PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2022 m. Liepos 7 d. 14:52

Teismui perduota baudžiamoji byla dėl „Vijūnėlės dvaro“, tarp kaltinamųjų – teisėjai ir advokatai

Druskininkai

BNS Fotobanko nuotr.

Eleonora BudzinauskienŠaltinis: ELTA


239441

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai perdavė teismui baudžiamąją bylą su kaltinamuoju aktu, kuriame kaltinimai, remiantis Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atlikto ikiteisminio tyrimo duomenimis, įvairiomis korupcinėmis bei kitomis veikomis siekiant palankių suinteresuotiems asmenims sprendimų teismuose pareikšti 16 asmenų ir vienai bendrovei.

Tarp kaltinamųjų: buvęs Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, buvęs Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas Konstantinas Gurinas, šiuo metu laikinai nušalintas Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas Viktoras Kažys, buvęs Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, šiuo metu laikinai nušalintas Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys, Druskininkų savivaldybės meras bei Tarybos narys Ričardas Malinauskas ir kiti asmenys.
Ikiteisminio tyrimo metu STT pareigūnų surinkti duomenys rodo, kad suinteresuoti bei jiems tarpininkavę asmenys, kaip įtariama, planuodavo, tardavosi ir perduodavo įvairaus dydžio piniginius kyšius, siekdami neteisėtais būdais užsitikrinti pageidaujamus teismų sprendimus.
Didelę šios baudžiamosios bylos, kurią sudaro 83 tomai, dalį sudaro duomenys apie nusikalstamas veikas, kuriomis 2018 m. vasarą galimai siekta kyšiu paveikti įvairių instancijų teisėjus ir neteisėtai priimtais sprendimais bandyti išsaugoti šiuo metu jau nugriautą statinį Druskininkuose, viešai žinomą „Vijūnėlės dvaro“ pavadinimu.
Tyrimo medžiagoje nurodomos galimai duotų ir priimtų kyšių sumos siekia nuo 3000 iki 60 000 eurų. Dalis kaltinamųjų kaltinami veikę bendrininkaudami, dalis – organizuotoje grupėje.
Pažymėtina ir tai, kad neteisėtuose susitarimuose dalyvavę asmenys kartais patys atsisakydavo galimybės siūlyti kyšį tam tikriems teisėjams atsižvelgdami į nepriekaištingą šių teisėjų reputaciją.
Įvertinus perduotoje teismui baudžiamojoje byloje esančius duomenis, buvusiam teisėjui H. Jaglinskiui taip pat pateiktas kaltinimas neteisėtu praturtėjimu dėl daugiau nei 51 000 eurų, kurie buvo rasti kratų metu ir nebuvo deklaruoti ir / ar patvirtinti juridinę galią turinčiais dokumentais, o šiuo metu laikinai nušalintam teisėjui Robertui Rainiui – neteisėtu disponavimu šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis (dujiniu revolveriu, pistoletu bei keletu vienetų skirtingo tipo šovinių), kurie, tyrimo duomenimis, liko jo darbo kabinete esančiame seife po 1996 m. ir 1997 m. šio teisėjo išnagrinėtų baudžiamųjų bylų.
Apie šį itin didelės apimties ir išskirtinio sudėtingumo ikiteisminį tyrimą dėl aukšto rango teisėjų, advokatų ir kitų asmenų galimai padarytų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų viešai buvo pranešta 2019 m. vasarį.
Nuo ikiteisminio tyrimo pradžios surinkta medžiaga iš viso sudaro 226 tomus. Iki šių metų liepos nuo pagrindinio ikiteisminio tyrimo buvo atskirtos ir teismui jau yra perduotos 15 baudžiamųjų bylų, kuriose kaltinimai buvo pareikšti 30 asmenų. 9 iš jų yra pripažinti kaltais, 2 – išteisinti (jų ir dar vieno asmens atžvilgiu teisminis nagrinėjimas vyksta apeliacinės instancijos teismuose). Teismo skirtų baudų suma – beveik 90 000 eurų, vienam kaltinamajam skirta reali laisvės atėmimo bausmė. Du įtariamieji buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės (vienas Baudžiamojo kodekso 391 straipsnyje numatytais pagrindais, kitas – pagal laidavimą). Dar 7 baudžiamosiose bylose teisminis nagrinėjimas tebevyksta.
Ši baudžiamoji byla pagal teismingumą perduota Vilniaus apygardos teismui.