PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Balandžio 21 d. 15:39

Tarp labiausiai įsirėžusių popiežiaus citatų: Dievas atleidžia visada, žmonės kartais, gamta – niekada

Pasaulis

Popiežius Pranciškus / Scanpix

Rasa StrimaitytėŠaltinis: ELTA


357252

Velykų pirmadienį miręs popiežius Pranciškus, be kita ko, garsėjo savo atvirumu ir sąmojingumu. Kartais jo žodžiai nustebindavo, kartais sukeldavo prieštaravimų.

Agentūra dpa pateikia labiausiai įsirėžusias pontifiko citatas:

„Broliai ir seserys. Labas vakaras. Jūs žinote, kad konklavos pareiga buvo duoti vyskupą Romai. Ir, atrodo, kad mano broliai kardinolai jį surado kone pasaulio pakrašty“. (Pirmasis jo pasirodymas po išrinkimo popiežiumi šv. Petro bazilikos balkone 2013 m. kovo 13 d.)

„Noriu neturtingos bažnyčios ir bažnyčios neturtingiems“. (Audiencija Vatikane 2013 m. kovas)

„Ne, aš nenorėjau tapti popiežiumi. Žmogus, kuris nori tapti popiežiumi, nemyli savęs“. (2013 m. birželį atsakinėdamas į jėzuitų studentų klausimus Vatikane)

„Jei žmogus yra homoseksualus, ir jis ieško Viešpaties bei rodo gerą valią, kas aš toks, kad tai smerkčiau“. (2013 m. liepą grįžtant iš kelionės Brazilijoje)

„Mes pripratome prie kito žmogaus kančios. Ji mūsų neveikia. Ji mūsų nedomina. Tai ne mūsų reikalas. (...) Abejingumo globalizacija atėmė iš mūsų gebėjimą verkti“. (2013 m. liepą per pamokslą Italijos Viduržemio jūros Lampedūzos saloje, į kurią plūdo pabėgėliai)

„Kurija, kuri nekritikuoja savęs, kuri netobulėja, kuri nesiekia būti geresnė, yra ligotas kūnas (2013 m. gruodį kalėdinėje kalboje Romos kurijoje Vatikane)

„Dievas atleidžia visada, žmonės kartais, gamta – niekada. Turime rūpintis gamta, kad ji neatsakytų sunaikinimu“. (2014 m. lapkritį JT maisto konferencijoje Romoje)

„Vaikydamiesi įmantrybių, švaistome Dievo duotas dovanas. Eikvojame savo pinigus žaidimams ir gėrimams. Ir kreipiame dėmesį tik į save“ (2015 m. sausį baigiamajame pamoksle per viešnagę Filipinuose)

„Kai kurie žmonės mano – atsiprašau už išsireiškimą, kad geri katalikai turi daugintis kaip triušiai“. (2015 m. sausį grįžtant iš Filipinų)

„Vartojimo, švaistymo ir aplinkos pokyčių ritmas taip peržengė planetos galimybes, kad dabartinis gyvenimo būdas gali baigtis tik katastrofa“ (2015 m. birželį paskelbtoje enciklikoje „Laudato si“)

„Svajoju apie Europą, apie kurią nebūtų galima pasakyti, kad kova už žmogaus teises buvo paskutinėje jos vizijų vietoje“. (2016 m. per Karolio premijos įteikimą)

„Ši tragedija, šis genocidas, deja, pradėjo liūdną siaubingų praėjusio šimtmečio katastrofų, vykusių dėl rasistinių, ideologinių ar religinių motyvų, sąrašą“. (2016 m. susitikime su Armėnijos prezidentu Seržu Sergsianu Jerevane – kalbėjo apie armėnų žudynes Osmanų imperijoje per Pirmąjį pasaulinį karą)

„Daryti reformas Romoje – tai tas pats, kas dantų šepetėliu valyti Egipto sfinksą“. (2017 m. gruodį kalėdinėje kalboje Romos kurijoje Vatikane)

„Taip negalima elgtis. Negalima žudyti žmogaus, net jei jis mažas. Tai lyg kreiptis į samdomą žudiką, kad išspręstum problemą“. (2018 m. spalį per visuotine audienciją Romoje apie abortus)

„Šioje vietoje norėčiau aiškiai pabrėžti: jei Bažnyčioje bus atskleistas bent vienas piktnaudžiavimo atvejis – o tai jau savaime yra bjaurastis, šis atvejis bus nagrinėjamas labai rimtai“. (2019 m. vasario mėn. kalboje Vatikane vykusiame aukščiausiojo lygio susitikime nepilnamečių apsaugos tema)

„Niekada nebus tikros taikos, jei nesugebėsime sukuti teisingesnės ekonominės sistemos“. (2019 m. gruodį sausio 1 d. Tarptautinės taikos dienos proga)

„Abortas yra daugiau nei problema. Tai žmogžudystė“. (2021 m. rugsėjį grįžtant iš Slovakijos)

„Esu čia, jog pasakyčiau jums, kad esu arti jūsų. Esu čia, kad pamatyčiau jūsų veidus ir pažiūrėčiau jums į akis. Akis, kupinas baimės ir vilties. Akis, kurios matė smurtą ir skurdą. Akis, paraudusias nuo ašarų“. (2021 m. gruodį migrantams Graikijos Lesbo saloje)

„Gyvenam sienų ir spygliuotos vielos epochoje“. (2021 m. gruodį apie daugelio šalių elgesį su migrantais)

„Laukia sunkūs laikai žmonijai kuri yra dideliame pavojuje“. (2022 m. spalį per audienciją Vatikane)

„Jaučiame tiek daug dėkingumo savo širdyse: dėkingumą Dievui, kad davė jį Bažnyčiai ir pasauliui; dėkingumą jam už visa, ką jis padarė gero, ir pirmiausia už jo tikėjimo ir maldos liudijimą, ypač – šiais paskutiniais metais, kai jis gyveno atsiskyręs“. (2023 m. sausį apie popiežiaus emerito Benedikto XVI mirtį)

„Esu gyvas“. (2023 m. po operacijos išvykdamas iš Romos ligoninės)

„Pirmyn, su džiaugsmu!“ (2023 m. spalį po Pasaulinio sinodo posėdžio, žvelgiant į 2024 m. sinodą)

„Kaip matote, esu gyvas“. (2023 m. lapkritį per visuotinę audienciją po dėl bronchito atšauktos kelionės į Dubajų)

„Pasaulis turi atsigręžti į motinas ir moteris, kad rastų taiką, išsivaduotų iš smurto ir neapykantos spiralės ir vėl atgautų žmogišką žvilgsnį ir matančią širdį“. (2024 m. sausio mėn. per mišias Šv. Petro bazilikoje Vatikane, skirtas Švenčiausiosios Mergelės Marijos šventei)

„Jei matai, kad esi nugalėtas, kad reikalai nesiklosto gerai, reikia turėti drąsos derėtis“. (2024 m. kovo mėn. interviu Šveicarijos televizijai apie karą Ukrainoje)

„Taika niekada nepasiekiama ginklais. Taika pasiekiama ištiesiant rankas ir atveriant širdis“. (2024 m. kovo mėn. per tradicinę velykinę kalbą Šventojo Petro aikštėje apie karą Gazos ruože)

„Aplinkos naikinimas yra Dievo įžeidimas. Nuodėmė, kuri ne tik asmeninė, bet ir struktūrinė. Nuodėmė, kelianti didžiulį pavojų visiems žmonėms, ypač silpniausiems iš mūsų, ir grasinanti sukelti kartų konfliktą“. (2024 m. gegužės mėn. žinutėje COP28 pasaulio klimato kaitos aukščiausiojo lygio susitikime)

„Abejingumas yra demokratijos vėžys“. (2024 m. liepą apie demokratijos būklę)

"Kad iš tikrųjų gyventum, negali sėdėti vietoje. Gyventi visada reiškia judėti, keliauti, svajoti, planuoti, būti atviram ateičiai“. (2024 m. spalio mėn. per pamokslą Šv. Petro bazilikoje)

#POPIEŽIUS#VATIKANAS#MIRTIS