PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Sausio 20 d. 11:49

„TikTok“ atnaujina paslaugų teikimą JAV

Pasaulis

„TikTok“ / Pixabay

Emilija FerdmanaitėŠaltinis: ELTA


339976

Sekmadienį „TikTok“ atkūrė savo paslaugas Jungtinėse Valstijose po to, kai buvo trumpam išjungta, įsigaliojus įstatymui, uždraudusiam šią itin populiarią programėlę nacionalinio saugumo sumetimais.

Vaizdo įrašų platforma padėkojo išrinktajam prezidentui Donaldui Trumpui, kuris pirmadienį perima valdžią, kad atšaukė draudimą – nors kadenciją baigiančio prezidento Joe Bideno administracija anksčiau buvo sakiusi, kad jokio draudimo netaikys.

Šeštadienio vakarą „TikTok“ Jungtinėse Valstijose buvo išjungta – artėjant sutartam terminui, iki kurio Kinijos savininkai „ByteDance“ turėjo parduoti savo JAV patronuojamą įmonę ne Kinijos pirkėjams.

Sekmadienį, kai milijonai sunerimusių naudotojų nebegalėjo naudotis programėle, D. Trumpas pažadėjo išleisti vykdomąjį įsaką dėl draudimo atidėjimo, kad būtų laiko „susitarti“.

Savo įraše socialinėje platformoje „Truth“ jis paragino Jungtines Valstijas užsitikrinti dalinę „TikTok“ nuosavybę.

D. Trumpas sakė, kad „norėtų, jog Jungtinės Valstijos turėtų 50 proc. nuosavybės teisę bendroje įmonėje“, ir pridūrė, kad programėlės vertė galėtų išaugti iki „šimtų milijardų dolerių – galbūt trilijonų“.

„Tokiu būdu „TikTok“ būtų išsaugota ir liktų gerose rankose“, – rašė D. Trumpas, kuris anksčiau palaikė „TikTok“ draudimą, o per savo pirmąją kadenciją ėmėsi veiksmų ta linkme.

Pareiškime, paskelbtame platformoje X po D. Trumpo komentarų, „TikTok“ pranešė, jog „šiuo metu atkuria paslaugas“.

„Dėkojame prezidentui D. Trumpui už suteiktą aiškumą ir užtikrinimą, kad mūsų paslaugų teikėjai nepatirs jokių nuobaudų teikdami „TikTok“ paslaugas daugiau nei 170 milijonų amerikiečių.“

Pekinas pirmadienį paragino Vašingtoną įsiklausyti į „racionalius balsus“ dėl draudimo.

Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Mao Ning taip pat sakė, kad Kinijai „labai svarbus duomenų privatumas ir saugumas“.

„Niekada neprašėme ir neprašysime įmonių ar asmenų rinkti ar teikti užsienio šalyse esančius duomenis pažeidžiant vietos įstatymus“, – pabrėžė ji.

„TikTok“, sekmadienio popietę Jungtinėse Valstijose vėl atsigavusi, nesureagavo į D. Trumpo pareiškimą, kad ji turėtų dalinai priklausyti amerikiečiams.

„Wedbush Securities“ analitikas Danas Ivesas AFP sakė, kad šis epizodas „žymi didelę „TikTok“ pergalę, taip pat politinę Trumpo pergalę“, palygindamas jį su „rizikingu pokeriu tarp JAV ir Kinijos“.

„Atsparus“ prezidento įtakai?

Sekmadienio vakarą Vašingtono sporto arenoje vykusiame mitinge D. Trumpas pabrėžė savo entuziazmą išgelbėti programėlę, kreipdamasis į minią: „Atvirai kalbant, neturime kito pasirinkimo, privalome ją išsaugoti“, pridurdamas, jog tai susiję su „daugybe darbo vietų“.

„Nenorime atiduoti savo verslo Kinijai, nenorime atiduoti savo verslo svetimiems žmonėms“, – savo šalininkams sakė D. Trumpas.

Pagal įstatymą draudimą galima atidėti 90 dienų, jei Baltieji rūmai pademonstruos pažangą siekiant perspektyvaus sandorio, tačiau kol kas „ByteDance“ kategoriškai atsisako programėlę parduoti.

J. Bideno administracija teigė, kad draudimo vykdymą paliks D. Trumpui.

Nuo paauglių šokėjų iki močiučių, besidalijančių receptais – „TikTok“ visuotinai giriama už savo galią paversti eilinius naudotojus pasaulinėmis įžymybėmis.

Tačiau programėlėje taip pat klesti dezinformacija, o tai, kad ji priklauso Kinijai, nuo seno kursto baimę dėl nacionalinio saugumo tiek tarptautiniu mastu, tiek Jungtinėse Valstijose.

Sekmadienio sprendimas programėlę išjungti buvo įgyvendintas po to, kai JAV Aukščiausiasis Teismas penktadienį paliko galioti teisės aktą, kuriuo „TikTok“ buvo uždrausta iki pardavimo paskelbimo.

D. Trumpas, kuris pats 2020 m. pasirašė įsakymą, padidindamas spaudimą „ByteDance“ programėlę parduoti, vėliau ėmė ją girti už tai, kad padėjo jam užmegzti ryšį su jaunesniais rinkėjais.

Kol kas neaišku, ką būsimasis prezidentas gali padaryti, kad draudimas būtų panaikintas, jei programėlė galiausiai taip ir nebus parduota.

„Kongresas šį įstatymą parašė taip, kad jis iš esmės būtų atsparus bet kokiai prezidento įtakai“, – teigė Adamas Kovacevichius, pramonės prekybos grupės „Chamber of Progress“ vykdomasis direktorius.

„TikTok“ ne tik turi būti pašalinta iš programėlių parduotuvių: įstatymas reikalauja, kad „Apple“ ir „Google“ blokuotų naujus atsisiuntimus – jei ne, joms gresia baudos iki 5 000 dolerių už kiekvieną naudotoją.

„Oracle“, teikianti „TikTok“ serverius, taip pat būtų teisiškai įpareigota vykdyti draudimą.

„Dievinu „TikTok“

Europoje „TikTok“ suspendavimas sulaukė Estijos užsienio reikalų ministro Marguso Tsahknos pagyrų. Savo X paskyroje jis rašė, kad platformos uždraudimas „turėtų būti svarstomas ir Europoje“.

Draudimas taip pat tapo karštai aptarinėjama tema Melburno „Australian Open“ turnyre: amerikietė tenisininkė Coco Gauff ant varžybas filmuojančios kameros užrašė „RIP TikTok USA“.

Tuo tarpu JAV Viskonsino valstijoje vyras buvo apkaltintas ankstyvą sekmadienį padegęs pastatą, kuriame biurą turi vienas Kongreso narys. Nusikaltimas įvykdytas „reaguojant į pastarojo meto kalbas apie „TikTok“ draudimą“, sakoma Fond du Lako miesto policijos pranešime.

Šeštadienį paskutinės minutės pasiūlyme, kurį pateikė aukštai vertinamas startuolis „Perplexity AI“, buvo siūloma susijungti su JAV „TikTok“ patronuojamąja įmone, AFP sakė apie sandorį informuotas šaltinis.

Pasiūlyme nebuvo nurodyta kaina, tačiau šaltinis apskaičiavo, kad ji siektų mažiausiai 50 mlrd. dolerių.

#TIKTOK#DONALDAS TRUMPAS#TECHNOLOGIJOS#JAV#KINIJA
#PASLAUGOS#TEIKIMAS