Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Marine Le Pen / Scanpix
BNSŠaltinis: BNS
Teismo sprendimu, kurį daugelis analitikų pavadino politiniu žemės drebėjimu, M. Le Pen pirmadienį buvo skirta laisvės atėmimo bausmė ir bauda, pripažinus politikę kalta dėl fiktyvių darbo vietų Europos Parlamente (EP) schemos.
Tačiau rimčiausia nuosprendžio dalis – iškart įsigaliojęs penkerių metų draudimas kandidatuoti į valstybės postus. Dėl to ji negali dalyvauti rinkimuose.
M. Le Pen laikė save favorite 2027-ųjų prezidento rinkimuose, kuriuose dabartinis prezidentas Emmanuelis Macronas negalės vėl kandidatuoti. Antradienį kreipdamasi į savo partijos įstatymų leidėjus ji apkaltino „sistemą“, kad ši panaudojo „atominę bombą“ siekdama nutraukti jos viltis tapti prezidente.
„Jei jie naudoja tokį galingą ginklą prieš mus, akivaizdu, jog taip yra todėl, kad mes greit laimėsime rinkimus“, – sakė 56 metų M. Le Pen.
Vėliau antradienį Paryžiaus apeliacinis teismas pranešė, jog išnagrinės M. Le Pen bylą „per tokį laikotarpį, kad sprendimą būtų galima priimti 2026-ųjų vasarą“.
Tai galėtų reikšti, kad naujas teismo procesas įvyks ne vėliau kaip 2026-ųjų pradžioje, o sprendimas būtų priimtas gerokai prieš 2027-ųjų rinkimus, kuriuose M. Le Pen ketvirtą kartą sieks prezidento posto.
Pareiškime, kurį pasirašė Paryžiaus apeliacinio teismo pirmininkas Jacques'as Boulard'as ir generalinė prokurorė Marie-Suzanne Le Queau, teismas pranešė gavęs tris apeliacinius skundus dėl pirmadienį priimtų sprendimų.
Teisingumo ministras Geraldas Darmaninas, kalbėdamas per įtemptą parlamento posėdį, išreiškė viltį, kad M. Le Pen apeliacinis skundas bus išnagrinėtas per „priimtiniausią laiką“.
„Aš asmeniškai tikiuosi, kad jei p. Le Pen pateiks apeliaciją, naują Paryžiaus apeliacinio teismo sprendimą bus galima priimti per priimtiniausią laiką“, – parlamentui sakė G. Darmaninas.
Analitikai teigia, kad teismo sprendimas gali pagilinti Prancūzijos politinę krizę ir mesti šešėlį ant 2027-ųjų rinkimų.
M. Le Pen partija „Nacionalinis sambūris“ (RN), kuri yra didžiausia parlamente, gali apsunkinti gyvenimą ministrui pirmininkui Francois Bayrou, neturinčiam daugumos Nacionalinėje Asamblėjoje – žemuosiuose parlamento rūmuose.
Jei M. Le Pen apeliacija bus atmesta , yra ir atsarginis planas – jos 29 metų protežė ir RN partijos lyderio Jordano Bardellos, palaikančio gerą įvaizdį, kandidatūra.
„Ne politinis sprendimas“
M. Le Pen, kuri tebėra parlamento narė ir savo partijos frakcijos parlamente vadovė, dalyvavo parlamento posėdyje ir buvo pastebėta besijuokianti, bendraujanti su kolegomis.
„Nenoriu, kad čia būtų sakoma, jog teismai kenkia mūsų demokratijai, – teigė F. Bayrou. – Tai netiesa.“
Dėl M. Le Pen nuteisimo piktai reagavo ne tik kraštutinių dešiniųjų veikėjai visoje Europoje, bet ir Kremlius, socialinio tinklo „X“ savininkas Elonas Muskas ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni išreiškė susirūpinimą.
RN pareiškė, kad sekmadienį Paryžiuje surengs M. Le Pen palaikymo mitingą.
Prancūzijos generalinis prokuroras Remy Heitzas sakė, kad nuosprendis buvo „ne politinis, o teisinis sprendimas“.
2011-aisiais M. Le Pen iš savo tėvo Jeano-Marie Le Peno perėmė buvusį Nacionalinį frontą (FN) ir nuo to laiko siekė pagerinti jo įvaizdį. Jos tėvas, kuris mirė sausį, dažnai buvo kaltinamas rasistiniais ir antisemitiniais komentarais.
Po trijų nesėkmingų prezidento rinkimų kampanijų 2012, 2017 ir 2022 metais apklausos rodė, kad ketvirtą kartą M. Le Pen nesunkiai įveiks pirmąjį turą ir turės galimybę laimėti prezidento postą antrajame ture.
Paryžiaus teismas jai skyrė ketverių metų laisvės atėmimo bausmę. Tačiau ji nesės į kalėjimą: pusės bausmės vykdymas bus atidėtas, o kitus dvejus metus ji bausmę atliks su sekimo prietaisu.
Įskaitant M. Le Pen, devyni RN nariai buvo nuteisti už schemą, pagal kurią jie pasinaudojo Europos Parlamento (EP) išlaidomis ir įdarbino padėjėjų, kurie iš tikrųjų dirbo jos partijai „Nacionalinis sambūris“ (RN).
Iš viso nuteisti 24 asmenys, įskaitant devynis buvusius EP narius ir 12 jų padėjėjų. Visi – RN pareigūnai.