PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugsėjo 20 d. 15:30

Tarybos nario akibrokštas – primityvu ir kvaila

Šiauliai

Nusispjauti. „Etaplius“ susisiekė ir su pačia Birute. Palangiškė nedaugžodžiavo, tačiau prasitarė, kad į pašaipius juokelius, liečiančius ją ir P. Gražulį, nebereaguoja: „Žinokite, man jau nusispjauti. Yra gyvenime rimtesnių problemų nei nuotrauka.“

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


53115

Praėjusią savaitę feisbuką apskriejo viešai rodomos Šiaulių miesto tarybos nario, socialdemokrato Gedemino Vyšniausko fotografijos: patenkintas plačiai šypsosi Palangoje, apsikabinęs susikausčiusią moterį. Ne niekam nežinomą moterį, o daug skausmo pastaruoju metu patiriančią, nuo Seimo nario Petro Gražulio dukters susilaukusią palangiškę. „Su Petro Birute! Žmonės sakė, kad aš gražesnis...“ – toks nuotrauką lydintis prierašas, matyt, socialdemokratui pasirodė labai šmaikštus. „Primityvu ir kvaila“, – tokių replikų Šiaulių politikui negaili nei politikų įvaizdžio formuotojai, nei žmogaus teisių gynėjai.

Politikas įžvelgia specialų straipsnio užsakymą

Kai Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys G. Vyšniauskas feisbuko paskyroje pasidalijo „šmaikščiu“ įrašu, pasipylė „draugų“ komentarų. Akivaizdu, jog rugsėjo 14-ąją socialinėje erdvėje paskelbtą politiko mintį ne visi suprato vienodai.

„Oi, gausi nuo Gražulio“, „Už Birutę gražesnis? Peršiesi Petrui?“, „Gal palikit žmogų ramybėje, ar jūs norit tapti įžymybe?“, „Politikai – jau davatkos palikę“, „Žiūrėk, Gedeminai, neprisidirbk, o teks ašarot kaip Gražuliui!“, „Nebijai prisidirbti?“ – tokie komentarai lydėjo minėtą įrašą.

O bijoti G. Vyšniauskas sako visiškai neturintis ko. Šis įrašas, anot politiko, neturi jokios paslėptos minties, ir iš viso – jokios minties.

Televizijoje išgarsėjusi moteris esą pardavė jam žuvies, maloniai su juo pasišnekučiavo ir nusifotografavo. „Be jokios prievartos!“ – pabrėžė G. Vyšniauskas.

Politikas, sulaukęs žurnalistų skambučio, švelniai tariant, susinepatogino. G. Vyšniausko manymu, tokios temos būna specialiai užsakytos, mat nieko čia tokio, apie ką būtų galima diskutuoti.

grazulis11111.jpg

„Baikite, jokios čia patyčios. Jeigu su jumis nusifotografuočiau, tai irgi būtų patyčios? Ką jūs norite įžvelgti? Tai negi dabar dėl kiekvienos nuotraukos reikės teisintis, kurią į feisbuką įdėjau? Pasižiūrėkite kitų feisbukus. Kodėl jūs tik mano matote? Ar čia dabar koks nors užsakymas?“ – klausimų laviną žurnalistams pažėrė G. Vyšniauskas.

Tarybos narys net keletą kartų pabrėžė, kad nepelnyto dėmesio sulaukęs įrašas nereiškia nieko blogo: „Tikrai be jokių poteksčių, nuoširdžiai, va, pasikalbėjome. Na, kažkaip. Tas žmogus per visas televizijas nuskambėjo. Tiktai tiek. Ir viskas. Daugiau nieko.“

G. Vyšniausko teiravomės, ar gavo leidimą iš palangiškės nuotraukas skelbti internete. Klausimas, panašu, užtraukė politiko rūstybę.

„Jėtus, neturiu aš dabar jums teisintis ir aiškintis, ką mes su ta moterimi kalbėjome ir apie ką šnekėjome. Aš jums turiu viską žodis į žodį atsakyti? Jūs norite padaryti burbulą iš nieko“, – atkirto Tarybos narys, be atsisveikinimo padėjęs telefono ragelį.

9.jpg

„Nei gražu, nei šaunu, nei kilnu“

Aušrinė Marija Pavilionienė, profesorė, habilituota daktarė, Lietuvos politinė bei visuomenės veikėja, žmogaus teisių aktyvistė:

– Kai žmonės naudojasi situacija pasipuikuoti ir tapti žinomi – na, nežinau... Man viskas atrodo primityvu ir kvaila, atvirai pasakius. Man ši situacija truputį pigokai atrodo. Mergina, žinoma, kovoja už savo teises, savo vaiko teises...

Panašu, kad politikas naudojasi kiekviena gyvenimiška situacija, kad taptų žinomesnis. Net nesuprantama, kodėl ta mergina sutiko su juo fotografuotis. Pigu ir prasta.

Šiaip ar taip – mergina patyrė traumą, su ja pasielgta neteisingai ir dabar naudoti šią situaciją, kad tave pamatytų kažkas šalia Petro buvusios moters, ar kaip ten, – pigu ir žema, labai provincialu.

Žiūrint iš Vilniaus „bokštų“, susireikšminti su mergina, kuri patyrė daug skausmo ir pažeminimo, tikrai nėra nei gražu, nei šaunu, nei kilnu.

mindaugas-lapinskas-398033-n.jpg

„Sunku darbo dienomis atrodyti rimtam, kai savaitgaliais tokius neskoningus pokštus skaldai“

Mindaugas Lapinskas, politinių kampanijų strategas:

– Žinoma, tam, kad galėtum prognozuoti tokių nuotraukų efektą, reikia įsivaizduoti bendrą rinkimų kampaniją. Ar ji tokia viena, ar žmogus po Lietuvą važinėja ir su moterimis fotografuojasi? Ar moka už nuotraukų sklaidą? Kam tokia žinutė skirta – vyrams ar moterims, jaunoms ar vyresnėms? Čia asmeniniam naudojimui, „bajeris“ draugams ar platesniam ratui – visiems miesto gyventojams?

Bet jei rimtai – tai atrodo ne itin socialdemokratiška. Tos merginos istorija nuskambėjo per visą Lietuvą ir ji nėra pati linksmiausia. O čia politikas fotografuojasi ir nesuprasi – pokštauja ar ne.

Antra, pati nuotraukos kompozicija pateisina blogiausius moterų teisių gynėjų košmarus. Taip Afrikoje liūtas, nučiupęs antilopę, pozuoja. Mergina užsidariusi, susikausčiusi, o vyras ją pritraukęs prie savęs. Neva moteris be teisių, ji būtų niekas, jei ne vyras – globėjas.

Trečia, familiarus tonas. Birutė, Petras – lyg būtų jo pažįstami, lyg komiksų herojai. Sunku darbo dienomis atrodyti rimtam, kai savaitgaliais tokius neskoningus pokštus skaldai.

Rinkėjai nori, kad kandidatai dirbtų jiems. Gal ir šiek tiek naiviai, bet piliečiai nori, kad apie valstybės ar miesto reikalus politikai galvotų 24/7. Todėl kandidatas, koks šaunus jis (ar vis dažniau ji) bebūtų – neturėtų puikuotis ir džiaugtis savimi.

Ypač keistai atrodo, kai „aš gražesnis“ sako vyras – jei toks ir jautiesi, tegu tokią išvadą padaro žiūrėtojas.

Apibendrinant: yra tokia rinkimų strategija būti artimam, pokštauti ir būti „su liaudimi“. Kita – siūlyti, kaip tvarkyti miestą, rodyti, kokiomis vertybėmis remdamasis gyveni.

Turbūt visokių reikia, bet žmonės gali sau tyliai pasisakyti, kurių žmonių valdžioje nori labiau.

vs-1mb.jpg

„Matome akivaizdų kultūrinį seksizmą“

Prof. dr. Virginija Šidlauskienė, Šiaulių universiteto Lyčių studijų centro vadovė:

– Pirmiausia G. Vyšniauskas yra Socialdemokratų partijos narys ir partijos atstovas Šiaulių miesto taryboje, todėl šio pobūdžio etiniai klausimai turėtų būti sprendžiami LSDP Etikos komisijoje.

Politiko elgesys neetiškas ir demonstruoja politiko kultūrinį lygį. Kitaip sakant, matome akivaizdų kultūrinį seksizmą. Patyčios persikėlė į politinės ir socialinės komunikacijos erdvę, kai G. Vyšniauskas nori būti „kietas“, nes rinkimai artėja, o dėmesio šis vyras labai stokoja?

Birutė – labai graži moteris ir turėtų pasiteirauti, ar leido Tarybos nariui platinti šią fotografiją viešojoje erdvėje. Ar nepažeistas asmens duomenų apsaugos reglamentas?

Pajuokos objektas – Šiaulių miesto tarybos narys G. Vyšniauskas (LSDP). Viešai reikštis niekam neuždrausta, bet pažeidinėti etines ir teisines normas nerekomenduotina.