Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Atliekų rūšiavimas. ŠRATC nuotr.
EtapliusŠaltinis: ŠRATC
Pirmas žingsnis – atskirti produktus nuo pakuočių
Už surinktą rinkliavą yra padengiamas mišriųjų, žaliųjų, maisto ir virtuvės atliekų surinkimas, didelių gabaritų atliekų surinkimo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelių išlaikymas, didelių gabaritų atliekų surinkimo paslauga apvažiavimo būdu bei atliekų tvarkymas regioniniame sąvartyne.
Tuo metu pakuočių atliekų tvarkymo mokestis jau yra įskaičiuotas į prekės kainą, t. y. už pakuotės tvarkymą sumokame pirkdami prekę. Dėl to mūsų pareiga yra pakuotes išmesti į pakuočių atliekų konteinerius. Mažesnė klaida bus išmesti plastiko pakuotę į popieriaus pakuočių atliekų konteinerį ir atvirkščiai negu išmesti pakuotę į mišriųjų atliekų konteinerį. Taip nutikus už pakuotės sutvarkymą sumokėsime du kartus.
Pakuotės rūšiuojamos pagal medžiagą, iš kurios jos pagamintos
Rūšiuoti pakuotes – paprasta. Į plastiko pakuočių atliekų surinkimo konteinerį galima mesti plastikines, kombinuotas, metalines ir medžio skiedros pakuotes. Pakuotė turi būti ištuštinta, tačiau jos nei plauti, nei valyti nereikia. Svarbiausia, kad joje buvęs turinys netekėtų ir neužterštų kitų konteineryje esančių atliekų. Plastikinė tara turi būti suspausta, kad konteineryje užimtų kuo mažiau vietos, kamštelių nusukti nebūtina.
Atliekų rūšiavimas. ŠRATC nuotr.
Į popieriaus ir kartono pakuočių atliekų surinkimo konteinerį galima mesti visų rūšių kartono dėžes, popierinius maišelius, vokus, laikraščius, žurnalus ir knygas. Popierius gali būti su sąvaržėlėmis ir lipnia juostele. Rūšiuojamos popierinės atliekos turi būti sausos ir švarios – sušlapusios ar suteptos jos dėl prastos kokybės būna nebetinkamos perdirbimui ir dėl to turi būti metamos į mišriųjų komunalinių atliekų konteinerius.
Ne viskas, kas dūžta, gali būti rūšiuojama į stiklo pakuočių atliekų surinkimo konteinerį. Į jį gali būti metamos tik stiklinės pakuotės: stiklainiai, buteliai ir jų duženos. Kitų stiklo gaminių sudėtis skiriasi, dėl to skiriasi ir jų perdirbimo galimybės bei surinkimo priemonės. Stiklainiai turi būti tušti, tačiau jų plauti ar valyti etikečių nereikia. Nusukus metalinį dangtelį, jį išrūšiuojame į plastiko konteinerį, o stiklainį – į stiklo.
Mišriųjų komunalinių atliekų surinkimo konteineriai skirti po pirminio atliekų rūšiavimo likusioms buities atliekoms. Į jį galima mesti asmens higienos reikmenis, atvėsusias atliekas iš krosnies, naminių gyvūnų priežiūros atliekas. Viskas, kas susiliečia su mūsų kūnu, pavyzdžiui, dantų šepetėliai, vatos padeliai, kempinės yra mišri atlieka.
Žaliosioms atliekoms (medžių lapams, nupjautai žolei, gėlėms, vaisių krituoliams) yra skirti žaliųjų atliekų surinkimo konteineriai. Į juos atliekas svarbu mesti be plastikinių maišelių ir kitų priemaišų.
Į maisto ir virtuvės atliekų konteinerius galima mesti augalinės ir gyvūninės kilmės maisto likučius, arbatos pakelius, kavos tirščius ir jų filtrus, riebalais ar kitais maisto produktais suteptą popierių ir popierinius rankšluosčius. Tokių atliekų susidaro kiekvienuose namuose. Svarbiausia į šiuos konteinerius nemesti skystų maisto likučių ar maisto atliekų su stiklinėmis pakuotėmis. Transportavimo metu stiklinės pakuotės dūžta, skysčiai gali išsilieti ir į aplinką, o pristatytos atliekos su stiklo atraižomis gali sugadinti maisto ir virtuvės atliekų apdorojimo įrenginius.
Nauja tekstilės atliekų rūšiavimo tvarka
Aplinkos ministerijai patvirtinus naujus kokybės reikalavimus tekstilės atliekų tvarkymui, nuo 2025 metų sausio 1 dienos į tekstilės atliekų konteinerius galima mesti visų rūšių tekstilės atliekas, išskyrus tas, kurios yra užterštos tepalais ar cheminėmis medžiagomis. Iki šiol tekstilės atliekų konteineriai buvo skirti tik pakartotiniam naudojimui tinkamiems drabužiams ir tekstilės gaminiams – jie turėjo būti švarūs ir tinkami dėvėti. Nuo šių metų pradžios į tekstilės konteinerius galima mesti ir tekstilę, kuri nebetinkama dėvėti. Šis pakeitimas palengvina tekstilės atliekų rūšiavimą, o gyventojams sudaro galimybę atsakingai atsikratyti nebereikalingais drabužiais, avalyne ir kitais tekstilės gaminiais. Svarbiausia tinkamą dėvėti ir nebetinkamą dėvėti tekstilę sudėti į atskirus maišus ir užrišti du mazgus.
Opiausia problema – didelių gabaritų atliekos
Viena iš dažniausių problemų, su kuria susiduriama, yra didelių gabaritų atliekų palikimas šalia konteinerių. Tai ne tik nepuošia mūsų aplinkos, tačiau ir ima formuoti nelegalius sąvartynus, už kurių sutvarkymą vėliau sumoka patys gyventojai. Gyventojai turi kelias galimybes tinkamai atsikratyti didelių gabaritų atliekų:
• Pristatyti atliekas į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.
• Išnešti didelių gabaritų atliekas prie bendro naudojimo konteinerių atliekų surinkimo apvažiavimo būdu metu, grafike nurodytą dieną. Šis surinkimas vykdomas keturis kartu per metus pagal viešai skelbiamą grafiką.
• Užsisakyti mokamą atliekų išvežimo paslaugą iš atliekų tvarkytojų, registruotų Atliekų tvarkytojų valstybės registre.
• Šiaulių miesto gyventojai dar turi galimybę vieną kartą per metus užsisakyti nemokamą didelių gabaritų atliekų išvežimo paslaugą. Paslauga atliekama per 5 darbo dienas nuo užsakymo pateikimo el. paštu info@sratc.lt.
Visiems geriems ir dar tinkamiems naudoti daiktams – vieta ne prie konteinerių. Tokiems daiktams išsaugoti ir perduoti į antras rankas tikslui yra sukurtas dalijimosi daiktais stotelių tinklas „Daiktų kiemas“, kuris veikia Šiaulių regiono didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.
Remiamas turinys