PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Vasario 25 d. 18:28

Teisėjų taryba apie tarėjus teismuose: rizika - priimti emocijomis paremtus sprendimus

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


73488

Pasirodžius informacijai dėl Vyriausybės inicijuotų Konstitucijos pataisų, kuriomis norima įtvirtinti teisėjų tarėjų institutą šalies teismuose, Teisėjų taryba akcentuoja, kad teismų bendruomenė niekada neprieštaravo tarėjų instituto steigimui, ragindama kalbėti apie tinkamą praktinį šio instituto veikimą.

„Diskusija apie teisėjų tarėjus teismuose vyksta turbūt jau daugiau nei dešimtmetį. Teisėjų bendruomenė niekada neprieštaravo tokiai institucijai teismuose. Mes dirbame vadovaudamiesi įstatymu, jei bus nustatyta, kad nagrinėjant bylas turės dalyvauti tarėjai, tikrai neprieštarausime ir dirbsime vadovaudamiesi šia nuostata“, - sako Teisėjų tarybos pirmininko pavaduotojas Ramūnas Gadliauskas Nacionalinės teismų administracijos atsiųstame komentare.

Dar 2016 m. gavusi prašymą pateikti išvadą Lietuvos Respublikos Vyriausybės rengtai tarėjų instituto koncepcijai, Teisėjų taryba pateikė savo pastabas ir pasiūlymus, atkreipdama dėmesį į tai, kaip svarbu teisiškai sureguliuoti ir aiškiai apibrėžti tarėjams keliamus reikalavimus, jų skyrimo tvarką ir kt.

R. Gadliauskas pabrėžė, kad visuomenės noras būti įtrauktiems į teisingumo vykdymo procesą suprantamas. Tačiau, pasak jo, „reikia nepamiršti, kad teisingumo vykdymo procesas bus sudėtingesnis, brangesnis ir ilgesnis, o tai veikiausiai gali sukelti pačios visuomenės nepasitenkinimą.„

Pasak R. Gadliausko, visuomenė tokiu atveju galėtų išvysti tariamus teismo užkulisius, tačiau kaip ji vertins teismo sprendimą, priimtą teisinio išsilavinimo neturinčių tarėjų ir prieštaraujantį teisėjo nuomonei?

„Labiausiai nerimą kelia tai, ar galimi bendražmogiški argumentai ir prielaidos nepaveiks teisėjo teisiškai motyvuoto sprendimo. Teisėjai profesionalai yra daug atsparesni emociniam poveikiui, visada į pirmą vietą iškelia įstatymų reikalavimus, procedūrų laikymąsi, tuo tarpu tarėjams gali būti sunkiau atsispirti išorės - politikų, žiniasklaidos ir pan. - įtakai ir iškils rizika priimti emocijomis bei neracionaliais argumentais paremtus sprendimus“, - teigė R. Gadliauskas.

ELTA