PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Gegužės 6 d. 10:07

Tarp „Sengirės fondo“ ambasadorių – būrys žinomų meno ir kultūros pasaulio atstovų

Lietuva

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


129039

„Sengirės fondas", kurio įkūrimą įkvėpė filmo „Sengirė" sėkmė, jau spėjo susilaukti palaikymo iš žinomų meno ir kultūros pasaulio veidų, tokių kaip atlikėjas Andrius Mamontovas, dainininkė Jurga Šeduikytė, Venecijos bienalėje sužibėjusios lietuvės R. Barzdžiukaitė, V. Grainytė ir L. Lapelytė. Šį ketvirtadienį vyks fondą visuomenei pristatantis virtualus renginys.

Dokumentinis filmas „Sengirė" (2017) ne tik leido iš arti išvysti senąsias girias, bet ir atskleidė, kokia pažeidžiama yra dabartinė Lietuvos miškų būklė. Tai paskatino filmo režisierių – Mindaugą Survilą – kartu su komanda įkurti „Sengirės fondą", sieksiantį išsaugoti retą Lietuvos gamtos paveldą, nykstančią gyvūniją. Nors oficialus iniciatyvos pristatymas publikai dar neįvyko, idėja jau turi tvirtą užnugarį: ambasadorių sąraše rikiuojasi tokie žinomi veidai kaip A. Mamontovas, J. Šeduikytė, teatro režisierius G. Varnas, Venecijos bienalėje triumfavusios menininkės R. Barzdžiukaitė, V. Grainytė ir L. Lapelytė.

Gegužės 7 dieną, ketvirtadienį, socialiniame tinkle „Facebook" įvyks virtuali „Sengirės fondo" atidarymo šventė. Renginyje dalyvaus fondo steigėjai, biologų komanda bei pirmieji idėjos ambasadoriai, žiūrovai bus kviečiami aktyviai dalyvauti tiesioginėje diskusijoje, užduoti jiems rūpimus klausimus apie gamtą ar fondo veiklą. Tai – pirmasis fondo pristatymas visuomenei, tačiau, anot M. Survilos, projektas susilaukė didelio visuomenės dėmesio dar prieš oficialų veiklos startą.

„Didelės idėjos, nerezonuojančios su visuomenės vertybėmis turi mažai šansų tapti realybe. Tad išties smagu matyti, jog turime daug sąmoningų, gamtai neabejingų žmonių, kurie palaiko mūsų projektą", teigė M. Survila. „Tikime, jog gamta turėtų priklausyti gamtai, o tai, jog spėjome suburti tokį platų ratą bendraminčių, rodo, jog esame ne vieni lydimi šios vizijos."

„Sengirės fondo" atidarymo renginį sudarys dvi dalys. Pirmosios dalies metu bus nagrinėjama sengirės samprata, kodėl ir kokios grėsmės kyla šioms vietovėms, kokią įtaką jų raidai turėjo žmogaus veikla. Botanikas ir gamtos mokslų daktaras Mindaugas Lapelė, fondo įkūrėjas ir dokumentinio filmo "Sengirė" kūrėjas Mindaugas Survila, biologas Ainis Pivoras pasakos apie tai, kuo sengirės yra ypatingos ir apie tai, ką jiems asmeniškai reiškia miškas.

Antrojoje dalyje bus pasakojama, kaip gimė fondo idėja, projekto komanda pristatys savo viziją, kaip galima išsaugoti lietuviškas sengires bei neprarasti nykstančios šių girių gyvūnijos.

„Savaime augti miškams šiuo metu leidžiama tik gamtiniuose rezervatuose, kurie užima tik 0,4% šalies teritorijos. Visos kitos erdvės, vienaip ar kitaip, neapsieina be žmogaus trigrašio", teigė M. Lapelė. „Senieji miškai – tai šventovės, saugančios unikalią floros ir faunos simbiozę. Dabartinis sujudimas siekiant juos išsaugoti yra tarsi lakmuso popierėlis, rodantis, kad pavargę nuo kasdienio šurmulio vis dažniau atsigręžiame į gamtą, ieškome joje prieglobsčio. „Sengirės fondas" – tai precedentas išsaugoti šią ramybės oazę, kuri kartu yra ir mūsų lietuviškojo identiteto dalis", samprotavo mokslininkas.

„Sengirės fondo" surinktos lėšos bus skirtos miško plotų pirkimui ir išsaugojimui. Šiuo metu yra surinkta beveik 64 000 tūkst. eurų. Pirmąjį miško sklypą, tapsiantį sengire, fondo įkūrėjai ketina įsigyti jau šių metų rugsėjį, o vėliau lankytojai bus kviečiami pažinti šiuos senuosius miškus iš arti. Nuo birželio mėnesio idėjos autoriai taip pat ketina organizuoti įvairias edukacines veiklas, prisidėti prie visuomenės švietimo gamtosaugos klausimais.

„Sengirės fondo" virtualus atidarymo renginys bus vienas pirmųjų oficialių žingsnių kviečiant visuomenę domėtis fondo veikla. Į šventę, kurią bus galima stebėti gyvai socialiniame tinkle „Facebook", kviečiami visi gamtai neabejingi žmonės, norintys prisidėti prie iniciatyvos bei susipažinti su fondo veikla.

Daugiau informacijos apie fondą galite rasti puslapyjewww.sengiresfondas.lt

APIE SENGIRĖS FONDĄ

„Sengirės fondas" įsteigtas po filmo „Sengirė" premjeros Lietuvoje, kuri įvyko 2018 m. kovą, tarptautinio „Kino pavasario" festivalio metu. Daugybę nacionalinių bei tarptautinių apdovanojimų pelnęs dokumentinis filmas Lietuvoje pritraukė rekordinį 67 tūkstančių žiūrovų skaičių, buvo apdovanotas dvejomis „Sidabrinėmis gervėmis", rodomas 30 valstybių ir virš 50 tarptautinių festivalių. Pusė seansuose surinktų lėšų skirta „Sengirės fondui" - išsaugoti dokumentikoje pristatytas senąsias Lietuvos girias kaip prieglobstį nykstančioms gyvūnų ir augalų rūšims.