Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius inicijavo susitikimą su Kėdainių rajone įsikūrusia priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomene VŠĮ „Vilties švyturys“, kurio metu aptartas sėkmingai įgyvendinamas bendradarbiavimas tarp mobiliosios komandos ir „Vilties švyturio“ centro teikiant pagalbą priklausomybę turintiems žmonėms, tolimesnės bendradarbiavimo perspektyvos.
Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos priklausomybės ligų specialistė Renata Karpovienė pabrėžė bendradarbiavimo naudą: „Džiaugiamės bendradarbiavimu su „Vilties švyturio“ centru. Asmenys, kuriems padeda mobilioji komanda, esant poreikiui yra nukreipiami į „Vilties švyturio“ reabilitacijos centrą. Džiaugiamės, kad asmuo, kuriam padėjome, sveiksta „Vilties švyturio“ centre, atrado naujų interesų gyvenime. Su reabilitacijos centro pagalba žmogus pirmą kartą apsilankė koncerte, išmoko megzti, pradėjo domėtis kulinarija, pamatė, jog be priklausomybės gyvenimas gali būti kitoks.“
Šiuo metu centre gyvena apie 30 žmonių. Iš viso jame yra galimybė apgyvendinti 45 asmenis. Reabilitacijos centre „Vilties švyturys“ rūpinamasi sveikstančiųjų užimtumu. Reabilitacijos centre yra įrengtos dirbtuvės, sporto salė, renginių salė, pirtis, mokomasi gaminti rankdarbius bei baldus, vyksta kino filmų peržiūros, grupinės ir individualios psichoterapijos seansai, mokomasi kulinarijos subtilybių. Centre taip pat yra biliardinė, vyksta meno bei muzikos terapijos, įvairių krypčių metalo darbų mokymai, norintieji gali tapti savanoriais gaisrininkais. „Ne vienas metus ar daugiau praleidęs šiame centre kardinaliai pakeičia savo gyvenimą, baigia profesinius, aukštuosius mokslus. Kai kurie net įkuria panašius reabilitacijos centrus kaip mūsų,“ - džiaugiasi „Vilties švyturio“ steigėjas A. Lučunas.
Reabilitacija „Vilties švyturio“ centre trunka metus, tačiau kitose Europos šalyse, anot direktoriaus A. Lučuno, ji trunka kur kas ilgiau: „Italijoje tokiuose centruose priklausomybę turinčių žmonių reabilitacija trunka 4 metus, Lenkijoje - 3 metus. Žinoma, net ir keletas mėnesių padeda. Yra padarytas ne vienas mokslinis tyrimas rodantis, jog priklausomybę turintys asmenys praleidę du, tris mėnesius reabilitacijos programoje vis tiek pasikeičia. Sveikstantieji pamato, kad galima gyventi ir be žalingų įpročių, susipažįsta su panašaus likimo žmonėmis, pamato teigiamus, priklausomybių jau atsikračiusių žmonių pavyzdžius ir pradeda jais sekti,“ - sako A. Lučunas.
Pasak mobilios komandos socialinės darbuotojos Rasos Bložienės, žmonės dažnai baiminasi ilgalaikio gydymo: „Nelengva motyvuoti priklausomybių turinčius asmenis pasiryžti reabilitacijai, todėl itin svarbu įvairiais būdais juos paskatinti dalyvauti reabilitacinėje programoje, užtikrinti pagalbos tęstinumo galimybes.“
Mobiliosios komandos psichologės Auros Svetikienės teigimu, labai didelę įtaką sveikstantiems daro aplinka: „Asmenys pabaigę reabilitacijos kursą ir vėl patekę į tokią terpę, kurioje aplink esantys yra priklausomi, atkrenta ir vėl puola į priklausomybes. Sveikstantiems nuo priklausomybių svarbus aplinkinių, artimųjų psichologinis palaikymas, pagalba. Aplinka, žmonių geranoriškumas, socialumas daro poveikį asmenybei. O kuo daugiau geranoriškumo, palaikymo, tuo paprasčiau sveikti.“
Reabilitacinės bendruomenės „Vilties švyturys“ vadovas pabrėžė, jog pasveikti tikrai nėra lengva, bet nuolatos dirbant užsibrėžtų tikslų galima pasiekti: „Pasaulyje yra atlikti ne vieni longitudiniai tyrimai, kurie rodo, jog priklausomas žmogus sveiksta spiraliniu principu. Baigia vieną reabilitacijos kursą, atkrenta, tada vėl gydosi, galbūt ir vėl kažkuriuo metu atkrenta, bet ir vėl bando sveikti. Ta patirtis kaupiasi ir spirale kopia viršun. Anksčiau ar vėliau žmogui pagerėja.“