PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2024 m. Sausio 25 d. 11:08

„Swedbank“ didina BVP augimo prognozę šiems metams

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Ignas Dobrovolskas (ELTA)Šaltinis: ELTA


290129

„Swedbank“ didina Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo prognozę šiems metams. Banko vyr. ekonomistas Nerijus Mačiulis tvirtina, kad BVP 2024 m. turėtų augti iki 1,8 proc., o kitąmet – iki 2,5 proc.

Praėjusių metų pabaigoje „Swedbank“ prognozavo, kad BVP šalyje augs iki 1,2 proc.
„Matome daug ženklų, kurie rodo gerėjančias ekonomikos tendencijas. Ne visame pasaulyje, tačiau mums svarbiose rinkose ir Lietuvoje“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo N. Mačiulis.

„Realus darbo užmokestis praėjusių metų pabaigoje pasiekė naują rekordą – gyventojai susigražino infliacijos šuolio metu prarastą perkamąją galią. Šis procesas tęsis ir šiemet, atlyginimų augimas bus kelis kartus spartesnis už kainų augimą“, – pažymėjo jis.
„Swedbank“ ekonomistų vertinimų pernai Lietuvos ekonomika išvengė ekonomikos nuosmukio dėl spartaus verslo bei, ypač, valstybės investicijų augimo ir metų pabaigoje šiek tiek atsigavusio gyventojų vartojimo.

Šių metų infliacijos prognozė mažinama iki 1,5 proc., o vidutinio darbo užmokesčio augimas turėtų sulėtėti iki 8,5 proc. Banko ekonomistų vertinimu šiemet grynoji emigracija išliks teigiama jau šeštus metus iš eilės, bet pernai rekordines aukštumas pasiekęs užimtumas šiemet gali šiek tiek sumažėti dėl neigiamų natūralių demografinių tendencijų.

„Šiemet tikėtinas vartojimo atsigavimas, ekonomikos augimą dar paskatins fiskalinis impulsas, o antroje metų pusėje turbūt pamatysime ir gyventojų investicijų į būstą atsigavimo ženklus“, – kalbėjo „Swedbank“ vyr. ekonomistas.
„Swedbank“ prognozuoja, kad intensyvėjant konkurencijai eksporto rinkose, atlyginimų augimas šiemet ir kitais metais turėtų sulėtėti iki, atitinkamai, 8,5 ir 6,5 proc., o nedarbo lygis išliks stabilus. Tokį patį atlyginimų augimą 2024 m. „Swedbank“ numatė ir praėjusių metų pabaigoje, o 2025 m. buvo numatytas 6,2 proc. augimas.

Taip pat numatoma, kad euro zonos ekonomika pirmąjį šių metų pusmetį dar beveik neaugs, o vėliau jos augimą turėtų paskatinti ir atsigaunanti pasaulinė prekių paklausa, didėjančios gyventojų realios pajamos ir švelnesnė pinigų politika.

ECB pradės palūkanų normas mažinti balandį, JAV centrinis bankas – gegužę

N. Mačiulis ir toliau tvirtina, kad Europos Centrinis Bankas (ECB) bazines palūkanų normas pradės mažinti šių metų balandį bei per 2024 m. palūkanų normas sumažins net 1,5 procentinio punkto. JAV palūkanų normų mažinimas numatomas gegužės mėnesį, nors, anot ekonomisto, rinkos to tikisi jau kovo mėn.
„JAV palūkanų normos mažės gegužės mėnesį. Nors rinkose yra lūkesčių, kad galbūt jau ir kovo mėnesį JAV centrinis bankas pradės mažinti palūkanų normas, nes nebemato rizikos“, – kalbėjo „Swedbank“ vyr. ekonomistas.
„ECB turėjo sumažinti palūkanas dar praėjusių metų pabaigoje, tačiau labai jautriai žiūrima į bet kokią infliaciją. Valdančiosios tarybos nariai teigia, kad palūkanų normas pradės mažinti ne anksčiau vasaros, tačiau ši nuomonė gali greitai pasikeisti toliau mažėjant infliacijai ir blėstant ekonomikos augimui“, – sakė jis.

ECB valdančioji taryba praėjusių metų pabaigoje nusprendė visų trijų pagrindinių palūkanų normų nekeisti.
Pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų norma ir palūkanų normos naudojantis ribinio skolinimosi ir indėlių galimybėmis nesikeičia ir atitinkamai yra 4,5 proc., 4,75 proc. ir 4 proc.

JAV ekonomika išvengė kieto nusileidimo, Kinija bando įveikti NT krizę

JAV praėjusiais metais išvengė nuosmukio ir augo beveik 2,5 procento, bet „Swedbank“ ekonomistai vis dar mano, kad šiemet jos augimas sulėtės, tačiau „kieto“ nusileidimo pavyks išvengti.

Kinijos ekonomikos augimas pernai šiek tiek viršijo 5 procentus, o „Swedbank“ ekonomistų vertinimu, šiemet turėtų sulėtėti iki 4,5 procentų. Kinijos ekonomiką slopina besitęsianti nekilnojamojo turto krizė, tačiau matomos vis didesnės valdžios pastangos stabilizuoti šį sektorių.
„Kinijos valdžios sektorius padidino biudžeto deficitą, o centrinis bankas įvairiomis priemonėmis bando paskatinti kreditavimą. Praėjusių metų pabaigoje po ilgokos pertraukos vėl buvo fiksuotas būsto paskolų portfelio augimas. Vis tik ekonomikos renesansas išlieka mažai tikėtinas“, – sakė N. Mačiulis.