Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Rūta AndrošiūnaitėŠaltinis: BNS
Itin populiari vaizdo įrašų dalijimosi platforma atsidūrė keblioje padėtyje dėl įtemptų Vašingtono ryšių su Pekinu.
Po to, kai praėjusią savaitę dėl to balsavo Senatas, šią savaitę JAV Atstovų Rūmai gali priimti įstatymą, draudžiantį naudoti „TikTok“ valstybės tarnautojų darbiniuose telefonuose.
Ši priemonė papildytų anksčiau paskelbtus draudimus beveik 20 JAV valstijų, kuriose respublikonai yra „TikTok“ puolimo priešakyje. Jų teigimu, dėl to, jog programėlė priklauso Kinijos bendrovei „ByteDance“, ji yra nesaugi amerikiečiams.
„Pagrindinė problema yra ši... „TikTok“ priklauso „ByteDance“, kurią faktiškai kontroliuoja Kinijos komunistų partija“, – sekmadienį televizijai CNN aiškino respublikonų kongresmenas Mike'as Gallagheris (Maikas Galageris).
Tačiau tai, kas jau seniai tapo konservatorių teiginiu, vis labiau plinta ir tarp jų kolegų demokratų. Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi) penktadienį pareiškė esanti už tai, kad dėl projekto būtų balsuojama jau šią savaitę.
„Tai nėra politinis klausimas tarp respublikonų ir demokratų. Tai Jungtinių Valstijų problema, kurią turime spręsti nacionaliniu mastu“, – naujienų agentūrai AFP sakė Ryanas McDougle'as (Rajanas Makdaglas), Virdžinijos valstijos respublikonų senatorius, buvęs šio klausimo priešakyje.
Kitame įstatymo projekte, kurį praėjusią savaitę taip pat pristatė abiejų partijų atstovai, raginama visiškai uždrausti „TikTok“ Jungtinėse Valstijose, tačiau neatrodo, kad dabar dėl jo bus oficialiai balsuojama.
Jokių sąsajų su Komunistų partija
„TikTok“ uoliai stengiasi įtikinti JAV valdžios institucijas, kad ji nekelia grėsmės, o amerikiečių duomenys yra apsaugoti – įmonės teigimu, jie saugomi Jungtinėse Valstijose esančiuose serveriuose.
Tačiau po žiniasklaidos pranešimų ji taip pat pripažino, kad Kinijoje esantys darbuotojai turėjo prieigą prie šių duomenų, nors bendrovė tvirtino, kad ji suteikta griežtomis ir labai ribotomis aplinkybėmis.
„Kinijos komunistų partija (KKP) neprašė mūsų pateikti tokių duomenų. Mes nesame pateikę JAV naudotojų duomenų KKP ir nepateiktume jų, jei būtume paprašyti“, – teigiama bendrovės laiške Kongresui.
Vis dėlto „TikTok“ įnirtingai stengiasi nuraminti Vašingtoną ir visas viltis deda į ilgalaikį saugumo susitarimą su prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) administracija. Dėl jo deramasi jau dvejus metus.
Tai būtų daroma pasitelkiant Užsienio investicijų Jungtinėse Valstijose komitetą (CFIUS) – JAV vyriausybės tarpžinybinį padalinį, vertinantį bet kokių užsienio investicijų riziką nacionaliniam saugumui.
Sudarius sandorį būtų taikomas „išsamus priemonių paketas“ ir „nepriklausoma priežiūra, kad būtų atsikratyta susirūpinimo, susijusio su „TikTok“ turinio rekomendavimu ir prieiga prie JAV naudotojų duomenų“, sakoma bendrovės pareiškime AFP.
Be to, ji pridūrė, kad šis susitarimas būtų „gerokai daugiau nei tai, ką šiandien daro bet kuri panaši bendrovė“.
Tačiau atsižvelgiant į didėjantį politinį spaudimą, rasti bendrą kalbą su JAV vyriausybe bus sunku, teigė saugumo ekspertai.
Susitarimas „bus sudėtingas“, sakė nevyriausybinės organizacijos „Cyber Threat Alliance“, kuri rūpinasi kibernetiniu saugumu, vykdomasis direktorius Michaelas Danielis (Maiklas Danielis).
Pasak „Politico“, kai kurie J. Bideno administracijos nariai reikalauja, kad „ByteDance“ visiškai atsisakytų „TikTok“ veiklos JAV – tokios pat pozicijos laikėsi ir buvęs prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas).
„Vandens ratilų“ efektas
Kova dėl „TikTok“ likimo netrukus gali tapti tikra problema programėlės naudotojams – kai Kongresas priims vyriausybinį draudimą, o J. Bidenas jį pasirašys.
„Žmonės nelabai atsižvelgia į tai, kokią grandininę reakciją tai gali sukelti“, – sakė Luisvilio universiteto strateginės komunikacijos docentė Karen Freberg.
Visų pirma ji paminėjo „valstybinius rangovus, tokius kaip „Amazon“, kurie gali būti paskatinti laikytis viešajam sektoriui nustatytų įpareigojimų.
Svarbiausias „TikTok“ partneris Jungtinėse Valstijose yra „Oracle“, kuri saugo Amerikos naudotojų duomenis ir yra JAV vyriausybės rangovė.
Kaip ir visi pagrindiniai socialiniai tinklai, „TikTok“ didžiąją dalį pajamų gauna iš reklamos.
Skaitmeninės rinkodaros agentūros „VisualFizz“ atstovė Rebecca Long (Rebeka Long) mano, kad naujasis „TikTok“ puolimas kelia reklamuotojams nerimą.
Nors pagrindinė šio tinklo tikslinė auditorija, kurią sudaro jaunesni nei 25 metų asmenys, yra gana apolitiška, vyresnio amžiaus naudotojai „labai gerai supranta“ problemas ir yra pasirengę atitinkamai veikti, sakė R. Long.
Savo ruožtu K. Freberg įspėjo, kad „TikTok“ prie savo pavadinimo visada turės žvaigždutės simbolį, o įmonės, kurios su ja bendradarbiauja, visada turės tai prisiminti“.
„TikTok“ jau platinami vadinamųjų „influencerių“ – nuomonės formuotojų – vaizdo įrašai šia tema.
Kalifornijoje gyvenanti Natalaya Michele (Natalaja Mišel) jau žvelgia į ateitį ir uždraudimo atveju rekomenduoja naudoti VPN (virtualųjį privatųjį tinklą) – priemonę, kuri imituoja prisijungimą iš kitos šalies.
Milijonus sekėjų turintis vaizdo tinklaraštininkas apie madą BryanBoy buvo nusiteikęs pesimistiškiau: „Jei būčiau jūsų vietoje, atėjo laikas įgyti naujų įgūdžių.“