Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.
Violeta KaraliūnaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Migruojantys paukščiai į Tauragę atnešė Europoje plintantį itin užkrečiamą paukščių gripą. Specialistų teigimu, tokio ligos protrūkio Tauragės rajone dar nebuvo. Gyventojai raginami imtis papildomų apsaugos priemonių ir naminius paukščius girdyti tik vandentiekio ar nuosavo gręžinio vandeniu.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Tauragės departamento specialistai praėjusią savaitę sulaukė dviejų rajono gyventojų pranešimų apie staiga gaištančius naminius paukščius.
Pirmasis pranešimas gautas savaitės pradžioje. Prieš kelias dienas vištas pirkęs Baltrušaičių kaimo gyventojas pastebėjo, kad paukščiai tapo vangūs, nelesa ir negeria. Netrukus vištoms pamėlo skiauterės, ištino kaklai ir jos viena po kitos pradėjo gaišti. VMVT specialistai paimtas gaišenas išsiuntė tyrimui ir penktadienio pavakarę jau sulaukė patvirtinimo – Baltrušaičiuose pirmasis rajone paukščių gripo atvejis. Paukščius Tauragės rajono gyventojas pirko iš Jurbarke gyvenančio ūkininko. Iš to paties ūkio Jurbarke pirktos vištos nugaišo ir Raseiniuose.
Dar vienas pranešimas gautas ketvirtadienį. Joniškės sodų gyventoja Dalia informavo, jog staiga pradėjo gaišti prieš keletą mėnesių pirktos vištos. Moters teigimu, pirmuosius sergančius paukščius ji pastebėjo savaitės pradžioje.
– Ketvirtadienį apžiūrėjusi dar vieną sergančią vištą pamačiau, kad mėlynuoja jos skiauterė. Iš niekur nieko paukščiai pradėjo gaišti. Buvau skaičiusi, kad prasideda paukščių gripas, išsigandau, kad jie užsikrėtę, – sakė tauragiškė. Moteris pasakojo, kad pažeisti ir gaištančių paukščių viduriai. Pasak skaitytojos, itin didelės vištų kepenys, neįprastai atrodo ir kiti vidaus organai.
– Jei tikrai pasitvirtins liga, reikės išpjauti visus paukščius. Nežinau, ar galiu valgyti tų vištų mėsą. Gal ir kiaušiniai netinkami? O ką daryti kaimynams, kurie irgi vištas laiko? Iš kur liga galėjo atkeliauti, niekaip nesuprantu, – sakė Dalia.
Virusas ir vandenyje, ir ant batų
VMVT Tauragės departamento patarėja Aušra Stumbrienė informavo, jog naminius paukščius dažniausiai užkrečia į Lietuvą iš kitų šalių grįžę laukiniai paukščiai. Šiemet tarnyba gavo pranešimus apie 3 rajone nugaišusias gulbes, bet paukščių gripas, ištyrus gaišenas, nenustatytas.
– Tauragę pasiekęs paukščių gripas yra didelio patogeniškumo. Tai reiškia, jog užsikrėtus vienam paukščiui, išgaišta visi kartu gyvenantys paukščiai: vištos, antys, kalakutai. Ūkyje Baltrušaičiuose nuo gripo nugaišo 50 paukščių. Dažniausiai paukščiai užsikrečia gerdami vandenį iš atvirų telkinių, kuriuose gali nutūpti laukiniai paukščiai. Būtent Joniškės soduose gyvenančios tauragiškės kaimynystėje yra toks telkinys iš kurio gėrė susirgusios vištos. Apklausti kaimynai taip pat patvirtino telkinyje matę ir laukinius paukščius. Virusas yra perduodamas ir per pašarus, jį į tvartą gali atnešti pats šeimininkas ant savo batų, – informavo VMVT Tauragės departamento atstovė. Ji tik nuramino, kad žmonėms ši liga nepersiduoda, termiškai apdorotus kiaušinius ir mėsą valgyti galima. Ar paukščiu gripu užsikrėtė ir Joniškės soduose gaištančios vištos – paaiškės netrukus.
Būtina žinoti
Specialistai prašo tauragiškių neslėpti jei jų ūkyje prasidėjo ligos protrūkis. Perkant paukščius būtina turėti tai įrodančius dokumentus. Visi pardavėjai privalo pirkėjams duoti kvitą ar važtaraščio kopiją. Ją būtina išsaugoti. Pagal turimus dokumentus bus įmanoma greičiau atsekti ligos židinius ir sustabdyti plitimą.
– Ūkiuose, kuriuose jau nustatytas didelio patogeniškumo virusas, bus utilizuojami visi paukščiai, vykdoma dezinfekcija. Šeimininkams mažiausiai mėnesiui bus uždrausta laikyti bet kokius paukščius, – informavo VMVT specialistė. Vykdant ligos prevenciją, 3 ir 10 kilometrų spinduliu nuo užkrėsto ūkio, bus nustatytos priežiūros zonos. Šiuo metu naminius paukščius auginantys tauragiškiai turi imtis papildomų atsargumo priemonių, neįsileisti į ūkius pašalinių žmonių, paukščius girdyti tik vandentiekio ar nuosavo gręžinio vandeniu.