PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Lapkričio 30 d. 13:46

Tilžės akto pasirašymo 100 metų jubiliejaus proga – pilietiškumas Smalininkuose praktiškai

Tauragė

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


62636

Tilžės akto pasirašymo 100 metų jubiliejaus proga, lapkričio 29 d. Smalininkuose įvyko renginys „Pilietiškumas Smalininkuose praktiškai“, kuriame ne tik buvo pristatyta Smalininkų miesto heraldika, bet ir įteiktas šeštasis pilietiškiausio jaunojo metų smalininkiečio apdovanojimas.


Foto galerija:

700-9987.jpg
7001-9986.jpg
7002-9988.jpg
7005-9989.jpg
7006-9990.jpg
7007-9991.jpg
7010-9993.jpg
7013-9994.jpg
7001-8934.jpg
7002-8935.jpg
7003-8936.jpg

„Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio akivaizdoje gimsta įvairios, visuomenę kuriančios iniciatyvos stiprinančios pasididžiavimą Lietuva, savo miestu. Kartu su bendruomene vis svarstėme, ką įdomaus ir prasmingo galėtume nuveikti šiais svarbiais mūsų valstybei metais“, – apie apsisprendimą sukurti Smalininkų miesto heraldiką pasakojo seniūnas Ramūnas Alminas. Jis pasidžiaugė, kad šį kūrybinį-meninį darbą kartu su seniūnija ir bendruomene sutiko atlikti Vilniaus dailės akademijos profesorius, dailininkas, daugelio Lietuvos gyvenviečių herbų autorius Rolandas Rimkūnas.

Miesto herbas ir vėliava – miesto tapatybės ženklai, turintys ypatingą kultūrinę reikšmę bei istoriją, todėl buvo surengtas ne vienas susitikimas su Smalininkų seniūnijos bendruomene, Jurbarko rajono savivaldybės vadovais, kuriuose buvo svarstomos įvairios heraldikos idėjos. Atsižvelgęs į išsakytas idėjas, motyvus galinčius geriausiai atspindėti šio miesto praeitį, dabartį ir ateitį, R. Rimkūnas sukūrė Smalininkų miesto herbo, vėliavos ir antspaudo projektus, kuriuose vaizduojami šiam kraštui svarbūs simboliai. Po aštuonis mėnesius trukusio kūrybinio darbo, atrinkus visiems priimtiniausią variantą, 2018 m. birželio 7 d. posėdžiavusi Lietuvos heraldikos komisija aprobavo Smalininkų miesto herbo etaloną, o patį herbą, 2018 m. liepos 31 d. dekretu, patvirtino Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Herbe pavaizduoti trys ant ožių stovintys laivai reiškia laivų gamybos procesą. Sidabrinė spalva herbo viduryje – vandenį, t. y. Nemuną, kuriuos ankščiau intensyviai vyko prekyba. Suskirstyti kvadratai simbolizuoja vandens matavimo stotį.

„Šiandien sukūrėme naują istoriją. Ji remiasi praeitimi, kurioje yra mūsų visų stiprybė. Profesorius Rolandas Rimkūnas labai gerai pasakė, jog simbolių labiausiai bijojo mūsų tautos priešai. Jie juos trynė iš pastatų, trynė iš sąmonės, trynė iš širdies, tačiau nepavyko. Todėl šis simbolis taps amžinu ir bus perduodamas iš kartos į kartą“, – renginyje kalbėjo Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius. Smalininkų miesto herbą ir vėliavą pašventino Smalininkų Šv. Juozapo ir Viešvilės Kristaus Atsimainymo parapijų kunigas Kęstutis Pajaujis kartu su Jurbarko evangelikų liuteronų parapijos kunigu Mindaugu Kairiu.

Padėkos žodžius seniūnas R. Alminas tarė ne tik Jurbarko rajono savivaldybės administracijai, kuri heraldikai sukurti skyrė dalinį 1 100 eurų finansavimą, bet ir Smalininkų bendruomenei, kuri aktyviai dalyvavo šiame kūrybos procese. Padėkos raštus ir atminimo ženkliukus jis įteikė profesoriui, dailininkui Rolandui Rimkūnui bei kitiems aktyviems šios heraldikos kūrėjams: Justinui Stoniui, Alinai Petravičienei, Arvydui Ašmonui, kurie atstovavo Smalininkų bendruomenę įvairiuose susitikimuose Prezidentūroje siekiant, kad ši idėja būtų įgyvendinta. Už finansinę paramą sukurtai atributikai įsigyti, kuri bus naudojama miesto reprezentacijai, padėkota rėmėjams – vietos verslininkams, ūkininkams, bendruomenės nariams.

Šeštąjį pilietiškiausiu metų smalininkiečio titulą šiais metais pelnė Mykolas Povilauskas. Vaikinui iš Jurbarko rajono savivaldybės mero Skirmanto Mockevičiaus rankų atiteko išskirtinė Lietuvos Respublikos vėliava, kurią Smalininkų miestelio gyventojai pavasarį iškelia senajame uoste, o kiekvieną rudenį, laivybos sezono pabaigoje, nuleidžia. M. Povilauskas noriai dalyvauja Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro veikloje. Renginiuose jį galima išvysti ne tik ant scenos, bet ir besidarbuojantį šalia jos. Jis yra aktyvus jaunimo studijoje, mokykloje, skautų organizacijoje, sportinėje ir kitose veiklose. Už aktyvią visuomeninę veiklą, vardan Smalininkų miestelio gerovės, renginyje padėkota dar trims jaunuoliams – Kamilei Žičkutei, Lukui Drukteniui ir Einorui Mozūraičiui.

Renginyje svečiavosi smalininkietis Arnas Ašmonas, muzikinius kūrinius dovanojo dainininkė, aktorė Neringa Nekrašiūtė, Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro dainavimo grupė (vad. Valdas Žemaitis), šokio pasirodymus – Jurbarko kultūros centro jaunimo šiuolaikinio šokio grupė „Šypsena“ (vad. Jolanta Telišauskienė).

Renginio organizatoriai: Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūras, Smalininkų bendruomenės centras, Smalininkų seniūnija, Smalininkų technologijų ir verslo mokykla, Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinė mokykla, Smalininkų jaunimo klubas „Aukštyn kojom“.

Renginiai, skirti Tilžės akto pasirašymo 100 metų jubiliejui paminėti, tęsiasi.Lapkričio 30 d., 15.30 val. visus kviečiame į Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto Viešvilės kultūros centrą, kur vyks šiai progai skirtas Protmūšis. Nugalėtojų laukia vertingi prizai: pramogos „Taurų parke“, pasivažinėjimas kartingais Smalininkų kartodrome bei pietūs šeimai kavinėje „StarPizza“ Jurbarke. Daugiau informacijos telefonu 8 615 42 150. Protmūšį organizuoja: Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centras ir Viešvilės pagrindinė mokykla.