PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Gegužės 22 d. 11:45

Teismas baigė nagrinėti riaušių prie Seimo bylą, nuosprendį skelbs rugsėjį (papildyta)

Vilnius

2021 m. riaušės prie Seimo / Dainius Labutis/ELTA

Gytis PankūnasŠaltinis: ELTA.LT


363409

Vilniaus miesto apylinkės teismas ketvirtadienį baigė nagrinėti 2021 m. riaušių prie Seimo bylą. Nuosprendį teisėjų kolegija planuoja paskelbti rugsėjo mėnesį.

Kaip pranešė bylą nagrinėjusių teisėjų kolegijos narė Zina Vilnienė, teismo sprendimas byloje bus skelbiamas rugsėjo 22 d., 13 val.

Ši baudžiamoji byla Vilniaus miesto apylinkės teismui buvo perduota 2023 m. sausį, pradėta nagrinėti 2023 m. balandį.

A. G. Astrauskaitė: gyniau Konstituciją

Ketvirtadienį teisme buvo baigti klausyti kaltinamųjų, pasinaudojusių teise į paskutinį žodį, pasisakymai.

Viena iš kaltinamųjų byloje Adelina Sabaliauskaitė tvirtino neigianti savo kaltę dėl dalyvavimo riaušėse. Ji tvirtino prie Seimo rūmų tiesiog filmavusi ir transliavusi ten vykusius įvykius.

„Mano tikslas buvo filmuoti ir perduoti visuomenei teisingas ir objektyvias žinias. (...) Nepagrįstas mano kaltinimas, kad pasipriešinau pareigūnų reikalavimams“, – akcentavo A. Sabaliauskaitė.

Jos įsitikinimu, byloje yra daug prieštaravimų.

„Galima teigti, kad prokuratūra teisme aiškiai pasiklydo įrodymų rinkimo, pateikimo procese“, – pabrėžė A. Sabaliauskaitė.

Moteris prašė teismo ją išteisinti.

Kitas kaltinamasis Vidas Mickevičius tvirtino, kad 2021 m. rugpjūtį būdamas prie Seimo, savo veiksmų su kitais žmonėmis nederinęs.

„Neturėjau jokio susitarimo su kitais mitingos dalyviais. Iki mitingo dienos nė vieno mitinge dalyvavusio asmens nepažinojau“, – sakė V. Mickevičius.

Vyras pripažino į Seimo pusę metęs buteliuką su vandeniu, tačiau, anot kaltinamojo, buteliukas į nieką nepataikė.

Riaušėmis pasibaigusio mitingo organizatorė, kaltinamoji byloje Astra Genovaitė Astrauskaitė teisme pasakojo, kad protesą prie parlamento organizavo ji viena.

„Protestą organizavau viena, su nė vienu čia teisiamu žmogumi nesusitarusi“, – sakė kaltinamoji.

A. G. Astrauskaitė neslėpė nuostabos, kad yra siejama su riaušių organizavimu.

„Po 16 valandos manęs prie Seimo nebuvo“, – atkreipė dėmesį kaltinamoji.

Anksčiau prokurorai nurodė, kad mitingo prie parlamento organizatorė A. G. Astrauskaitė yra kaltinama raginusi žmonės įvykdyti karinį perversmą. Pati kaltinamoji, reaguodama į šiuos kaltinimus, tvirtino tik kvietusi žmones ginti savo teises, pasitelkusi metaforas.

„Gyniau gydytojus ir vaikus, gyniau sulaužytą Lietuvos Konstituciją“, – pabrėžė moteris.

A. G. Astrauskaitė prašė teismo ją išteisinti.

Kaltinimai pateikti 87 asmenims

ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką.

Valstybinį kaltinimą byloje palaikantys prokurorai paprašė teismo kaltais riaušių byloje pripažinti visus 87 kaltinamuosius. Du iš kaltinamųjų prokurorai prašė teismo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Daliai kaltinamųjų prokurorai prašė skirti laisvės atėmimo bausmes nuo 2 iki 4 metų, kai kuriems jų prašė bausmių vykdymą atidėti. Viso realias laisvės atėmimo bausmes nuo 2 iki 4 metų prokurorai siūlo skirti 33 kaltinamiesiems.

52 asmenims siūloma skirti laisvės atėmimo bausmes, jų vykdymą atidedant. Jiems taip pat prašoma skirti baudžiamojo poveikio priemonę – įmoką į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą nuo 2500 iki 5000 eurų, taip pat įpareigojimą bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu neišvykti už gyvenamosios vietos ribų ilgiau kaip 7 paroms be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo.

Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiais. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24 500 eurų sumai.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo bendrai 112 770 eurų sumai šioje byloje yra pareiškusios Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei Viešojo saugumo tarnyba (VST).

Prokurorai siūlo civilinius ieškinius tenkinti ir šias sumas priteisti iš kaltinamųjų.

Ikiteisminis tyrimas dėl riaušių pradėtas po 2021 m. rugpjūčio 10 d. įvykių prie parlamento. Tądien nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.

#RIAUŠĖS#SEIMAS#BYLA#TEISMAS