirbantis sėdimą ar stovimą darbą, turintis viršsvorį. „Gydytojai kasdien susiduria su šia patologija, kuomet tenka nustatyti tikrąją kojų patinimo priežastį. Visuomet svarbu atkreipti dėmesį į tai, koks tas tinimas: abiejose kojose ar tik vienoje iš jų, tinimas rytinis ar labiau išreikštas antroje dienos pusėje. Būtina įvertinti galimus lydinčius simptomus, tokius kaip patinusios vietos paraudimas, kojų ar pėdų sustingimas, skausmas", – teigia Kauno „Kardiolitos klinikų" Reumatologijos centro gydytoja reumatologė Kristina Cirulienė.
Pasak specialistės, paprastai dažnesniu kojų patinimu skundžiasi žmonės, kurie jau serga lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip širdies-kraujagyslių nepakankamumas, lėtinė inkstų liga, onkologiniai susirgimai, vartojantieji tam tikrus medikamentus, o taip pat sergantieji reumatinėmis ligomis.
Staiga ar vienai kojai patinus – verta susirūpinti
Reumatologė K. Cirulienė pažymi, kad esant dideliems karščiams kojos gali patinti net ir sveikiems žmonėms, dirbantiems stovimą ar sėdimą darbą: „Atšilus orams, kojų patinimas vargina gausiau prakaituojančius žmones, nes su prakaitu netenkama svarbių mineralinių druskų: natrio, kalio, magnio ir kt. Jei kojų patinimas pastebimas po nakties miego, lydimas pėdų ar kojų sukaustymo, paraudimo, tikslinga išsitirti dėl galimos reumatinės ligos."
Kojų tinimas ypač pastebimas čiurnos ir blauzdos srityse, tačiau rečiau pasitaiko ir visos pėdos tinimas. Gydytojos teigimu, tokie požymiai kaip staiga, savaime atsiradęs patinimas, ypač tik vienos kojos, intensyvėjantis skausmas, paraudimas tinimo vietoje, sutrikusi funkcija yra skubi indikacija gydytojo konsultacijai: „Atlikus ištyrimą ultragarsu galima įvertinti, ar kojų patinimas sąlygotas uždegiminių procesų sąnariuose."
Negydant reumatinių ligų gresia pėdų deformacijos
Sergant reumatinėmis ligomis, pėdų deformacijos atsiranda ligai toli pažengus. K. Cirulienė pastebi, jog reumatoidinisartritas – viena dažniausių uždegiminių sąnarių ligų, kuri, tinkamai negydant, gali progresuoti iki pėdos sąnarių deformacijų, funkcijos sutrikimo ir negalios: „Visų pirma, labai svarbu ankstyvas ligos nustatymas ir tinkamai paskirtas medikamentinis gydymas. Tokiu būdu liga sukontroliuojama pradinėse stadijose, o tai lemia išsaugotus sąnarius ir pilnavertį funkcionalų gyvenimą."
Ypatingai rūpintis pėdomis gydytoja pataria tuo atveju, jei deformacijos jau susiformavusios. Rekomenduojama nešioti patogią, kokybišką avalynę, vengti nuospaudų susidarymo. Norint sumažinti apkrovas skausminguose taškuose pritaikoma pagal individualius poreikius pagaminama ortopedinė avalynė, skiriami ortopediniai įdėklai į batus, vartojami įvairūs įtvarai pėdos pirštams skirti: „Taip pat būtina kasdienė gydomoji mankšta. Pratimai parenkami taip, kad neskatintų sąnarių deformacijų. Savijautą pagerina ir fizioterapinės priemonės, taikomas masažas, šiluminės procedūros (parafino aplikacijos, gydomasis purvas). Skausmą bei uždegimą mažina fonoforezė su hidrokortizonu, prievilgai su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo."
Patogi ir kokybiška avalynė – būtina
Nors dažnai vasarą avalynės svarba pamirštama, renkantis nekokybišką, nenatūralių medžiagų, nepatogią avalynę, reumatologė ragina visų pirma pagalvoti apie savo sveikatą: „Visiems rekomenduojama rinktis kokybišką, pagamintą iš natūralių medžiagų ir patogią avalynę: platesnius, žemesniu kulnu, minkštu įdėklu batus, kuriuose pėdos „kvėpuoja". Ankšti, siauri batai gali paskatinti „hallux valgus" deformacijas, plokščiapadystės, plaktukinių pėdos pirštų formavimąsi, o nenatūralios medžiagos skatina prakaitavimą. Žmonės, jau turintys pėdų deformacijas, turėtų įsigyti ortopedinius batus ar individualius ortopedinius batų įdėklus."
Specialistė ypač atkreipia aukštakulnius mėgstančių avėti moterų dėmesį: „Dažnas aukštakulnių avėjimas be „hallux valgus" deformacijos ir plokščiapadystės gali sukelti Mortono neuromos atsiradimą – interdigitalinio nervo tempimą, kuomet jaučiamas skausmas pėdos centrinėje dalyje, pereinantis į pirštus. Mortono neuroma dažniausiai lokalizuojasi II ir III tarppadikauliniuose tarpuose. Tokiu atveju, pirmiausia reikia nustoti avėti aukštakulnius batelius ir įsigyti specialius silikoninius įdėklus su padikaulių galvučių nukrovimu."
untitled.jpg