Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.ltŠaltinis: Tauragės rajono savivaldybė
Šių metų rudenį Skaudvilėje planuojama pasodinti apie 10 000 medžių, taip 2,9 ha pievą paverčiant mišku. Pasak Tauragės rajono savivaldybės mero Dovydo Kaminsko, planuojamas naujo miško įveisimas – reikšminga iniciatyva, prisidedanti prie globalių problemų sprendimo ir leidžianti Tauragei dar sparčiau siekti žalio ir aplinkai draugiško rajono vizijos.
„Didinti regiono miškingumą ir stiprinti regiono esamų miško masyvų potencialą, kad šis būtų ne mažesnis kaip 40 proc., yra mūsų savivaldybės strateginis tikslas.
Miškai – neatsiejama miškingo Tauragės regiono kraštovaizdžio dalis. Tačiau tuo pat metu tai – ypatingai svarbus įrankis, siekiant mažinti šiltnamio efektą sukeliančių CO2 dujų kiekį atmosferoje ir kuo efektyviau kovoti su klimato kaita. Miškai ne tik absorbuoja žmogaus veiklos išmetamą CO2, bet ir tampa prieglobsčiu gyvūnijai. Todėl džiaugiuosi, kad pasauliui susiduriant su masine miškų nykimo problema, užimame ne stebėtojų pozicijas, o veikiame ir kartu pasodinsime tūkstančius medžių“, – kalbėjo D. Kaminskas.
Juliaus Riepšo, ne pelno siekiančios organizacijos VšĮ „Myliu mišką“ vykdančiojo direktoriaus žodžiais, vidutinis lietuvis kasmet sugeneruoja apie 4,89 t CO2 – dujų, sukeliančių šiltnamio efektą ir darančių neigiamą įtaką tiek aplinkai, tiek ir žmogaus sveikatai. Vienas iš šiuo metu populiarių būdų tam neutralizuoti – miškų įveisimas ar atsodinimas.
„Naujo miško įveisimas – tai miško sodinimas žemėje, kurioje iki šiol jo nebuvo. Nors šiuo metu Lietuvoje turime 33,8 % miškų, šį skaičių galime padidinti dar labiau apsodindami medžiais naujas teritorijas. Vienai tonai CO2 absorbuoti lietuviškame miške (iki medžių brandos) vidutiniškai reikia pasodinti bent 5,4 medžių“, – skaičiuoja J. Riepšas.
Kaip pasakoja Skaudvilės seniūnas Gediminas Dinapas, naujam miškui pasirinkta Skaudvilės vieta – Ančios upės pakrantė miesto teritorijoje.
„Skaudvilė – nedidelis miestas, todėl čia gyvendami mes esame pripratę nuolat būti arčiau gamtos. Gavę pasiūlymą pasodinti naują mišką jį pasitikom labai teigiamai, juolab, kad turėjom tam puikiai tinkamą vietą – pačiame mieste, šalia Ančios ir miesto tvenkinio, kur iki šiol tebuvo pieva. Be to, mūsų miesto gyventojai labai bendruomeniški ir noriai susitelkia bendroms talkoms, todėl tikiu, kad spalio mėnesį naujas miškas sužaliuos ne vieno skaudviliečio ir tauragiškio pastangomis“, – teigė miesto seniūnas.
Kviečia prisidėti kiekvieną
Nors tūkstantinis miškasodis Skaudvilėje planuojamas rudenį, pasiruošiamieji darbai jau vyksta – šiuo metu renkamos lėšos reikiamam kiekiui sodinukų įsigyti.
Prisidėti prie kilnaus ir žalio tikslo raginami visi Tauragės rajono gyventojai – žmonės ir verslai kviečiami jau šiandien įsigyti norimą kiekį sodinukų, taip skiriant paramą naujo miško įveisimui. Tai padaryti galima apsilankius www.myliumiska.lt/ pasodink svetainėje ir įsigijus norimą kiekį – vieną, du, dešimt ar net šimtą – medelių. Kad parama būtų skirta tvarios Tauragės projektui Skaudvilėje, būtina tai pažymėti medelių įsigijimo metu. Visi nurodžiusieji savo asmens vardą ir pavardę ar juridinio asmens pavadinimą bus skelbiami myliumiska.lt ir taurage.lt svetainėse. Gyventojai medelius gali pirkti iki rugsėjo 30 dienos.
Organizatorių teigimu, būsimo miško teritorijoje bus sodinamos vietinės medžių rūšys, parinktos atsižvelgiant į vietą bei dirvožemį. Planuojama, kad Skaudvilėje sužaliuos įvairių rūšių medžiai, kurie ilgainiui formuos bioįvairovę ir absorbuos didelį kiekį CO2. Naujai įveistu mišku dar 8 metus rūpinsis ir visus reikalingus priežiūros darbus atliks VšĮ „Myliu mišką“ rangovai.
Kaip pastebi Skaistė Paišytė, VšĮ „Myliu mišką“ projektų vadovė, jau ne vienerius metus prie miškų sodinimo iniciatyvų noriai jungiasi ne tik pavieniai gyventojai, bet ir įmonės. Miškasodis – tai galimybė verslui nors ir nedidele apimtimi mažinti neigiamą savo veiklos įtaką aplinkai, o kartu ir įtraukti darbuotojus bei jų šeimas į smagią ir pozityvią veiklą.
„Labai džiaugiamės, kad Lietuvos miškingumas rūpi rajonų ir miestų savivaldoms. Tauragė – neeilinis pavyzdys, kaip iškelti tikslai popieriuje vos per porą metų virsta realybe. Todėl kviečiame kiekvieną gyventoją ir vietos verslą tapti kilnaus tikslo dalimi“, – ragino S. Paišytė.
Surinkus reikiamas lėšas medelių įsigijimui, gyventojai bus kviečiami į miško sodinimo akciją Skaudvilėje, kuri planuojama spalio 2 dieną. Daugiau informacijos bus pasidalinta artėjant renginio dienai.