Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Renginys, kurį anonsavo Utenos rajono ir virtualioji spauda, įvyko. LR Seimas prakalbo aukštaitiškai gražia uteniškių tarme visai ne todėl, kad į Seimą išrinkti du uteniškiai o todėl, kad autobusas, pilnas tradicinių amatų centro „Svirnas“ tautodailininkų ir Utenos muzikos mokyklos folkloro studijos – ansamblio „Sietynas“ muzikantų, vadovaujamų Rimos Garsonienės sugužėjo į antruosius Seimo rūmus, kurių paveikslų galerijoje Edmundas Pupinis, į Parlamentą išrinktas 51- je Utenos rinkimų apygardoje, surengė tradicinę uteniškių tautodailininkų parodą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.
Gerokai prieš parodos atidarymą atvykę svečiai, gurkšnodami kavutę, dalyvavo improvizuotoje spaudos konferencijoje. Edmundas Pupinis plačiai papasakojo apie šiandienines Lietuvos aktualijas, aukštojo mokslo reformą, profesinio ruošimo Lietuvoje perspektyvas. Vyresnio amžiaus žmones domino klausimai susiję su pensijiniu aprūpinimu, susirūpinimą keliančiu Lietuvių kalbos grynumu kai kasdienybėje plinta angliškas žargonas, užimtumu regionuose, atlyginimų kėlimu.
Daugelis uteniškių Seime svečiavosi pirmą kartą, todėl priimančioji pusė organizavo valandos trukmės ekskursiją, pirmuose Seimo rūmuose lankant Lietuvos laisvės gynėjų ir Vitražo galerijas, kuriose vyksta Laisvės Gynėjų rikiuotės, parodos ir koncertai, Kovo 11- osios, Prezidento ir Algirdo Mykolo Brazausko, Lietuvos Tarybos, Konstitucijos ir Algirdo Stulginskio sales, Susikaupimo kambarį, kuris po Jono Pauliaus II mirties buvo pavadintas jo vardo aula.
Antruose Seimo rūmuose turėjome galimybę stebėti posėdį, kuriame į parlamentarų klausimus atsakinėjo gynybos ministras Raimondas Karoblis.
Parodoje visuomenės dėmesiui darbus pristatė 54 Utenos rajono tautodailininkai, demonstravo įvairia technika pieštus ir siuvinėtus paveikslus, rankdarbius, margučius, karpinius, drožinėjimo meną, keramikos pavyzdžius, mezginius ir nėrinius. Džiugu, kad Utenos tautodailininkai nuolat ieško galimybių prisidėti prie nuo seno puoselėjamų meno tradicijų, išlaikant autentiškumą ir spalvas.
Atidarant parodą dalyvavo LR Seimo nariai, kraštiečių klubo „Idraja“ prezidentas Dailės Akademijos profesorius Alvydas Šaltenis, „Indraja“ viceprezidentė etnologė tautosakininkė Gražina Kadžytė, Utenos kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Zita Mockevičienė, Vilniaus krašto tautodailininkų – meno kūrėjų bendrijos pirmininkė Ramutė Kraujelienė.
Parodos atidarymo metu svečius ir tautodailininkus liaudiškomis melodijomis džiugino "Sietyno" muzikantai.
Vydūnas yra pasakęs,- pats gražiausias žmogus tas, kuris kuria. Gera stebėti vaiką, kai jis kažką daro,- piešia rašo, lipdo. Menininkas, kuriantis savo darbą, tampa pats savimi, visas jėgas atiduodantis kūriniui. Utenos klubo „Svirnas“ tautodailininkai kuria išties labai puikius darbus, nėra tokio amato, tokios meno rūšies, kurio Utenoje nebūtų. Džiugu, kad ši tautodailininkų paroda eksponuojama Seime. Uteniškiai moka džiuginti savo aplinką, reprezentuoti šalį ne tik artimame užsienyje, bet darbus sėkmingai eksponuoja Kinijoje, Japonijoje ir JAV. Dailės kūriniai verti tos aplinkos, kurią suteikia ši salė.
Kraštiečių klubo „Indraja“ vicepirmininkė Gražina Kadžytė akcentavo, kad gera pasidžiaugti tuo, ką gamta sukuria žmogui ir ką sukuria Utenos krašto žmonės. Yra pasakymas: „Pocius vertas palociaus, bet palocius dar labiau vertas Pociaus“, tai yra būtent Seimas yra vertas to, kad galėtumėt atvežti ir parodyti savo kūrinius, tą savo kūrybinio proceso kasdienybę. Ši parodų salė yra laisvai lankoma, todėl tikimasi, kad Vilniuje gyvenantys kraštiečiai sužinos, kad Utenoje yra toks talpus „Svirnas“
Profesorius Alvydas Šaltenis aukštai įvertino darbus pristatytus parodoje: „Kiekvienas kūrinėlis, kiekvienas paveikslas, kiekvienas darbelis reikalauja įsižiūrėti, reikalauja pajautimo, santykio su žiūrovu. Kiek šituose darbuose šilumos, pasaulio pajautos...“
Parodoje pristatoma tik maža dalis tautodailininkų kūrinių, daugiausia molbertiniai dalykai. Dėl vietos stokos ir pastato ypatybių nebuvo galimybės pademonstruoti daugiau kūrinių, kabančių sodų, kalvystės dirbinių.
Šiais metais tai ne paskutinė uteniškių paroda. Rugsėjo mėnesį planuojama surengti meno mokyklos ir dailininkų profesionalų parodą.