PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gatvė2024 m. Birželio 13 d. 10:28

Telšiškiams pristatytas P. Cvirkos gatvės pavadinimo keitimo klausimas

Telšiai

Telšių rajono savivaldybės nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Telšių rajono savivaldybė


304603

Birželio 11 d., Telšių „Atžalyno“ progimnazijoje vyko susitikimas su gyventojais, kurio metu svarstytas P. Cvirkos gatvės pavadinimo keitimo klausimas ir pateikta kita su gatvės pavadinimo keitimu susijusi informacija.

Susitikime su gyventojais dalyvavo Telšių rajono savivaldybės vicemerė Agnė Jakavičiutė-Miliauskienė, Telšių rajono savivaldybės tarybos narė Janina Bucevičė, Telšių miesto seniūnijos seniūnas Česlovas Ubartas bei Savivaldybės administracijos darbuotojai.

Telšių rajono savivaldybės vicemerė A. Jakavičiutė-Miliauskienė pabrėžė, jog ne Savivaldybė nusprendė keisti P. Cvirkos gatvės pavadinimą – tai padaryti nurodė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.

P. Cvirka veikė okupacinėse politinėse bei okupacinės valdžios centrinėse struktūrose; aktyviai dalyvavo priimant sprendimus, turėjusius įtakos okupacinėms politinėms struktūroms įtvirtinant sovietinę okupaciją ir vykdant represijas; buvo aktyvus okupacinės valdžios organizuoto rinkimų farso aktyvistas, Lietuvos komunistų partijos (LKP) narys ir suklastotų rinkimų rezultatų pagrindu išrinktas Liaudies Seimo deputatas, jo Prezidiumo sekretorius (1940 m. birželio–liepos mėn.); rašė propagandinius Raudonąją armiją ir pačius rinkimus šlovinančius straipsnius.

Jis taip pat buvo aukščiausiojo rango okupacinės valdžios pareigūnas: vadinamojo Liaudies Seimo Prezidiumo sekretorius, keturių Lietuvos valstybingumą „de jure“ panaikinančių Liaudies Seimo Deklaracijų signataras, po Lietuvos aneksijos – LSSR Aukščiausiosios tarybos Prezidiumo narys (1940 m. liepos–rugpjūčio mėn.) bei Įgaliotosios komisijos, galutinai įforminusios Lietuvos aneksiją narys.

Įvertinęs šiuos faktus Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras nustatė, kad P. Cvirkos gatvės pavadinimas Telšiuose, Telšių rajono savivaldybėje, iki šiol turi sovietinę ideologinę reikšmę ir pažeidžia LR draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymo nuostatas, todėl turi būti pašalintas.

Atsižvelgdama į tai, Telšių rajono savivaldybės Kultūros ir meno taryba pasiūlė keturis P. Cvirkos gatvės pavadinimo keitimo variantus: Durbės g., Liepos 13-osios g., Vito Valatkos g. ir Vasario 16-osios g.

Telšių rajono savivaldybė, siekdama išgirsti gyventojų nuomonę, socialiniuose tinkluose atliko neoficialią apklausą. Gyventojų buvo klausiama, kokiam pavadinimui, iš pasiūlytų keturių, jie pritartų. Apklausoje dalyvavo 117 respondentų: Už Durbės g. pavadinimą pasisakė 46; Už Liepos 13-osios g. pavadinimą – 1; Už Vito Valatkos g. pavadinimą – 4; Už Vasario 16-osios pavadinimą – 22; nė vienam pasiūlytam variantui nepritarė 44 respondentai.

Antradienį vykusio susirinkimo metu dauguma gyventojų teigė nenorintys, kad būtų keičiamas gatvės pavadinimas. Vis dėlto, jie suprato, jog tokie pokyčiai yra neišvengiami. Didžioji dauguma atvykusių į susitikimą pasisakė už Durbės g. pavadinimą. Dalis pasiūlė savo variantą – Atžalyno g. pavadinimą.

Susitikimo metu gyventojai nerimavo, jog gatvės pavadinimo keitimas gali jiems brangiai kainuoti. Tačiau Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėjos pavaduotoja Lilijana Smilgevičienė telšiškius nuramino: valstybiniuose registruose – Nekilnojamojo turto, Adresų, Gyventojų, Pašto duomenų – duomenys pakeičiami nemokamai. Tačiau, jei turto savininkas pageidautų gauti Registro išrašą popierine forma, neskubos tvarka, turėtų mokėti 3,04 Eur.

Telšių miesto seniūnijos seniūnas Č. Ubartas pabrėžė, kad namų numeracija, pasikeitus gatvės pavadinimui, nesikeis – išliks tokia, kokia yra šiandien. O lenteles su nauju gatvės pavadinimu sankryžose pakeis seniūnija.

Galutinį sprendimą dėl P. Cvirkos gatvės pavadinimo keitimo priims Telšių rajono savivaldybės taryba.