Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
BNS / Fotobankas nuotr.
Dominykas BiržietisŠaltinis: BNS
L. Kasčiūnas į posėdį atvykti negalėjo, nes jo vadovaujamas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas penktadienį išvykęs į Klaipėdą. Išvažiuojamasis posėdis Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste vyksta 12–16 valandomis.
Į posėdį nuotoliniu būdu prisijungė kaltinamasis A. Paleckis, šiuo metu bausmę atliekantis Kauno kalėjime. Tai pat nuotoliniu būdu dalyvavo advokatas Adomas Liutvinskas, liudytojas Audrius Nakas, gyvai į teismą atvyko prokuroras Tomas Stelionis.
Kaip nurodė Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėjas Virginijus Kalkauskas, L. Kasčiūnas skambino ir prašė bylos nagrinėjimą atidėti.
„Nukentėjusysis informavo teismą, kad dalyvauti negali, nes suplanavęs išvykimą. Prašė nenagrinėti bylos jam nedalyvaujant“, – nurodė V. Kalkauskas.
T. Stelionis taip pat nematė galimybės iš esmės pradėti nagrinėti bylą nedalyvaujant nukentėjusiajam. Anot prokuroro, neišsiaiškinta ir galimybė teikti teismui civilinį ieškinį.
Teismas bylos nagrinėjimą atidėjo mėnesiui – iki vasario 28 dienos. Į būsimą posėdį taip pat planuojama pakviesti ir liudytoją A. Naką, A. Paleckis toliau turėtų dalyvauti nuotoliniu būdu.
„Nesu specialistas. Manau, kai kurias dalis galėtume pradėti nagrinėti ir šiandien, bet jei negalime, tai negalime. Tik pastebiu, kad Laurynas Kasčiūnas labai daug keliauja, tad su ta problema galime susidurti ir ateity“, – penktadienį kalbėjo A. Paleckis.
Byloje liudytojais taip pat įvardijami parlamentarai, konservatoriaus L. Kasčiūno partijos kolegos Matas Maldeikis ir Paulė Kuzmickienė.
„Viena pasisakymų dalis liečia Seimo narį, iš konteksto sprendžiame, kad tai žeminančio ir tikrovės neatitinkančio turinio pasisakymai. O kitas blokas susijęs su pasamprotavimais apie pokario partizanų veikimo priežastis ir aplinkybes“, – BNS nurodė prokuroras T. Stelionis.
Remiantis Vilniaus apygardos prokuratūros pernai spalio 10-ąją surašytu kaltinamuoju aktu, A. Paleckis veikė kartu su A. Naku, nežinojusiu apie nusikalstamą veiką. Prokuratūros duomenimis, kaltinamasis L. Kasčiūną žeminančią informaciją perdavė iš Kauno kalėjimo, medžiagą platformos „YouTube“ kanale „Ekspertai.eu“ patalpino A. Nakas.
A. Paleckio įraše teigta, neva L. Kasčiūno vadovaujamas NSGK yra „nacistinis komitetas“, o L. Kasčiūnas siekia apriboti žiniasklaidos laisvę.
„Kadangi pats Kasčiūnas buvo nacistinės partijos narys (...), jis nori, dar kaip žinote, pakeisti Baudžiamąjį kodeksą, kad visi tie, kurie kalbėtų prieš nacionalinį saugumą, būtų sodinami į kalėjimą“, – kaltinamajame akte cituojamas vienas iš A. Paleckio teiginių.
Prokuratūros duomenimis, pateikdamas Lietuvos pokario ginkluotą rezistenciją kaip JAV padarytą žalą Lietuvai, A. Paleckis taip pat menkino pokario ginkluotos rezidencijos dalyvius, priskyrė jiems tik neigiamus kovos motyvus nutylėdamas rezistencinės kovos tikslą ginti Lietuvos laisvę.
Vaizdo ir garso įrašas buvo prieinamas nuo 2022 metų rugsėjo 30 dienos iki 2023 metų birželio 15 dienos, kai ikiteisminio tyrimo metu A. Nakui ir „YouTube“ valdytojui „Google Ireland Ltd“ išsiųstas reikalavimas pašalinti medžiagą.
L. Kasčiūnas BNS nurodė, kad vasario 28-ąją teismo posėdyje dalyvauti tikriausiai galės, suplanuotų darbų neturi.
Baudžiamasis kodeksas už kito žmogaus šmeižimą numato baudą, laisvės apribojimą, areštą arba laisvės atėmimą iki vienų metų.
Tuo metu viešas pritarimas tarptautiniams nusikaltimams, SSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams, jų neigimas ar šiurkštus menkinimas, užtraukia baudą, laisvės apribojimą, areštą arba laisvės atėmimą iki dvejų metų.
„Apie konkrečias bausmes kalbėti dar anksti, įrodymų tyrimas dar nepradėtas, neaišku, kiek posūkių bus“, – sakė T. Stelionis.
Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorė Aušra Zakarkienė, tyrimą atliko Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai.
Prokuratūros duomenimis, A. Paleckis savo kaltės nepripažįsta.
Pasak prokurorų, A. Paleckio atsakomybę sunkina tai, kad nusikalstamą veiką jis padarė būdamas teistas už tyčinį nusikaltimą neišnykus teistumui, t. y. būdamas recidyvistu.
Baudžiamajame kodekse griežčiausia už žmogaus šmeižimą numatyta bausmė – laisvės atėmimas iki vienerių metų, už tarptautinių nusikaltimų neigimą – iki dvejų metų.
Buvęs politikas ir diplomatas A. Paleckis pirmosios ir antrosios instancijos teismuose buvo nuteistas už šnipinėjimą Rusijai, pernai birželį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) perkvalifikavo jo veiksmus į rengimąsi šnipinėti ir pusmečiu, iki pusšeštų metų, sumažino jam skirtą laisvės atėmimo bausmę.