PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Balandžio 15 d. 10:50

Tartasi, kaip geriau teikti paslaugas asmenims su psichikos ir intelekto negalia

Kėdainiai

Kėdainių rajono savivaldybės nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Kėdainių rajono savivaldybė


356195

Balandžio 10 d. Kėdainių rajono savivaldybėje vyko pirmasis projekto „Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų Sostinės regione, Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione“, Kauno regiono atvejo vadybininkų darbui su psichikos ir (ar) intelekto negalia susitikimas.

Susitikime dalyvavo Kėdainių rajono savivaldybės vicemerė Danutė Mykolaitienė, laikinai einanti Socialinės paramos skyriaus vedėjo pareigas Gintarė Vainauskienė, Kėdainių rajono savivaldybės asmenų su negalia reikalų koordinatorė Daiva Čižinauskienė, savivaldybės atvejo vadybininkė darbui su psichikos ir (ar) intelekto negalią turinčiais asmenimis Jolanta Sinickienė, Kauno regiono tinklaveikos specialistė V. Lukamskienė.

Pagrindinis susitikimo tikslas buvo apžvelgti pirmųjų projekto metų rezultatus Kauno regione, pristatyti 2025 m. pirmo ketvirčio pasiekimus bei pasidalinti patirtimis ir iššūkiais siekiant tobulinti paslaugas asmenims su psichikos ir (ar) intelekto negalia. Atvejo vadyba − dinamiškas ir bendradarbiavimu grįstas procesas, kuriame atvejo vadybininkas, dirbdamas su individualių poreikių turinčiais asmenimis, vertina, planuoja, organizuoja ir koordinuoja paslaugų, reikalingų asmens poreikių tenkinimui, įgyvendinimą. Atvejo vadybininkai, atsižvelgdami į asmens individualius poreikius, teikia palydėjimo, informavimo, konsultavimo ir atstovavimo paslaugas asmeniui gaunant skirtingų sektorių paslaugas.

Tinklaveikos specialistė V. Lukamskienė pristatė 2024 metų projekto rezultatus Kauno regione. Pranešime teigiama, kad Kauno regione per visą Pertvarkos projekto vykdymo laiką (iki 2029 metų) atvejo vadybos paslaugas gaus 210 asmenų su intelekto ir / ar psichosocialine negalia. 2025 m. sausio mėn. duomenimis, 2025 metų pradžioje paslaugas jau gavo 199 asmenys su intelekto ir / ar psichosocialine negalia, dar 25 atvejai yra inicijuoti. Atvejo vadybos paslaugas teikia 14 atvejo vadybininkų.

Kėdainių rajono savivaldybės atvejo vadybininkė J. Sinickienė, pristatydama veiklos rezultatus, pateikė informaciją, kad 2024 m. pabaigoje savivaldybėje paslaugas buvo teikiamos 6 asmenims su intelekto ir / ar psichikos negalia, o 2025 m. I ketvirtį jau 16 asmenų.

Tarpininkavimas, palydėjimas, informavimas – tai pagrindinės paslaugos, kurios buvo teikiamos asmenims. Pagalba tvarkantis su skolomis už komunalinius mokesčius, skolomis antstoliams ir pan. Pagalba registruojantis ir palydėjimas į sveikatos priežiūros įstaigas, Migracijos departamento Kėdainių skyrių, Asmens su negalia teisių agentūrą dokumentų keitimui, „Sodrą“, Mokesčių inspekciją, priminimai apie vizitus ir t. t.. Vienam jaunuoliui pradėtos teikti socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugos, kita paslaugos gavėja Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre siekia įgyti slaugytojo padėjėjo kvalifikaciją.

Įvertinus asmeniui reikalingos pagalbos būtinybę, kreipiamasi į Kėdainių bendruomenės centrą dėl socialinių paslaugų poreikio įvertinimo. Iš Užimtumo tarnybos, Kėdainių samariečių, Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos, Socialinės paramos skyriaus, rajono seniūnijų, sveikatos priežiūros įstaigų specialistų informacija apie atvejo vadybos paslaugą pasiekia tiek asmenis, kuriems tokia paslauga reikalinga, tiek atvejo vadybininką. Žinoma, ne visi iš karto priima siūlomą paslaugą, kuri, beje, yra nemokama. Tačiau apie ją žinodami, gali bet kada kreiptis.

Taikant atvejo vadybos modelį, siekiama skatinti psichikos ir (ar) intelekto negalią turinčių asmenų savarankišką gyvenimą ir dalyvavimą bendruomenėje; skatinti alternatyvių institucinei globai paslaugų plėtrą bendruomenėje siekiant prevencijos patekimui į stacionarias socialines globos įstaigas; mažinti artimųjų, globojančių ir (ar) prižiūrinčių asmenis, turinčius psichikos ir (ar) intelekto negalią, patiriamą psichologinę, emocinę, fizinę naštą rūpinantis negalią turinčiuoju; užtikrinti valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų ir (ar) organizacijų, teikiančių socialines, sveikatos priežiūros, teisines, švietimo ir kitas paslaugas, reikalingas asmenų individualių poreikių tenkinimui, veiklos koordinavimą ir skatinti jų bendradarbiavimą.

#KĖDAINIAI#NEGALIA#PASITARIMAS