Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Telšių rajono savivaldybės nuotr.
EtapliusŠaltinis: Telšių rajono savivaldybė
Įgyvendinant šį išvažiuojamųjų mokymų projektą, dalyviai aplankė dalį Lodzėje įgyvendintų dalyvaujamojo biudžeto projektų, taip pat susitiko su Lodzės vaivadijos maršalka ir kitais regiono atstovais. Mokymuose buvo pristatyta Lodzės patirtis ir įgyvendinti projektai, o taip pat buvo organizuotas seminaras „Dalyvaujamasis biudžetas – gerosios patirties pasidalijimas įgyvendinant Dalyvaujamąjį biudžetą Lodzės vaivadijoje ir Telšių rajono savivaldybėje“.
„Dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimas tiek Telšių rajone, tiek Lodzėje leidžia geriau suprasti, kaip šis modelis gali skatinti pilietinį dalyvavimą, bendruomeniškumą ir spręsti vietos problemas, – sako Telšių rajono savivaldybės meras T. Katkus. – Svarbu pažymėti, kad nors abi savivaldybės naudoja tą pačią pagrindinę idėją – leisti gyventojams dalyvauti biudžeto valdyme ir teikti projektus, jų įgyvendinimo mastas ir lėšos skiriasi. Šie mokymai Telšiams buvo puiki galimybė įvertinti Lodzės patirtį ir pažiūrėti, kaip didelių miestų dalyvaujamojo biudžeto programos gali būti pritaikytos mažesnėse savivaldybėse. Telšiai, nors ir mažesni už Lodzę, turi galimybę pasinaudoti šių idėjų ir iniciatyvų potencialu, siekiant kurti dar labiau įtraukiantį ir aktyvų miestą bei rajoną“.
Lodzės patirtis ir inovacijos
Lodzė, vienas iš svarbiausių Lenkijos miestų, yra žinoma dėl savo pramoninės praeities, tačiau pastaraisiais metais tapo centru, kuris aktyviai plėtoja paslaugų sektorių ir informacines technologijas. Miestas, turintis apie 672 tūkst. gyventojų, savo apimtimi ir įvairove tikrai suteikia daug galimybių tiems, kurie nori gyventi dinamiškoje ir sparčiai besikeičiančioje aplinkoje. Lodzė, kaip ir daugelis kitų miestų, susiduria su iššūkiais dėl gyventojų senėjimo ir nuolatinės migracijos, tačiau stengiasi skatinti jaunimo grįžimą ir verslumo augimą.
Telšių švietimo centro organizuotų mokymų metu aplankytas miestas jau dešimtmetį įgyvendina dalyvaujamojo biudžeto programą, pasiekė reikšmingą pažangą tiek miesto, tiek regiono lygmeniu. Šio modelio pagrindinis tikslas yra suteikti piliečiams galimybę teikti pasiūlymus ir balsuoti už projektus, kurie, jų nuomone, turi didžiausią teigiamą poveikį vietos bendruomenėms. Kadangi Lodzės vaivadija turi didesnį biudžetą, 2024 m. programos finansavimas siekia apie 35 mln. zlotų (apie 7,5 mln. eurų), tai leidžia įgyvendinti daug įvairių projektų, apimančių ekologiją, infrastruktūrą, sportą, kultūrą ir socialines iniciatyvas.
Be to, Lodzėje ypač akcentuojamas socialinių grupių – pavyzdžiui, senjorų, vaikų, neįgaliųjų – įtraukimas. Vienas iš įdomesnių projektų yra „Draugiška erdvė senjorams“, kuriame siekiama sukurti socialiai aktyvias ir fizine bei psichologine gerove pagrįstas erdves vyresnio amžiaus žmonėms. Taip pat vyksta įvairūs kultūriniai ir meniniai projektai, kuriais siekiama pritraukti visuomenės dėmesį ir skatinti tarpusavio bendradarbiavimą. Lodzėje pavyko sukurti infrastruktūros simbolius, tokius kaip „Paminklas vienaragiui“, tapusį miesto traukos objektu.
Telšių rajono iššūkiai ir galimybės
Telšių rajonas, nors ir mažesnis, tačiau taip pat aktyviai stengiasi įgyvendinti dalyvaujamojo biudžeto principus. 2024 m. Telšių rajono biudžetas dalyvaujamiesiems projektams siekia apie 40 tūkst. eurų, kas palyginti su Lodzės finansavimu yra nedidelė suma. Tačiau net ir su tokiu biudžetu Telšiai jau pasiekė tam tikrų įspūdingų rezultatų, kaip, pavyzdžiui, sporto, laisvalaikio, žaidimų aikštelių, sveikatingumo ir kitų viešosios infrastruktūros projektų įgyvendinimas. Šie projektai padeda pagerinti gyvenimo kokybę, tačiau dažnai būna orientuoti tik į vienkartinius sprendimus ir nėra tęstiniai.
Nors Telšių rajono dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvos dažniausiai orientuotos į infrastruktūrą, miestui ir rajonui reikia atsižvelgti į galimybes plėtoti projektus, orientuotus į ilgalaikį socialinį poveikį, pavyzdžiui, ekologinius sprendimus, švietimo projektus arba senjorų ir jaunimo įtraukimo programas.
Įgyvendintų idėjų Lodzėje pavyzdžiai
Per savo vizitą Telšių delegacija turėjo galimybę pamatyti kelis įgyvendintus projektus, kurie tapo tikrais miesto simboliais. Pavyzdžiui, „Paminklas vienaragiui“, sukurtas japonų menininko Tomohiro Inaba, tapo neatsiejama Lodzės dalimi.
Paminklo idėją pasiūlė vietos gyventojas Paweł Bąk, o patį projektą palaikė didelė gyventojų dalis dalyvaujamojo biudžeto balsavimo metu. Iš pradžių buvo svarstoma sukurti visą vienaragių šeimą, tačiau dėl įvairių priežasčių koncepcija buvo pakeista į vieną vienaragį.
Paminklo kūrimas kainavo apie 400 tūkst. zlotų (95,5 tūkst. eurų) ir sulaukė skirtingų nuomonių tiek dėl savo kainos, tiek dėl meninės išraiškos, tačiau jis, visgi, tapo populiariu turistų traukos objektu ir miesto simboliu.
Kitas projektas – „Biblioteka Secesja“ – nors ir nėra tiesiogiai įvardijamas kaip dalyvaujamojo biudžeto dalis, tačiau įvairios Lodzės bibliotekos iniciatyvos dažnai finansuojamos per šią priemonę. Vienas iš pagrindinių šio projekto tikslų – stiprinti bibliotekų infrastruktūrą ir jų funkcionalumą, ypatingą dėmesį skiriant modernizavimui, įrangos atnaujinimui ir skaitytojų poreikiams pritaikytų sprendimų įgyvendinimui.
Projektas „Biblioteka Secesja“ Lodzėje yra išskirtinis kultūrinis ir architektūrinis projektas, įgyvendintas secesinės (jugendo stiliaus) architektūros pastate. Šis pastatas, pastatytas 1903–1905 m., buvo visiškai renovuotas ir pritaikytas miesto bibliotekos poreikiams. Jo tikslas – ne tik suteikti erdvę literatūros saugojimui ir skaitymui, bet ir skatinti vietos bendruomenės kultūrinę veiklą bei diskusijas apie architektūrą ir miestų raidą.
Taip pat įgyvendinant dalyvaujamojo biudžeto idėjas Lodzėje daug dėmesio skiriama „žaliesiems“ projektams, tokiems kaip parkų, kišeninių sodų kūrimui, medžių priežiūrai ir naujų sodinimui. Įrengti nameliai šikšnosparniams, „tiltai“ voverėms, kurie užtikrina miesto faunai geresnę aplinką. Finansuojami gyvūnų prieglaudų atnaujinimai, organizuoti lauko kino seansai, bendruomenės sporto renginiai ir mokymai ir t. t.
Lodzėje vykusio seminaro „Dalyvaujamasis biudžetas – gerosios patirties pasidalijimas įgyvendinant Dalyvaujamąjį biudžetą Lodzės vaivadijoje ir Telšių rajono savivaldybėje“ metu vaivadijos atstovai telšiškiams pasakojo apie įgyvendintus bei ruošiamus įgyvendinti dalyvaujamojo biudžeto projektus. Savo ruožtu, Telšių rajono savivaldybės tarybos narė Rugilė Kumžaitė, trumpai pristačiusi Telšius, aptarė mūsų rajone įgyvendintus dalyvaujamojo biudžeto projektus.
Lodzės vaivadijos atstovai pristatė projektą „Draugiška erdvė senjorams. Spręskime kartu!“ (lenk. Przyjazna przestrzeń dla seniorów), kuris yra viena iš iniciatyvų Lodzėje, skirtų senjorų gyvenimo kokybės gerinimui per visuomenės įtraukimą ir erdvių pritaikymą senstančiai visuomenės daliai. Ši iniciatyva siekia ne tik gerinti gyvenimo sąlygas vyresnio amžiaus žmonėms, bet ir skatinti kartų bendradarbiavimą bei socialinę įtrauktį.
Telšių rajono savivaldybės nuotr.
Telšių rajono savivaldybės nuotr.