PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Lapkričio 26 d. 13:15

Tai Tik Tau galerijoje S_IN

Šiauliai

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


195600

Naujoje Lietuvos dailininkų sąjungos Šiaulių dailininkų organizacijos galerijoje, meno erdvėje S_IN, Aušros al. 41, Šiauliuose veikia Broniaus Rudžio – Branio paroda Tai Tik Tau. Ekspoziciją vienija tai, kad pačiuose eksponatuose trimis raidėmis yra užfiksuoti jų pavadinimai sudarantys nedalomą kūrinio visumą, o didžioji dalis eksponuojamų meninių objektų sukurti ne iš dailiesiems menams skirtų medžiagų.

instaliacija-wow.jpg

Jau pakankamai ilgą laiką Branys domisi lietuviškais trumpaisiais žodžiais, kurie sudaryti tik iš trijų raidžių (toliau – triraidžiai), todėl instaliacija Tai Tik Tau yra lyg ir tam tikra proceso apžvalga kartu pateikiant pačius naujausius objektus, sukuriant letristinę tūrinių objektų instaliaciją. Kiekvieno objekto kompozicinį semantinį pagrindą ir sudaro būtent triraidžiai, kurie kartu būdami ir kūrinių pavadinimais yra integravęsi į pačius objektus.

20211119-195105-apkirpta-jie-jam.jpg

Letrizmo meno krypties pradininkas Isodore Isou yra pabrėžęs kokia yra “jaudinanti raidžių galia, grynų raidžių, raidžių išplėštų iš konteksto”. Prieš keletą dešimtmečių ši nuostata įtakojo ir Branio plastinius ieškojimus. Apart piešinių, instaliacijų ir objektų kūrimo autorius pradėjo domėtis skaičių, raidžių naudojimu savo kūriniuose.

Pirmasis koncepsinis raidžių/žodžių naudojimo etapas buvo ta pačia raide prasidedančių tarptautinių žodžių išrašymas didelio formato, autorinio, armuoto popieriaus plokštumose geležies suriko spalvos raidėmis (1992, Arkos galerija Vilniuje). Alogiško žavesio pagautas Branys savo paieškas tęsė kurdamas piešinius-aritmetines lenteles su dešimtainiais skaitmenimis manipuliuodamas skaičių ornamentikos kūrimu iš popieriaus, medžio pjuvenų ir klijų, arba “Sudėties lentelių” įgyvendinimu naudojant grafito dulkes.

objektas-kas-tas.jpg

Projektuodamas ekspoziciją Tai Tik Tau Branys siekė triraidžius inkorporuoti į apimtinius, erdvinius, skulptūrinius objektus ir tuo konfrontuoti su paplitusiu letrizmo plastiniu sprendimu - parodinėse erdvėse pristatyti vienos plokštumos t.y. dviejų dimencijų kūriniais. Iš surinktų ir renkamų triraidžių išsirutuliojo projekto koncepsija - objektų ir juos apjungiančios erdvės sukūrimas. Literatūros specialistas Vigmantas Butkus tarp kurio mokslinių interesų yra ir Erdvės poetika yra pastebėjęs, kad Branio “koncepsijoje, kiek suprantu, daugiausia dėmesio skiriama tam, kas filologijoje, apskritai mokslotyroje vadinama „liaudies etimologija“, ir tam, kas artėja prie vadinamosios „popetinės (meninės) etimologijos“. (V.B).

Branys savo eskizų blanknote yra užfiksavęs virš šimto lietuviškų triraidžių. Kiekvienas iš jų gali turėti po kelis ar keliolika vizualių plastinių variantų. Iš kai kurių triraidžių gana lengvai susidaro loginę prasmę turinčios frazės - Jis Vėl Eis, Kam Tau Tai ir pnš.

Branio ekspozicijoje triraidžiai gula ant medienos lentelių, statybinių plokščių, šiferio žiedų, gipso konstrukcijų ar popierinės sienos. Pateikiant triraidžius vizualiai skirtingose medžiagose, projekcijose, formose įvyksta lingvistinė ir vizualinė asimiliacija. Tas pats triraidis atsiskleidžia skirtingomis prasmėmis, o objektuose naudojama medžiagų įvairovė suteikia galimybes įsijungti visoms žiūrovo juslėms.

Braniui miglotas ateities neapibrėžtumas įdomesnis už susistemintą praeitį.

Paroda veiks iki gruodžio 3 dienos.

Renginį remia Lietuvos kultūros taryba.