Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt
Visi gyventojai, kurie pasisodina vaismedžių svajoja apie gausų derlių. Deja, ne visada lūkesčiai virsta realybe. Geras derlius džiugina tik tuos, kurie negaili laiko ir pastangų tinkamai pasirūpinti medžiais savo sode. Tad, ką būtina žinoti apie vaismedžių priežiūrą?
Svarbiausia tinkama vieta
Tinkamai parinkta vaismedžio sodinimo vieta yra vienas iš svarbiausių elementų, kurie padeda užtikrinti ne tik sėkmingą augalo prigijimą po sodinimo, bet ir spartų jo augimą ir gausų vaisių davimą.
Renkantis vietą sodinti kriaušėms, obuoliams reikėtų apgalvoti ar pakaks vietos jų šakoms. Šie medžiai auga iki trijų metrų ir daugiau. Todėl pradžioje tinkama vieta vos po kelių metų gali tapti per ankšta. Per maža erdvė skurdins medelį, trukdys augti šaknims ir šakoms. Dažniausiai medelynuose dirbantys specialistai gali patarti kiek vietos reikės būsimam medeliui augant. Pravartu paisyti specialistų rekomendacijų.
Dar vienas svarbus faktorius – vietos drėgnumas ir gaunama saulės šviesa. Augalas neturi mirkti baloje ar pelkėje, nes tai jauną medelį silpnins. Pakankamas saulės šviesos gavimas taipogi labai svarbus. Nuolatiniame šešėlyje vaismedžiai augs lėčiau, užmegs mažiau vaisių.
Jauno vaismedžio aplinka
Tik ką pasodintą liauną medelį reikėtų pririšti prie kuoliuko. Juk kątik pasodintas augalas dar nėra pilnai įsitvirtinęs į naują gruntą, tereikia stipresnio vėjo ir medelis gali nulinkti. Medelio pririšimas naudingas ir norint, kad jo kamienas augtų tiesus.
Nusprendus pririšti kątik pasodintą vaismedį prie kuoliuko, reikėtų pasirinkti specialią virvutę, kuri nerėžtų kamieno. Taip pat rišant perdaug nesuveržti, nes tai gali lemti kamieno žaizdų atsiradimą. O tai jau yra tinkamiausia terpė ligoms ir medžių kenkėjams įsikurti.
Sekantis žingsnis rūpinantis naujai pasodinto vaismedžio aplinka – aptvėrimas. Apželdinimo specialistai sako, kad tvorelė aplink medį nėra būtinybė, bet vis dėlto kai kuriais atvejais gali būti labai naudinga. Ypač jei vaismedžiai auga puoselėjamame sode. Dažniausiai kamieno pažeidimai atsiranda pjaunant veją žoliapjove. Aštrūs peiliukai netrunka pažeisti dar jauną medžio kamieną. Dalis vaismedžių yra itin jautrūs bet kokiems mechaniniams pažeidimams, todėl netyčia kliudžius medelį galima lemti ir jo žūtį.
Dar vienas faktorius, dėl kurio vertėtų aptverti jaunus medelius – laukiniai gyvūnai. Jei gyvenate netoli miškų, pievų ar kitų atviresnių vietų jūsų sode gali svečiuotis ir laukiniai gyvūnai – stirnos, zuikiai ir panašiai. Šie gyvūnai ne retai pridaro žalos sodo augmenijai, o ypač jauniems medeliams ir krūmams.
Nepamiršti maitinimo
Kaip ir tinkama aplinka, taip ir papildomas maitinimas naudingosiomis medžiagomis kątik pasodintiems vaismedžiams yra labai svarbus. Pradėję augti ir pumpurus sukrovę medeliai tręšiami. Tam tinka amonio salietra arba apie karbamidas. Tręšimo nereikėtų pradėti per anksti. Tuo metu kyla pavojus, kad netyčia apdeginsite dar neprigijusių vaismedžių šaknis.
Atlikus tręšimą beliks pasirūpinti keliais priežūros darbais. Svarbu, kad pomedžiai laikui bėgant neapaugtų piktžolėmis. Jei pavasaris ir vasaros pradžia stokoja kritulių ir lietingų dienų, reikėtų medelius palaistyti vandeniu. Bet čia svarbiausia saikas – laistyti dažnai negalima. Geriausia naujai pasodintus vaismedžius iš viso palieti nuo dviejų iki trijų kartų. To turėtų pakakti, kad šaknys gautų reikiamą drėgmės kiekį.
Atlikus šiuos darbus ir tinkamai rūpinantis bei laiku pastebint medelio augimą stabdančias problemas, jau netrukus bus galima džiaugtis gausiu vaisių derliumi. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad visų vaismedžių pirmojo derliaus laikas gali skirtis. Tad, kai kuriais atvejais teks apsišarvuoti kantrybe.
Platų dekoratyvinių ir kitų augalų asortimentą galite rasti soltra.lt tinklapyje.
Remiamas turinys