PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Gruodžio 6 d. 20:55

„TikTok“ priartėjo prie uždraudimo JAV, nes pralaimėjo apeliaciją teisme

Pasaulis

„TikTok“ / Unsplash

Živilė AleškaitienėŠaltinis: ELTA


333052

„TikTok“ dar labiau priartėjo prie uždraudimo Jungtinėse Valstijose, nes penktadienį pralaimėjo apeliaciją dėl įstatymo, kuriuo reikalaujama, kad vaizdo įrašų dalijimosi programėlė iki sausio 19 dienos atsiskirtų nuo Kinijos motininės bendrovės.

Galimas draudimas gali dar labiau apsunkinti JAV ir Kinijos santykius kaip tik tuo metu, kai sausio 20 dieną išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas pradės eiti pareigas.

„TikTok“ pareiškė, kad dabar pateiks apeliacinį skundą Aukščiausiajam Teismui, kuris gali nuspręsti imti svarstyti šią bylą arba palikti galioti Vašingtono apygardos teismo sprendimą.

„Aukščiausiasis Teismas istoriškai jau yra gynęs amerikiečių teisę į žodžio laisvę, ir mes tikimės, kad jis būtent taip ir pasielgs šiuo svarbiu konstituciniu klausimu“, – sakė bendrovė.

„TikTok“ taip pat savo viltis deda į D. Trumpą, kuris netikėtai tapo sąjungininku, teigdamas, kad draudimas daugiausia naudos atneštų Markui Zuckerbergui priklausančioms „Meta“ platformoms.

D. Trumpo pozicija atspindi platesnę konservatyviąją kritiką „Meta“ atžvilgiu dėl tariamo dešiniojo sparno turinio blokavimo, įskaitant draudimą D. Trumpui naudotis „Facebook“ tinklu po 2021 metų sausio 6-osios riaušių Kapitolijuje.

JAV vyriausybė teigia, kad „TikTok“ leidžia Pekinui rinkti duomenis ir šnipinėti naudotojus, taip pat – kad „TikTok“ yra propagandos skleidimo kanalas, nors Kinija ir programėlės savininkė „ByteDance“ šiuos teiginius griežtai neigia.

Balandžio mėnesį prezidento Joe Bideno pasirašytu įstatymu „TikTok“ nebegalės būti JAV programėlių parduotuvėse ir gauti interneto prieglobos paslaugų, nebent „ByteDance“ parduos platformą iki sausio 19 dienos.

Pripažindama, kad „170 milijonų amerikiečių naudojasi „TikTok“, kad kurtų ir peržiūrėtų įvairias laisvos saviraiškos formas“, trijų teisėjų kolegija vienbalsiai pritarė įstatymo prielaidai, kad šios platformos atskyrimas nuo Kinijos kontrolės „yra būtinas siekiant apsaugoti mūsų nacionalinį saugumą“.

Jie nustatė, kad įstatymas netrukdo žodžio laisvei, nes jame „nėra institucinio tikslo užgniaužti tam tikras žinutes ar idėjas“.

Teisėjai taip pat nesutiko su mintimi, kad saugumo problemas išspręstų mažiau drastiškos alternatyvos nei „ByteDance“ pardavimas.

„Šią išvadą patvirtina gausūs įrodymai, kad įstatymas yra mažiausiai ribojanti priemonė, padedanti įgyvendinti svarbius vyriausybės nacionalinio saugumo interesus“, – teigė teisėjai savo sprendime.

Dabartinė D. Trumpo pozicija žymi pokytį nuo pirmosios D. Trumpo kadencijos, kai jis bandė uždrausti „TikTok“ dėl panašių saugumo problemų. Tos pastangos įstrigo teismuose, kai federalinis teisėjas iškėlė klausimą, kaip šis žingsnis paveiks žodžio laisvę, ir užblokavo iniciatyvą.

D. Trumpo naujai paskirtas „Baltųjų rūmų dirbinio intelekto ir kriptovaliutų karalius“ Davidas Sacksas taip pat nepritaria draudimui ir laiko jį pertekliniu vyriausybės veiksmu.

#TECHNOLOGIJOS#JAV#TIKTOK#UŽDRAUDIMAS#TEISMAS
#DONALDAS TRUMPAS