PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2017 m. Rugpjūčio 4 d. 10:35

Tėvai atsisakė vaiko – dėkite jį, kur norite

Šiauliai

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


11185

Radviliškio rajono Vaiko teisių apsaugos specialistai ir socialiniai darbuotojai pakraupę - iš šeimų paimamų vaikų skaičius jau senokai sumušė visus rekordus, tačiau situacija ir toliau nesikeičia. Vien per užpraėjusį sekmadienį iš šeimų dėl tėvų girtuokliavimo buvo paimta penkiolika vaikų, o pirmadienį į globos namus pateko ir dar vienas, visą savaitgalį policijos pareigūnų ir kitų specialistų ieškotas nepilnametis. Pastarojo istorija tiesiog pribloškė - dvylikamečio atsisakė patys tėvai, pavargę juo rūpintis ir panorę geresnio gyvenimo ieškoti svetur.

1.JPG

Pavargo“ auginti nepaklusnų sūnų

„Nors tėvai taip elgtis neturėjo jokios teisės, seniūnijoje jie parašė prašymus, kad vaiko auginti nebenori. Tiesiog imkite ir dėkite, kur norite“, - apie šokiruojančią praėjusios savaitės istoriją pasakoja Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Larisa Paurienė. Jos teigimu, ši šeima buvo senokai žinoma ir socialiniams darbuotojams, ir Vaiko teisių apsaugos skyriui, tačiau tokio elgesio iš tėvų tikrai niekas nesitikėjo.

Anot L. Paurienės, jau trys vaikai, paimti iš šios šeimos, augo globos namuose „Nykštukas“. Mamai išvykus uždarbiauti į užsienį, du berniukai liko augti tik su tėvu, stokojančiu socialinių įgūdžių. „Mama dviem sūnums, likusiems gyventi vienoje iš Radviliškio rajono seniūnijų, vis žadėdavo, kad grįš, kad vaikus pasiims kartu su savimi ir gyvenimas pasikeis. Kai sužinojome, kad mama grįžo, viskas pasisuko netikėtai - ji pareiškė, kad su savimi išsiveš tik vieną - vyresnį sūnų, o dvylikametį paliks su tėvu, nes jis kelia daug problemų, yra nepaklusnus. Tėvas, dėl sūnaus nusikalstamos veikos jau baustas ne vieną kartą, taip pat atžalos išsižadėjo. Taip abu tėvai ir atsidūrė seniūnijoje, kur ir pareiškė, kad vaiko nebeaugins“, - pasakoja L. Paurienė.

Vaiko teisių apsaugos specialistai, suvokę, kad tokia psichologinė trauma stipriai sukrėtė vaiką, suskubo ieškoti globėjo. „Tačiau paaugliui globėja nepatiko. Todėl jis, nieko nelaukdamas, iš naujųjų namų paspruko. Visą savaitgalį jo ieškojo ir specialistai, ir pareigūnai. Tik pirmadienį radome jį užsibarikadavusį name, kuriame gyveno kaime. Taip jis ir atsidūrė vaikų globos namuose „Nykštukas“.

Vaikų globos namų gyventojų skaičius viršija leistinas normas

Kaip savaitraščiui „Radviliškio naujienos“ pasakoja „Nykštuko“ vaikų globos namų vadovas Saulius Čepaitis, su tokia situacija jam susidurti iki šiol dar neteko: „Iš tiesų, tai - retas atvejis, kai tėvai patys parašo raštą, kuriuo pareiškia norą atsisakyti savo vaiko. Apskritai, tas vaikas pas mus jau ne pirmą kartą. Tačiau šįkart, kaip suprantame, jau ilgam. Čia gyvenanti berniuko vyresnėlė penkiolikametė sesuo apsiėmė jį prižiūrėti, tai ir vaikas sutiko čia gyventi. Pas globėją būti jis nenori. Tikėkimės, kad situacija pagerės, nes jau dabar paauglys yra nuėjęs klystkeliais“.

Tačiau tai - tik vieno vaiko, per užpraėjusią savaitę patekusio į vaikų globos namus, istorija. „Nėra taip buvę, kad per vieną dieną pas mus patektų aštuoni ar devyni vaikai. O dabar taip ir nutiko. Net nėra žodžių...“ - pečiais gūžteli Radviliškio rajono vaikų globos namų vadovas.

Jis neslepia, kad įstaiga gali priimti tik 43 vaikus, o šiandien jų čia apgyvendinta jau pusšimtis: „Dabar, kol kai kurie vaikai atostogauja pas artimuosius, o tokių yra vienuolika, dar telpame. Bet ką reikės daryti, kai vaikai sugrįš, - neįsivaizduoju. Tokiu atveju mes nebeatitinkame reikalavimų. Nežinau, kaip bus“.

3.JPG

93 vaikai vis dar negrįžo į namus

Kaip pasakoja L. Paurienė, praėjusiais metais per tokį pat laikotarpį iš nesaugios aplinkos buvo paimti 28 vaikai, o šiemet šis skaičius jau viršytas daugiau negu keturis kartus: „Pernai per visus metus paėmėme 60 vaikų, o šiemet jau paimta 120 vaikų, iš kurių 93-ims dar iki šiandien yra skirta globa. Likusiems buvo skirta laikinoji globa ir jie jau sugrįžo į savo šeimas. Situacija išties yra labai sudėtinga“.

Užpraėjusį sekmadienį į vaikų globos namus pateko dar aštuoni vaikai, paimti iš vienos šeimos. „Tai vienas berniukas ir septynios mergaitės, kurių tėvai mieliau kilnoja stikliuką, negu rūpinasi vaikais. Su ta šeima turėjome daug problemų, stengėmės padėti visi, kas tik galėjome, tačiau tėvai nerodo jokios pažangos. Nuo kovo 25 dienos jie jau buvo įspėti keturis kartus. Analizavome atvejus, dirbome su šeima, bendruomene, tačiau sekmadienį ir vėl sulaukėme policijos informacijos, jog vaikai neprižiūrimi, namuose girtuokliaujama. Neliko kitos išeities, kaip tik visus vaikučius, kurių amžius svyruoja nuo dvejų iki trylikos metų, paimti. Tikriausiai šie vaikai į namus jau nebegrįš“, - apmaudo neslepia Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.

Jos teigimu, užpraėjusį savaitgalį iš girtaujančių tėvų Radviliškio mieste paimti dar trys vaikai nuo 3 iki 5 metų amžiaus. Dar keturi nepilnamečiai dėl tėvų neatsakingumo į Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistų rankas pateko keliose skirtingos seniūnijose. „Vienas berniukas paimtas iš girtaujančios mamos, teko paimti ir mergaitę, atvykusią svečiuotis iš Biržų seniūnijos, dar du vaikučiai buvo paimti iš girtaujančio ir smurtaujančio tėvo“, - kraupią užpraėjusio sekmadienio dieną prisimena L. Paurienė.

Tiesa, vaikų globos namuose apgyvendinti devyni iš šešiolikos per dvi dienas iš šeimų paimti vaikai. Kiti patikėti artimųjų globai arba apgyvendinti pas laikinuosius globėjus.

Galvojama steigti šeimyną ir bendruomeninius globos namus

Nuo pat Naujųjų daugelyje savivaldybių vienu iš didžiausių galvos skausmų tapo klausimas, kur dėti iš tėvų paimtus vaikus. Ypač - mažamečius iki trejų metukų. Radviliškio rajonas šią problemą bando spręsti. Pritarus Tarybai, Radviliškio rajone jau atsirado dvi globėjos, įsidarbinusios Socialinių paslaugų centre ir galinčios iš tėvų paimtus vaikus priimti bet kuriuo paros metu.

„Viena moteris gyvena Radviliškio, kita - Šeduvos mieste. Abi - tikros profesionalės, labai mylinčios vaikus. Šeduvietė jau globoja 3 mergaites, o radviliškietė - vieną berniuką. Pastaroji dar gali priimti du vaikus, tačiau tai - riba. Tiesa, esame labai dėkingi ir globėjams-savanoriams, kurie gali priimti vaikus savaitgaliais, tokių rajone - penki. Žinoma, jiems yra atsilyginama. Už vieną atvejį, jeigu neklystu, yra mokama socialinė išmoka, siekianti apie 75 eurus. Tai nereiškia, kad ta išmoka - už vieną vaiką. Jeigu atvežė keturis vaikučius, tai tie pinigėliai skirti padengti maisto ir kitas išlaidas, kurias patiria savanoriai globėjai“, - sako Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.

Akivaizdu, kad net ir budinčių globėjų nepakanka. Kad situacija nebūtų tokia beviltiška, rajone galvojama steigti bendruomeninius globos namus. Šiuo metu specialistai aktyviai bendrauja su Pakalniškių ir Pašušvio bendruomenėmis.

Tačiau bene didžiausia naujiena, neabejotinai pagerinsianti iš nesaugios aplinkos paimtų vaikų gyvenimą - šeimynos steigimas. Savaitraštis „Radviliškio naujienos“ jau anksčiau yra rašęs apie Palonų miestelio gyventoją Ritą Briedienę, kurią anūkė vadina mama. Būtent ši moteris, šiandien jau globojanti keturis ne savo vaikus, yra pasiryžusi įsteigti šeimyną ir savo namų duris atverti dar keliems likimo nuskriaustiems vaikams.

„Kol kas apie tai plačiau kalbėti dar negalime. Rugsėji sėsime ir spręsime, kaip pagerinti šią tikrai šiandien liūdną situaciją“, - optimizmo nestokoja L. Paurienė.