Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dėl neteisėtai į laisvę paleisto savo lipdiniais Kybartuose garsėjusio Diego Peno Murillo pataisos namų pareigūnai sulaukė didelių nemalonumų. Autorės nuotr.
Dangyra ApanavičienėŠaltinis: Etaplius.lt
Kybartuose kalėjusį kolumbietį į laisvę per klaidą paleidę du pataisos namų pareigūnai apskundė teismo sprendimą. Jie nesutinka su griežta bausme ir mano padarę tik tarnybinį pažeidimą.
Spėjo išgarsėti
Marijampolės pataisos namų Kybartų sektoriaus pareigūnai puikiai prisimena paskutinę praėjusių metų balandžio dieną, kai ant kojų buvo sukeltos visos tarnybos. Tada paaiškėjo, kad vos prieš dieną iš pataisos namų išėjęs Kolumbijos ir Olandijos pilietis Diego Pena Murillo iš įkalinimo įstaigos išleistas neteisėtai. Tik 2027 metais į laisvę turėjęs išeiti užsienietis paleistas tinkamai neįsiskaičius ir nesupratus Aukščiausiojo Teismo nutarties.
2018 metų sausio mėnesio pabaigoje Kauno apygardos teismo nuosprendžiu D. P. Murillo buvo nuteistas 9 metų laisvės atėmimo bausme už neteisėtą disponavimą narkotinėmis medžiagomis. Teismas pripažino, kad D. P. Murillo, veikdamas organizuotoje grupėje, neteisėtai įgijo bei sandėlyje laikė labai didelį kiekį narkotinės medžiagos – kokaino. Nustatyta, kad buvo disponuojama daugiau nei 71 kg kokaino, turint tikslą jį realizuoti.
Tačiau užsienietis Kybartuose praleido tik kiek daugiau nei metus. Per tą laiką jis spėjo pagarsėti savo lipdiniais iš duonos ne tik savoje, bet ir kitose šalies įkalinimo įstaigose, buvo surengtos kelios jo sukurtų darbų parodos.
Ne taip suprato
Praėjusių metų balandžio 26 d. Marijampolės pataisos namai iš D. P. Murillo advokato gavo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartį. Ja buvo panaikintos Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžio dalys, kuriomis nuteistajam paskirta laisvės atėmimo bausmė. Nuteistojo advokatas reikalavo jo ginamąjį kuo greičiau paleisti, nes laikyti jį pataisos namuose nėra jokio pagrindo.
Tokį raštą gavę ir jį išnagrinėję pataisos namų pareigūnai Aukščiausiojo Teismo nutartyje nerado nurodymo, kad panaikinus nuosprendį reikėtų taikyti su laisvės atėmimu susijusią kardomąją priemonę. Priimdami sprendimą jie vadovavosi Teisėjų tarybos išaiškinimu. Jame nurodoma, jog panaikinus pirmos instancijos teismo nuosprendį, kuriuo nuteistajam paskirtas suėmimas, ir apeliacinės instancijos teismui priėmus sprendimą bylą grąžinti iš naujo nagrinėti teisme, nutartyje turi būti pasisakyta ir dėl kardomųjų priemonių taikymo. Priešingu atveju, kai sprendimas dėl kardomosios priemonės yra panaikintas, o nauja kardomoji priemonė nepaskirta, nuteistasis turi būti nedelsiant paleistas.
Taigi pataisos namų administracija ir atsakingi pareigūnai suskubo tvarkyti dokumentus, kad užsienietis kuo greičiau būtų išleistas į laisvę. Paleidimas nebuvo toks paprastas, nes dėl narkotikų kontrabandos sulaikytas Kolumbijos ir Olandijos pilietis neturėjo vizos būti mūsų šalyje. Taigi D. P. Murillo paleidimą reikėjo derinti su Migracijos tarnyba, taip pat ir su pasieniečiais.
Surado namuose
Taigi jau balandžio 29 d., sutvarkius paleidimo dokumentus, D. P. Murillo Migracijos tarnybos nurodymu buvo perduotas pasieniečiams. Šie turėjo pasirūpinti, kad svetimos šalies pilietis, neturintis dokumentų, suteikiančių teisę būti Lietuvoje, per 10 dienų paliktų šalį.
Iš pataisos namų užsienietį paėmęs vienas Kybartų užkardos pasieniečių jį nugabeno į Pagėgių pasienio rinktinės Vileikių pasienio užkardos laikino sulaikymo patalpas. Ten atvyko vertėja, buvo atliktos visos D. P. Murillo išvykimo iš Lietuvos procedūros ir balandžio 30 d., 12 val., užsieniečiui buvo leista išvykti iš šalies.
Labai nedaug trūko, kad skandalas nebūtų kilęs, mat Kybartų pataisos namų pareigūnai netrukus sužinojo neteisėtai paleidę kalinį. Tos pačios dienos popietę ant kojų jau buvo sukeltos visos tarnybos. Kolumbiečio ieškojo policija, pasienio tarnyba, oro uostai. Deja, pakankamai ryšių Lietuvoje turėjęs D. P. Murillo jau buvo spėjęs išvykti į namus.
Paskelbus tarptautinę paiešką D. P. Murillo birželio pradžioje buvo sulaikytas savo namuose, Olandijoje, tačiau jo grąžinimo į Lietuvą reikalai kiek užtruko.
Neseniai Apeliaciniam teismui atnaujinus narkotikų kontrabandos anglyje bylą užsienietis apklaustas nuotoliniu vaizdo konferencijos būdu.
Nuosprendį apskundė
Tačiau dėl neteisėto D. P. Murillo paleidimo buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Prieš teismą stojo paleidimo dokumentus tvarkę bei savo parašais juos patvirtinę tuometinis pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Rolandas Čiurlauskas bei Saugumo valdymo skyriaus vyresnioji specialistė Sandra Krocienė, šias pareigas iki įvykusio incidento ėjusi vos metus. Pareigūnai apkaltinti neatlikę tarnybinių pareigų.
Marijampolės apylinkės Vilkaviškio teismo rūmų teisėjas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, abu pareigūnus pripažino kaltais ir skyrė jiems pinigines baudas – direktoriaus pavaduotojui 5000 eurų, jo pavaldinei – 5250 eurų.
Ikiteisminį tyrimą organizavusi ir kontroliavusi, valstybinį kaltinimą teisme palaikiusi Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė Nomeda Urbonavičienė komentavo, kad tai pirma byla Lietuvoje, kai dėl tarnybinių pareigų neatlikimo kaltais pripažįstami pataisos namų pareigūnai už tai, kad iš įkalinimo įstaigos paleido ten kalintį asmenį. Prokurorė konstatavo, kad netinkamas, nusikalstamas pareigūnų aplaidumas padarė didelę neturtinę žalą Lietuvos valstybei, nes buvo nevykdomas teismo priimtas nuosprendis užsienietį laikyti suimtą.
Visgi abu pareigūnai, dėl kurių kaltės D. P. Murillo buvo neteisėtai išleistas į laisvę, įsitikinę, kad tarnybines pareigas atliko sąžiningai. Jie sprendimą priėmė ne savavališkai, o derindami su kitais, didesnę patirtį turinčiais kolegomis. Tuomet niekam neiškilo abejonių, kad nuteistąjį privalu paleisti. Marijampolės apylinkės Vilkaviškio teismo rūmų priimtą nuosprendį pareigūnai apskundė Kauno apygardos teismui. Byla bus pradėta nagrinėti jau šį mėnesį.